به مناسبت 41 سالگی اسطوره؛ سوپرمن ایتالیایی

دل‌نوشته‌ای در وصف سنگربان محبوب آتزوری....

دل‌نوشته‌ای در وصف سنگربان محبوب آتزوری.

41 سال قبل در توسکانا و در روستای کررا یکی از بزرگترین اسطوره‌های دروازبانی ایتالیا متولد شد. کررا، مهد سنگ‌های سفید و قیمتی مرمر است و شاید بتوان گفت بهترین محل برای تولد ستاره‌ای چون بوفون، همان شهر کرراست زیرا همچون تلالو سنگ‌های مرمر، سال‌ها در ترکیب آتزوری‌ها می‌درخشید.
جی‌جی فوتبال خود را از پارما شروع کرد. با آبی و زردها به قهرمانی حذفی رسید اما سقف انیوتاردینی برای او کوتاه بود. مدیران پارما قدر او را می‌دانستند و به همین دلیل تنها حاضر شدند با مبلغ 52 میلیون و شکستن رکورد، او را به یوونتوس بفروشند تا استارت عصر جدید دروازه‌بانی در آتزوری زده شود.
به دلیل مهار پنالتی رونالدوی اورجینال، به بوفون لقب "سوپرمن" داده شده اما جی‌جی فراتر از سوپر‌من است. شعور بالای فوتبالی، توانایی فنی بالا و البته ادب و شخصیت همیشگی جان‌لویجی باعث شده تا حتی رقیبان هم از او به نیکی یاد کنند و طرفداران تیم ملی ایتالیا جانشین برحق دینوزوف، پالیوکا، تولدو و تمام دروازه‌بانان فوق‌العاده را به راحتی پیدا کرده باشند.
دروازه‌بان 192 سانتی‌متری، از سال 1993 در تمام رده‌های ملی برای ایتالیا بازی کرد تا فریادهای او هنگام خواندن سرود تیم‌ملی ایتالیا به طور واضحی از سر تعصب باشد. 176 بار از قفس توری ایتالیا مراقبت کرد تا در آخرین بازی مقابل سوئد همگان اشک بریزند. بوفون به خاطر عدم حضور ایتالیا در جام‌جهانی و مردم به دلیل خداحافظی یک اسطوره از تیم ملی‌شان.
قهرمانی سری‌آ، جام جهانی و لیگ اروپا فقط تعدادی از عناوین کسب شده توسط بوفون بوده اما شخصیت، قدرت رهبری و ثبات او می‌تواند دلیلی بر محبوبیت بی حد و حصر او باشد. چهل و یک سالگی‌ات مبارک محبوب‌ترین دروازه‌بان آتزوری!

 

به مناسبت 41 سالگی اسطوره؛ سوپرمن ایتالیایی