بیماری یا انتخابات فدراسیون؛ دلیل استعفای تاج چه بود؟

در حالی که زمان زیادی تا انتخابات فدراسیون فوتبال باقی نمانده، مهدی تاج از ریاست فدراسیون فوتبال استعفا کرد...

مهدی تاج از ریاست فدراسیون فوتبال استعفا کرد. طبق گفته سخنگوی فدراسیون، او به خاطر توصیه پزشکان برای دوری از استرس این تصمیم را گرفته است. 18اردیبهشت سال 95 بود که مهدی تاج به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال ایران انتخاب شد. ۴سال از آن روزها گذشته و تصویر این روزهای مهدی تاج روی تخت بیمارستان و در حالی که پیگیر درمان بیماری قلبی سابقه‌دارش است، شاید تصویر کاملی از دوران مدیریتی او در فوتبال ایران و البته وضعیت نه چندان مطلوبش برای انتخابات بعدی فدراسیون فوتبال داشته باشد. شنیده‌ها از توصیه پزشکان به او برای استراحت و پیگیری روند درمانش می‌گویند. بیماری قلبی‌ای که چندبار دیگر هم  - مانند زمانی که برای مذاکره با فاتح تریم به ترکیه رفته بود، یا شب مسابقه ایران و کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی- مرد اول فوتبال ایران را درگیر کرده بود و ظاهرا این بار داستان به قدری جدی شده که او تصمیم به استعفا از ریاست فدراسیون فوتبال گرفته است.

اما در کنار تصمیم پزشکی مهدی تاج برای کنار رفتن از صندلی ریاست فدراسیون، شاید دلایل دیگری هم برای پایان کار او وجود داشته باشد؛ مهمترین این دلایل به نماینده‌های مجلس برمی‌گردد. مجلسی‌ها و در راس آنها چهره‌هایی مانند بهروز نعمتی، طیبه سیاوشی و قاضی‌زاده هاشمی عزمشان را جزم کرده‌اند که علیه مهدی تاج موضع‌گیری کنند و اجازه ندهند او در انتخابات آینده حضور داشته باشد. بهروز نعمتی حضور مهدی تاج در فدراسیون فوتبال را به دلیل فشارهای فیفا بر ورزش ایران می‌داند و قاضی‌زاده هاشمی چندوقت پیش بیانیه‌ای تند علیه او منتشر کرد و نوشت: «در مصاحبه خود عنوان کردید دولت باید دست از سر فوتبال بردارد، آیا زمانی که ۱۳ میلیارد تومان منابع مالی فدراسیون خود را از بودجه کشور می‌گرفتید هم اینگونه پرده‌دری می‌کردید؟ آیا زمانی که  2/5 میلیون دلار، طلب سرمربی گذشته تیم ملی از بودجه کشور پرداخت شد نیز همین نظر را داشتید؟ آیا در خلال جام ملت‌ها که مسئولان وزارت ورزش با خود دلار به امارات آوردند تا به تیم تزریق شود و بخاطر این مسئله ساعت‌ها در فرودگاه دبی دچار مشکل شدند تا سرمربی تیم با اشارات شما، آبروی کشور و نظام را در امارات نریزد نیز همین عقیده را داشتید؟» تلاش‌هایی که ظاهرا جواب داده و مهدی تاج را به کناره‌گیری وادار کرده است.

مهدی تاج  برای پرداخت غرامت جدایی مارک ویلموتس و بستن قرارداد با برانکو چشم به کمک دولتی‌ها داشت. اتفاقی که البته رخ نداد و رئیس فدراسیون ایران را گوشه رینگ گیر انداخت. نه صندوق خالی فدراسیون توان پرداخت غرامت ویلموتس و دادن پیش‌پرداخت به برانکو را داشت، نه کسی از دولت و مجلس عزم کمک به فدراسیون تاج و پاک کردن اشتباهات مدیریتی او را. به نظر می‌رسد مهدی تاج همه اینها را می‌دانست و با توجه به اینکه انتخابات فدراسیون فوتبال نزدیک است و امکان دارد او با تلاش مجلسی‌ها و بدنه‌ای در وزارت ورزش زیر فشار کناره‌گیری از انتخابات قرار بگیرد، ترجیح داده مشکلات قلبی را به عنوان دلیل کناره‌گیری‌اش از فدراسیون فوتبال عنوان کند. دلیل و نتیجه هر چه که باشد، فدراسیون فوتبال ایران کار سختی برای پیدا کردن سرمربی جانشین مارک ویلموتس خواهد داشت؛ هیچکس در بدنه دولت و مجلس از نشستن سرمربی خارجی روی نیمکت تیم ملی استقبال نمی‌کند و از پول هم خبری نیست. مدیر بعدی فدراسیون هر کسی که باشد، از همین حالا باید با حساب‌های خالی فدراسیون به فکر انتخاب سرمربی بعدی برای تیم ملی باشد.

 

بیشتر بخوانید:

استعفای پیروانی و داستان فایل ضبط شده کالدرون!

تگ ها


فدراسیون فوتبال ایران مهدی تاج یادداشت یادداشت اختصاصی دلیل استعفای تاج لیگ برتر خلیج فارس فوتبال