بیم و امیدهای تیراندازی ایران در آستانه المپیک

افت محسوس رکورد برخی از ملی پوشان تیراندازی نگرانی هایی را در آستانه المپیک به وجود آورده است....

به گزارش "ورزش سه"، تیم ملی تیراندازی ایران برای اولین بار در جام جهانی به چهار مدال رسید و امیدها را برای المپیک توکیو زنده کرد. این در حالی است که رکوردهای بعضی از تیراندازان المپیکی ایران افت محسوسی داشته است.

ثبات فروغی در تپانچه و زنده شدن امیدها

جواد فروغی با کسب دومین مدال طلای تپانچه ۱۰ متر طی چهار ماه گذشته در دو جام جهانی هند و کرواسی نشان داد رکوردهایش تصادفی نبوده است. او صعود مقتدرانه ای در رنکینگ فدراسیون جهانی هم داشته جایگاه اول جهان را همچنان حفظ کرده است. فروغی بسیار امیدوار است که با تکرار این رکوردها خود را به عنوان اولین فینالیست تاریخ ایران در تپانچه ۱۰ متر المپیک معرفی کند. تیم تپانچه مردان ایران هم به یک مدال برنز ارزشمند در مسابقات جهانی کرواسی رسید.

طلای تیم تفنگ بادی زنان و علامت سوال ترکیب اصلی برای المپیک؟

تیم تفنگ بادی زنان ایران با ترکیب آرمینا صادقیان، فاطمه کرم زاده و نجمه خدمتی مقتدرانه رتبه اول دنیا را به خوداختصاص داد و در فینال تیم قدرتمند روسیه را ۱۶ بر ۲ مغلوب کرد. این در حالی است که متاسفانه در المپیک طلای تیمی توزیع نمی شود و فقط دو نفر از این سه ورزشکار می توانند در ماده انفرادی تفنگ بادی ۱۰ متر به میدان بروند. یکی از این دو نفر قطعا آرمینا صادقیان است که به طور اختصاصی برای تفنگ بادی به المپیک می رود و علامت سوال اصلی نفر دوم در این ترکیب است.

رکورد های امیدوار کننده فاطمه کرم زاده و افت نجمه خدمتی
فاطمه کرم زاده در مرحله مقدماتی تفنگ بادی جام جهانی با امتیاز ۶/۶۳۳ چیزی با رکورد دنیا فاصله نداشت و مقتدرانه به عنوان نفر اول فینالیست شد. این در حالی است که نجمه خدمتی با امتیاز ضعیف ۷/۶۲۲ رتبه ای بهتر از چهلم پیدا نکرد. در مسابقات قهرمانی اروپا هم که تیم ایران به عنوان مهمان حضور داشت. رکوردهای کرم زاده بهتر از خدمتی بود و به نظر می رسد اگر قرار باشد به نام ها توجه نشود کرم زاده شایسته حضور در تفنگ بادی المپیک است. در آخرین جدول رنکینگ منتشر شده ISSF فاطمه کرم زاده رتبه ۱۲ دنیا و نجمه خدمتی رتبه ۷۲ را در اختیار دارد. الهام هاشمی سرمربی تیم تفنگ احتمالا باید یکی از این دو نفر را برای ماده میکس تفنگ هم انتخاب کند تا در کنار مهیار صداقت تیر بزند.

تفنگ بادی و سه وضعیت مردان دور از انتظار

مهیار صداقت تنها مرد المپیکی ایران در تفنگ هم رکوردهای امیدوارکننده ای در مسابقات اخیر نداشت. او در جام جهانی کرواسی به ترتیب رتبه های ۴۰  و ۵۵ و در تفنگ بادی و تفنگ سه وضعیت داشت و تیم میکس صداقت و نجمه خدمتی هم به موفقیتی در جام جهانی نرسید تا شاید گزینه تغییر ترکیب برای هاشمی در ماده میکس تفنگ هم روی میز باشد. صداقت اکنون در رنکینگ تفنگ بادی دنیا رتبه ۷۰ را در اختیار دارد.


مدال برنز میکس تپانچه با ترکیب غیر المپیکی و فینالیست شدن هانیه رستمیان در ۲۵ متر
هانیه رستمیان تنها دختر المپیکی تیم تپانچه ایران اگرچه اخیرا با افت در رکورد های تپاتنچه بادی ۱۰ متر مواجه شده اما فینالیست شدنش در ماده ۲۵ متر جام جهانی کرواسی امیدها را در دل زنده کرد. رستمیان در سه ماده ۱۰ متر، ۲۵ متر و میکس باید در المپیک شرکت کند. هرچند تیم میکس تپانچه  ایران متشکل از جواد فروغی و گلنوش سبقت الهی پس از کسب مدال نقره جام حهانی هند در کرواسی هم به مدال ارزشمند برنز رسیدند اما اصرار مربیان تپانچه برای استفاده از یک ترکیب غیر المپیکی درمسابقات میکس جهانی عجیب بود. شاید بد نبود فروغی در کنار رستمیان پیش از المپیک محکی جدی در ماده میکس می خوردند هرچند که ممکن بود این تغییر به قیمت از دست رفتن مدال میکس برای تپانچه باشد.

بیم و امید در توکیو

تیم تیراندازی ایران برای اولین بار چهار مدال از جام جهانی کسب کرد تا این امیدواری ایجاد شود که آیا این رشته با انتخاب ترکیب های درست برای اولین بار در تاریخ میتواند یک سکوی المپیکی به نام خود ثبت کند؟

تگ ها


نجمه خدمتی تیراندازی تیراندازی