بهترین استقلال تاریخ از امروز استارت زد! (عکس)

چهارم خرداد سرآغاز بنا شدن بی تردید بهترین استقلال تاریخ در عمر حیات این باشگاه بود....

به گزارش "ورزش سه"، هواداران استقلال در آن سال ها از قهرمانی های متوالی رقیب قرمزپوش در جام باشگاه های تهران و ناکامی در تقابل مستقیم با پرسپولیس به ستوه آمده و در انتظار پایان این روند در فینال لیگ قدس بودند. در اواسط دهه ۶۰، پرسپولیس با هدایت علی پروین و در اختیار داشتن ستاره هایی چون فرشاد پیوس، مجتبی محرمی، ناصر محمدخانی، حمد درخشان و .... در رقابت های باشگاه های تهران بی رقیب بوده و موفق به فتح پنج قهرمانی متوالی شده بود.

اما مرحون منصور پورحیدری در سال ۶۸ یک بار دیگر هدایت استقلال را به عهده گرفت و از همان ابتدا شروع به ساختن بهترین استقلال تاریخ و یا حتی به زعم برخی بهترین تیم تاریخ ایران در رده باشگاهی شد.

معدود تیمی هنگام ورود به میدان ۱۱ ستاره در اختیار دارد، اما استقلال آن سال به معنای واقعی کلمه مملو از ستاره بود. در ترکیب ابتدایی این تیم بازیکنانی چون احمدرضا عابدزاده، شاهین و شاهرخ بیانی، رضا حسن زاده، جواد زرینچه، رضا احدی، امیر قلعه نویی و محسن گروسی قرار داشتند. اما شرایط در اردوی رقیب چندان مساعد نبود و کوچ برخی ستاره ها به قطر باعث شده بود پرسپولیس نسبت به چند فصل قبل تر خود در شرایطی بدتر به زمین بیاید.

مسابقات لیگ قدس در دو گروه ۱۱ تیمی برگزار می شد و پرسپولیس و استقلال به عنوان صدرنشین راهی دور نیمه نهایی شدند. شاگردان علی پروین اما با اقتدار و در مجموع ۱-۸ دارایی را مغلوب کرده و با آمادگی کامل به دیدار فینال راه یافتند.

از آن سو استقلال بعد از تساوی بدون گل در انزلی (در روز اولین بازی احمدرضا عابدزاده برای این تیم و البته بازگشت شاهرخ بیانی بعد از دو سال و نیم)، در تهران با چهار گل ملوان را از پیش رو برداشت و به مسابقه فینال رسید. دیدارهای نیمه نهایی به صورت فشرده برگزار شد و نتیجه همان چیزی بود که هواداران انتظارش را می کشیدند؛ فینال در دربی.

پس در تاریخ چهار خرداد ۱۳۶۹ و در یک روز بهاری اما آفتابی، دو تیم پرسپولیس و استقلال در فینال لیگ قدس به مصاف هم رفتند. قرمزپوشان بازی را بهتر آغاز کردند و در دقیقه ۱۲ هم به گل اول دست یافتند.

پاس استثنایی مجتبی محرمی از سمت چپ در گوشه مقابل به نادر میراحمدیان رسید و او با ضربه ای زمینی و با بهره گیری از خروج اشتباه عابدزاده دروازه او را باز کرد تا دروازه بان جوان استقلال در اولین دربی و در دقایق ابتدایی مرتکب اشتباه شود. عابدزاده یک سال قبل و در روزی به یادماندنی، با درخشش در لباس تام اصفهان مقدمات برتری این تیم در استادیوم آزادی برای استقلال را رقم زده و همانجا چشم کادر فنی این تیم را گرفته بود.

استقلال پرستاره اما در ۴۵ دقیقه نخست علیرغم تلاش فراوان نتوانست دروازه حریف را باز کند و پرسپولیس با برتری ۰-۱ راهی رختکن شد. اما همه چیز در نیمه دوم تغییر یافت و استقلال با هنر منصور پورحیدری دربی را از آن خود کرد. تنها ثانیه هایی پس از سوت آغاز، آبی پوشان در سمت راست صاحب یک ضربه ایستگاهی شدند و ارسال هنرمندانه امیرقلعه نویی را عباس سرخاب با یک ضربه سر دقیق تبدیل به گل تساوی کرد.

شاید هواداران نسل بعد استقلال شعار "علی ۳۰ ثانیه" را به خاطر گلزنی سامره در لحظات ابتدایی دربی تبریز در سال ۸۱ در ذهن داشته باشند. اما در واقع این شعار ابتدا متعلق به عباس سرخاب بود. او در بین نیمه به جای امیر هاشمی مقدم وارد زمین شد و ثانیه هایی بعدی دروازه وحید قلیچ را باز کرد تا سالها شعار "سرخاب ۳۰ ثانیه" را از آن خود کند.

برتری استقلال ادامه یافت و در دقیقه ۷۲ مشابه همان سناریو تکرار شد. باز هم این تیم در سمت راست صاحب یک موقعیت ایستگاهی شد، دوباره ژنرال پشت توپ قرار گرفت و عین دفعه قبل توپ را روی دروازه ارسال کرد. اما این بار عبدالصمد مرفاوی، گربه سیاه پرسپولیس دروازه را باز کرد و گل دوم استقلال به ثمر رسید.

تلاش پرسپولیس برای بازگشت اثربخش نبود و در نهایت سوت منوچهر نظری به منزله قهرمانی آبی پوشان بعد از پنج سال و برای اولین بار از سال ۶۴ در بالاترین سطح فوتبال کشور در آن مقطع بود.

اما ماموریت پورحیدری اینجا تمام نشد. این تیم مملو از ستاره های دوست داشتنی و خاطره انگیز، در دو سال بعدی به فینال لیگ قهرمانان رسیده و یک بار هم موفق به کسب عنوان قهرمانی شد تا دومین ستاره ماندنی روی لباس این تیم ثبت شود. دفعه دوم نیز بدشانسی محض اجازه قهرمانی این تیم در ضربات پنالتی را نداد.

اما تصمیمات عجیب و غیرقابل باور هم از سوی مدیران فدراسیون و هم کادر مدیریتی خود استقلال باعث شد عمر این تیم بی رقیب خیلی طولانی نباشد و در نهایت تغییرات محیر العقول باعث شد سه سال بعد این تیم حتی سقوط به دسته پایین تر را نیز تجربه بکند.

اما بی تردید چهارم خرداد روزی تاریخی در عمر طولانی باشگاه استقلال محسوب می شود. آبی پوشان در این روز به سلطه چند سال رقیب پایان داده و تیمی ساختند که تا چند فصل در سطح قاره هم بی رقیب بود.

آریا فاطمی مقدم

تگ ها


شاهرخ بیانی پرسپولیس تهران استقلال تهران احمدرضا عابدزاده علی پروین منصور پورحیدری فوتبال ایران استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال