به بهانه زادروز علی جباری/اسطوره فوتبال ایران با کلکسیونی از افتخارات

کاپیتان علی جباری، نامی آشنا برای هواداران فوتبال ایران بویژه طرفداران استقلال است. او نخستین بازیکنی است که در فوتبال ایران لقب سلطان را به خودش اختصاص داد....

جباری با کلکسیونی از افتخارات و عناوین ملی و باشگاهی 
به گزارش خبرنگار مدال، علی جباری ۲۹ تیرماه سال ۱۳۲۵ در تهران زاده شد. او نخستین کاپیتان استقلال است که قهرمانی جام باشگاه های آسیا را تجربه کرد. جباری با کلکسیونی از افتخارات و عناوین ملی و باشگاهی و از معدود فوتبالیست های ایران است که به تمام افتخارات و عناوین باشگاهی در سطح آسیا دست یافته است. علی جباری از بعد فنی و اخلاقی، در تمام سال های حضورش در مستطیل سبز بی تردید از بهترین های فوتبال باشگاهی و ملی بوده است.


از باشگاه پهلوان پور تا استقلال
علاقه جباری به فوتبال از زمان تحصیل آغاز شد. او برای تحصیل به آموزشگاه حرفه صنایع نظامی واقع در خیابان ژاله می‌رفت و از همان زمان در مدرسه با توپ پلاستیکی فوتبال می‌کرد. کم‌کم پا را از مدرسه فراتر گذاشت و زمین های خاکی یخچال و جالیزهای شهباز وعده‌گاه او و دوستانش برای فوتبال بود.
جباری نوجوان خیلی زود مورد توجه باشگاه پهلوان‌پور قرار گرفت و از آن‌جا به راه‌آهن رفت.
جباری سه سال در راه‌آهن ماند و سپس در سال ۱۳۴۴راهی استقلال (تاج) شد و تا پایان دوره بازیکنی خود به مدت ۱۰ سال پیراهن این تیم را به تن کرد.

 

کسب عنوان بهترین بازیکن در جام منطقه ای
در آن زمان رقابت‌های فوتبال درون استان‌ها برگزار می‌شد و جباری همراه با تیم استقلال(تاج) سه عنوان قهرمانی در مسابقات فوتبال باشگاه‌های تهران در سال‌های ۱۳۴۸، ۱۳۵۰ و ۱۳۵۱ به‌دست‌آورد.
 بازی‌های فوتبال در ایران در سال ۱۳۴۹ از شکل استانی خارج شد و به صورت سراسری برگزار شد. قهرمانی دوره نخست لیگ سراسری فوتبال که با نام جام منطقه‌ای برگزار شد نیز به استقلال (تاج) رسید. علی جباری بهترین بازیکن آن جام شد.


 
قهرمانی استقلال در آسیا با حضور علی جباری
نخستین جام قهرمانی باشگاه استقلال در سطح قاره آسیا در سال ۴۹ به موزه این باشگاه افزوده شد و علی جباری عضوی از آن تیم بود. 
جباری از سال ۱۳۴۹ و در حالی که ۲۴ سال سن داشت در حضور بازیکنان بزرگ و ملی‌پوش تاج کاپیتان آبی‌پوشان شد.

 

شماره  ۸  استقلال بر تن جباری
پیراهن شماره ۸ تیم استقلال پیراهن علی جباری بوده است. می گویند که علی جباری، کاپیتان استقلال هیچگاه بازوبند نداشته است و برایش پیراهنی می دوختند که رنگ بازوی آن متفاوت باشد.

 

رکورد آقای گلی که ۳دهه ادامه داشت
علی جباری ۸۹ گل با پیراهن استقلال (تاج) به ثمر رسانده و سال ها آقای گل بی رقیب استقلال بوده است. این رکورد بیش از سه دهه دست‌نخورده باقی‌مانده بود.
علی جباری ۱۷ دربی با پیراهن استقلال به میدان رفته است. او با ۱۱ بار کاپیتانی تیم‌اش در دربی‌ها در میان بازیکنان هر دو تیم رکورددار است. وی ۱۲ شهرآورد پی‌درپی در ترکیب تیم استقلال بوده‌است و از این منظر در میان بازیکنان استقلال در رده چهارم قرار دارد. جباری در دربی‌ها ۵ گل برای استقلال به ثمر رسانده است و از این نظر همراه با غلام‌حسین مظلومی در میان آبی‌پوشان رکورددار است
خداحافظی زودهنگام او از فوتبال در ۲۹ سالگی پایان حضور سلطان علی جباری به عنوان بازیکن در این تیم بود.

 

۱۳گل ملی در کارنامه جباری
علی جباری از سال ۱۳۴۴ تا ۱۳۵۳ نیز عضو تیم ملی ایران بود که در این ۱۰ سال ۳۷ بازی برای تیم ملی ایران انجام داد و ۱۳ گل هم به ثمر رساند. جباری در تاریخ ۲۴ شهریورماه ۱۳۵۳ پس از پیروزی در فینال هفتمین دوره بازی‌های آسیایی در تهران از فوتبال ملی کنار رفت.

 

نشان طلای آسیا در ویترین افتخارات شماره ۸ استقلال
علی جباری به همراه علی پروین و همایون بهزادی به‌خاطر فعالیت های چشمگیر در حوزه ورزش و فوتبال از جانب کنفدراسیون فوتبال آسیا نشان طلای آسیا را کسب کرده اند.

 

بیشتر بخوانید:

درب های ورزشگاه نفت باز نشد/ تمرین استقلال همچنان پشت درهای بسته

نقل و انتقالات/اسدی امروز استقلالی می شود؟

تگ ها


باشگاه استقلال پیشکسوت استقلال اسطوره فوتبال ایران علی جباری تولد علی جباری استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال