بوسکتس: ما سرمربی درجه یکی مثل انریکه داریم

سرخیو بوسکتس، کاپیتان تیم ملی اسپانیا، در آستانه دیدار نیمه نهایی یورو ۲۰۲۰ برابر ایتالیا، مصاحبه ای مفصل با روزنامه آاس داشته است....

به گزارش "ورزش سه"، سرخیو بوسکتس رهبر تیم ملی اسپانیا در زمین است و یکی از مهره های کلیدی لوییز انریکه، سرمربی این تیم، به شمار می رود. او اکنون رویای رسیدن به یک فینال دیگر را در سر می پروراند. و البته رویای قهرمانی...

او پیش از شروع یورو ۲۰۲۰ به کرونا مبتلا شد و بازی های نخست این تیم را از دست داد اما در دو بازی قبلی بار دیگر بازوبند کاپیتانی لاروخا را به بازو بست و بازیکنان این تیم را به زمین هدایت کرد. لوییز انریکه اعتمادی خدشه ناپذیر به او دارد و بوسکتس نیز مشتاق است تا با تیم ملی اسپانیا بار دیگر تاریخ‌سازی کند.

اسپانیا را در رقابت های یورو چطور می بینی؟ آیا با رسیدن به نیمه نهایی به هدفمان رسیده ایم؟

بوسکتس: "از نظر نتیجه‌گیری از بد به خوب و از کم به زیاد رسیدیم، اما  ایده ما در بازی ها ثابت بوده است. بازی هایی بوده که در آنها بیشتر درخشیده ایم و توپ ها وارد دروازه شده اند و در دیگر بازی ها کمی بیشتر به دردسر افتاده ایم برایمان گران تمام شده است. اما مسیر، خط کاری و تلاش تیم ملی همواره یکی بوده است، اینکه بر بازی سلطه داشته باشیم، مالکیت توپ را داشته باشیم، تا جایی که ممکن است سریع به عقب برگردیم، به صورت تیمی و گروهی پرس کنیم و بدانیم که در حملات چه می خواهیم. من از کار همه، از اینکه اوضاع دارد چطور پیش می رود و این اشتیاق عظیمی که برای بازی در نیمه نهایی داریم راضی ام و امیدوارم که این آخرین بازی ما نباشد."

اسپانیا تنها در یک بازی در طول ۹۰ دقیقه پیروز شده است، آیا از این نظر جا برای پیشرفت هست؟

بوسکتس: "ما ایده ای داریم که می خواهیم آن را در بازی ها اجرا کنیم و معتقدیم که این ایده باعث می شود تا ما نفوذ بیشتری در مناطق مختلف زمین، در حمله و دفاع داشته باشیم. بازی هایی بوده که ما این را کم داشته ایم که در حمله کمی شانس بیاوریم و کمی برندگی داشته باشیم و در دفاع هم کمی بیشتر مستحم باشیم و شانس بیاوریم. گل سوییس کمی بدشانسی بود که لاپورته رفت توپ را سد کند و با پائو برخورد کرد. باید سعی کنی این چیزها را کنترل کنی تا دیگر اتفاق نیفتند."

چه رژیم غذایی داری که اینقدر خوب و رو فرمی؟ تو بازی های خوبی در یورو را پشت سر می گذاری و وقتی مردم فکر می کردند سرخیو دیگر برنمی گردد، برگشتی.

بوسکتس: "این کار متخصص تغذیه تیم است که منوها را اینقدر خوب تهیه می کند. من با نقش خودم در تیم، با سیستم و نحوه بازی بسیار راحت هستم. این سیستم به من کمک می کند که توپ را زیاد در اختیار داشته باشم، ریتم سریعی را از کل تیم در فشار برای بازیابی توپ در اسرع وقت و دفاع نکردن به مدت طولانی می گیرم. وقتی در یک تیم راحت هستید، با یک سیستم راحت هستید، وقتی همه چیز خوب کار می کند، می توانید به بهترین عملکرد خود را دست یابید زیرا این باعث قدرتمندتر شدن شما و به نمایش درآمدن بهترین نسخه از شما می شود. بازی هایی هست که در آنها بهتر هستید، در دیگر بازی ها چندان زیاد خوب نیستید، اما به طور کلی ما در مسیر بسیار خوبی هستیم."

عبور از مرحله حذفی با دریافت سه گل و از دست دادن سه پنالتی چیز معمولی نیست که هر روز اتفاق بیافتد.

بوسکتس: "باید در هر دو منطقه تیمی مستحکم و قدرتمند باشید. اما خیلی بهتر کار می کردیم و شایسته صعود بودیم چرا که تیمی بهتر از رقبا بودیم و این مشخص است. به نظرم باید از جزییات صرف‌نظر کرد، اما رفتار این تیم، ایده های این تیم، میل به پیروزی و اشتیاقی که این تیم دارد بالاتر از همه چیز است و ما برای رسیدن به فینال مبارزه خواهیم کرد."

در این رقابت ها از سیستم ۳-۳-۴ زیاد استفاده می شود و ایتالیایی ها که در نیمه نهایی با آنها رو به رو می شویم نیز از همین سیستم استفاده می کنند. نقاط ضعف ایتالیا کجاست؟

بوسکتس: "این بازی متفاوتی است که در آن هر دو تیم با ساختاری بسیار مشخص و با میل زیاد به تملک توپ حاضر هستند. حفظ ریتم دفاعی مان که بالاتر از اغلب تیم های حاضر در رقابت های قهرمانی اروپا است بسار مهم خواهد بود. در سطح جهانی ما تیمی هستیم که بیش از همه چنین رفتاری دارد و در این بازی هم سعی می کنیم توپ دزدی کنیم و پرس کنیم تا حریف کمتر توپ را در اختیار داشته باشد."

آیا ایتالیا می تواند در مالکیت توپ مقابل اسپانیا برتری داشته باشد؟

بوسکتس: "آنها قرار است که حسابی به دنبال مالکیت و حفظ توپ باشند و توانایی این کار را دارند زیرا بازیکنان بسیار خوبی مانند جورجینیو، وراتی یا اینسینیه دارند که حفظ توپشان خیلی خوب است. آنها بازیکنان بسیار خوبی هستند که از نظر کار با توپ بسیار راحتند، اما ما سعی خواهیم کرد مانع چنین وضعیتی شویم و ایده های خود را از این نظر به آن بازی تحمیل کنیم."

ایتالیا بازیکنان باسابقه ای مثل بونوچی و کیه‌لینی را دارد، در اسپانیا به نظر می رسد که ما تمام بازیکنان باسابقه‌مان را کنار گذاشته ایم و باری انها احترامی قائل نشده ایم.

بوسکتس: "این موضوع به فلسفه و فرهنگ هر کشور بر می گردد. ما بسیار پرشور هستیم و یک لحظه در اوج هستیم و لحظه ای دیگر در قعر و باید بدانیم که چطور اینها را مدیریت کنیم وگرنه هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. اینها چیزهایی است که در جهان ورزش به صورت کلی و در فوتبال به خصوص اتفاق می افتد و باید بدانی که چطور اینها را مدیریت کنی. بازیکنان باسابقه سالها تجربه این کار را دارند."

اما چرا ایتالیا دو مدافع وسط دارد که تقریبا ۴۰ سال دارند؟

بوسکتس: "چرا که آنها خیلی خوب هستند، خیلی خوب کار می کنند، سرمربی به آنها اعتماد دارد و هم تیمی‌هایشان نیز به آنها اعتماد دارند و آنها هم سطح بسیار خوبی را به نمایش گذاشته اند."

آیا می خواهی از تیم ملی خداحافظی کنی؟

بوسکتس: "باید به این موضوع فکر کنی که چه زمانی دوران بازی ات را به پایان برسانی. چیزی که من در ذهن دارم این است که این آخرین رقابت های قهرمانی اروپا برای من خواهد بود و بعد از آن دیگر بستگی دارد...  باید قدم به قدم پیش رفت، من دیگر ۲۰ ساله نیستم. من احساس خیلی خوبی دارم و آماده هستم، در تیم بسیار راحتم. مربی همیشه می گوید که سن و سال اهمیتی ندارد و تا زمانی که خوب بازی کنی او از کسانی که بهتر هستند و شایستگی اش را دارند استفاده خواهد کرد. باید دید. در حال حاضر من فقط به نیمه نهایی برابر ایتالیا فکر می کنم که مسئله مهمی است. بعد لیگ ملت ها در ماه اکتبر را داریم و خواهیم دید که بازی می کنم یا نه. یک سال می تواند زمانی بسیار طولانی باشد و اتفاقات زیادی در طول یک سال بیافتد. من بسیار مشتاق بازی هستم اما همچنین انسان مسئولیت پذیری نیز هستم و بهترین چیزها را برای خودم و برای بقیه می خواهم."

تو افتخارات زیادی با اسپانیا کسب کرده ای، همچنین تجربه یاس و ناامیدی حذف زودهنگام از جام جهانی و یورو را نیز داشته ای، آیا فکر می کردی یک بار دیگر با تیم ملی در نیمه نهایی بازی کنی؟

بوسکتس: "رسیدن به نیمه نهایی بسیار دشوار است. فوتبال بسیار پیشرفت کرده است و بردن در هر مسابقه بسیار سخت شده است چرا که همه تیم ها بسیار سختکوش هستند و دارای سطح بسیار بالایی از استعدادیابی، کارکنان حرفه ای، استعداد فردی بازیکنان از همه جنبه ها اعم از ذهنی، جسمی، تغذیه ای هستند. اما من می دانستم که کار لوییز انریکه در این سطح بسیار خوب است.

معمولا دیدن یک مربی درجه یک و برتر در تیم ملی بسیار نادر است زیرا معمولا چنین مربیانی در کنار یک تیم باشگاهی هستند. ما خوش شانس هستیم که لوییز انریکه را داریم. او به همراه گروهش و با جاه طلبی بسیار در حال توسعه ایده خود با بازیکنانی است که به آنها اعتقاد دارد و این موضوع در زمین هم منعکس شده است. این چیزی است که به ما نیرو می دهد تا قهرمان یورو شویم و لیاقت آن را داشته باشیم، این بسیار عالی و خیره کننده است و بسیار سپاسگزار و خوشحالیم که می توانیم در آن نقش داشته باشیم و آن را زندگی کنیم. حتی اگر برنده یورو هم نشویم اما این مسیری است که باید دنبال کنید زیرا این مسیر ما را به اهدافمان خواهد رساند. در حال حاضر ما در نیمه نهایی هستیم و می خواهیم به نبرد ادامه دهیم و رویاهای بزرگتری را در سر می پرورانیم."

دل بوسکه درباره شما گفت: "اگر من دوباره متولد می شدم دلم می خواست بوسکتس شوم"، آیا این زیبا ترین تعریفی است که از شما شده است؟

بوسکتس: "من خوش شانس هستم که در دنیای فوتبال همکاران و مربیانم برای من بسیار ارزش قائل هستند واز این بابت بسیار سپاسگزارم. حرف های دل بوسکه به دلیل شرایط و لحظه ای که بیان شدند، برای من بسیار مهم بود، من بسیار جوان بودم. او از چنین بازیکنی دفاع کرد و من بسیار از او سپاسگزارم."

آیا سرخیو راموس با تو در تماس است؟ صحبت یک کاپیتان با کاپیتان، او از اوضاع تیم ملی با خبر است؟

بوسکتس: "البته. در اینستاگرام او فیلمی را پست کرد که نشان می داد بازی ها را تماشا می کند و او بهترین چیزها را برای ما که هم تیمی هایش بوده ایم می خواهد. ما از همه فوتبالیست هایی که ما را حمایت می کنند بسیار سپاسگزاریم. آنها هم بخشی از این ماجرا هستند، نه فقط سرخیو، بلکه همه کسانی که در این مسیر بوده اند و در نهایت نتوانسته اند امروز اینجا باشند چون که ما فقط ۲۳ یا ۲۴ بازیکن داریم."

تگ ها


سرخیو بوسکتس تیم ملی اسپانیا یورو ۲۰۲۰ فوتبال جهان بارسلونا لالیگا فوتبال