به یاد ونگر - فرگوسن ؛ شبیه یک داربی بزرگ

منچستریونایتد و آرسنال به یاد دوران باشکوه فرگوسن و ونگر به مصاف هم می‌روند....

به گزارش ورزش سه و به نقل از همشهری بازی بزرگ این هفته لیگ‌های اروپایی بین منچستریونایتد و آرسنال برگزار می‌شود. کمتر کسی فکر می‌کرد اوله‌گونار سولسشائر (سولشر) روی نیمکت یونایتد صد بازی دوام بیاورد، به‌ویژه پس از شکست خفت‌بار ۶تایی مقابل تاتنهام اما امشب یکصدمین تجربه سرمربیگری مرد باشخصیت نروژی در این سمت است.


 درحالی‌که زلاتان پس از پیروزی بر کرونا برای این ویروس رجزخوانی کرده و کریستیانو رونالدو هم که آخرین آزمایش او منفی شد در اینستاگرام از «فلسفه کایزن» ژاپنی در بهبود خود پرده برداشته است و۳ بازیکن دیگر میلان شامل دوناروما،گابیا و هوگه هم کرونا را شکست دادند، الکس تلس، خرید جدید برزیلی منچستر از پورتو همچنان درگیر بیماری کووید-۱۹و در این بازی غایب است. بایی و لینگارد هم همچنان مصدوم و غایب‌اند. در ترکیب آرسنال بیشتر مدافعان غیبت دارند ازجمله داوید لوییس، هولدینگ، چیمبرز و پابلو ماری. برای همین ژاکا در بازی لیگ اروپا به‌عنوان مدافع وسط بازی کرد.


 اوبامیانگ بعد از تمدید قرارداد به‌طور میانگین فقط یک شوت در هر بازی پرمیرلیگ داشته که ۰.۶آن در چهارچوب بوده. این آمار پیش از ماجرای کشدار تمدید قراردادش ۲.۷۸به ۱.۴۴بود. آمار میانگین لمس توپ در هر بازی در محوطه جریمه حریف هم از ۴.۶۷به ۲.۴سقوط کرده. البته اوبا درگیر افت فنی نیست؛ شاید این کاهش کیفیت هجومی به تاکتیک آرتتا برگردد که بیش از حد دفاعی است.

در آن سوی میدان مارکوس رشفورد روز به‌روز صاحب آمار بهتری می‌شود. او مرد بازی‌های بزرگ ازجمله همین بازی امشب است. به آمار فوق‌العاده‌اش نگاه کنید؛ چلسی (۵گل، ۳پاس گل)، لستر (۴گل)، منچسترسیتی (۴گل)، تاتنهام (۳گل)، لیورپول (۳گل)، آرسنال (۲گل، ۲پاس گل)، پاریسن ژرمن (۲گل)، لایپزیگ (۳گل). او دقیقا دیروز ۲۳ساله شد، درست در روز هالووین. شاید امشب هم با همان پوشش هالووین توپچی‌ها را بترساند. همزمان نابی استایلز اسطوره منچستر و تیم ملی انگلیس هم در سن ۷۸سالگی درگذشت.


   از زمان شکست ۱-۰در سپتامبر ۲۰۰۶، منچستریونایتد در ۱۳بازی خانگی در لیگ برتر مقابل آرسنال شکست نخورده اما آرسنال در ۳ بازی آخر رودررو ۲ برد و یک مساوی در لیگ به‌دست آورده که در ۱۵جدال گذشته سهم آرسنال همین ۲ برد بوده در برابر ۸باخت.


  فان‌دبیک هم ماجرای عجیبی دارد. او در مجموع در این فصل لیگ برتر فقط ۶۴ دقیقه بازی کرده که ۵ گل از ۹ گل یونایتد زمانی به ثمر رسیده‌اند که این بازیکن در زمین حضور داشته. بیشتر گل‌های منچستر در این فصل چه در لیگ چه در اروپا در یک ربع پایانی و پس از تعویض‌ها به ثمر رسیده. شاید برای همین است که سولشر از باقی نمانده تعداد ۵تعویض در این فصل گله کرده است. گواردیولا هم از کاهش تعداد تعویض‌های مجاز انتقاد و ادعا کرده ۴۷درصد مصدومیت‌ها عضلانی و به‌خاطر فشردگی مسابقات است و اگر تعداد تعویض‌ها همان ۵تا می‌ماند، درصد این مصدومیت‌ها کاهش می‌یافت.


   در ۲۳۳بازی تاریخ بین این دو باشگاه سهم منچستر ۹۷و سهم آرسنال ۸۴پیروزی بوده است.

تگ ها


سرآلکس فرگوسن آرسن ونگر آرسنال منچستر یونایتد