بهمنش هیچ وقت به "خط پایان " نرسید (عکس)

عطالله بهمنش یکی از بهترین مفسرین تاریخ ورزش ایران در حوزه ورزش بود،مردی از جنس ورزش و رسانه که با صدای دلنشینش گرمای رقابت های ورزشی را دو چندان می کرد.&#۱۶۰;...

به گزارش"ورزش سه " ، سالها قبل و در دهه ۵۰ عطالله بهمنش مسابقات ورزشی را که  عمدتاً شامل کشتی و فوتبال می شد از رادیو گزارش می کرد ، صدای دلشین ، دایره لغات مناسب و اشراف به ریزه کاری های گزارش از او گزارشگیری کم نظیر ساخته بود . شاید پر بیراه نباشد و اغراقی در این زمینه صورت نگیرد که مردم در  آن سالها  صدای تصاویر تلویزیونی را کم می کردند و گوش به رادیو می سپاردند تا مسابقات ورزشی را با صدای استاد بهمنش بشنوند. بهمنش سالها دبیر و نایب رئیس فدراسیون کشتی بود ، دستی به آتش در رشته های تنیس  و کوهنوردی داشت ،قهرمان دوهای نیمه استقامت تهران بود و در دفاع راست بانک ملی نیز توپ زده بود.این ها کارنامه  ورزشی مردی است که سالها در رسانه سابقه قلم زدن داشت و یکی از مفسرین و کارشناسان خبره ورزش بود.


بهمنش که در سال ۱۳۰۲به دنیا آمد ، در سن ۹۴سالگی و در تیرماه سال ۱۳۹۶برای همیشه چشم از جهان فرو بست. مهمترین تورنمنت گزارش شده او در اواخر عمرش  در سن ۷۱سالگی در  رقابت های کشتی قهرمانی امیدهای جهان  در تهران بود که او قهرمانی تیم ملی کشتی امید ایران را در تهران برای شنوندگان رادیو گزارش کرد. بهمنش که کمتر در سالهای بعد از انقلاب در حوزه رسانه های دیداری ، گفتاری و نوشتاری دیده می شد در سال ۱۳۶۴ در فیلم خط پایان ساخته محمدعلی طالبی و با بازی و حضور مرحوم پرویز پورحسینی ،ایرج طهماسب و حمید جبلی گزارش دوچرخه سواری را که تم اصلی داستان است را به عهده گرفت و گزارش بی نظیری از او در آن فیلم به یاد است.


در تصاویر او را در حال گزارش رقابت دوچرخه سواران در فیلم خط پایان می بینیم،جملات ماندگار او در بعضی از صحنه های فیلم همچنان  در یاد جامعه هنر و ورزش مانده  است: 


"حالا هر دو دوچرخه سوار؛ رکاب به رکاب ،طوقه به طوقه،نفس به نفس ....."

تگ ها


عطا الله بهمنش برگی از تاریخ