بی اخلاقی‌ها به والیبال آسیب می‌زند

کاپیتان اسبق تیم ملی با اشاره به اینکه والیبال فقط کسب نتیجه نیست گفت: بی‌اخلاقی‌ها به والیبال به ویژه نسل جدید آسیب خواهد زد....

به گزارش"ورزش سه" به نقل از خبرنگار مهر، هفته بیست و هفتم رقابت‌های لیگ برتر والیبال شاهد کتک کاری و رفتار غیر اخلاقی ملی پوش تیم والیبال شهرداری ارومیه بود. پوریا یلی، پشت خط زن ارومیه در دیدار مقابل شهرداری ورامین پس از استفاده از الفاظ رکیک علیه داور به فیلمبردار حمله و او را مورد ضرب و شتم قرار داد. رفتاری که به سرعت در فضای مجازی منتشر شد و نوجوانان و جوانان زیادی شاهد رفتار غیر ورزشی و غیر اخلاقی ملی پوش والیبال کشور بودند.


کمیته انضباطی فدراسیون در ابتدا پوریا یلی را دو جلسه محروم کرد اما روز دوشنبه پوریا یلی در حالی که باید دوران محرومیت خود را طی می‌کرد به یک باره در زمین حاضر و برای تیمش بازی کرد! حضور یلی در زمین بازی سوالات و شائبه‌های زیادی در اذهان عمومی ایجاد کرده است چرا که رای کمیته استیناف و بخشودگی محرومیت او در سایت رسمی فدراسیون اطلاع رسانی نشده است و حتی تیم سپاهان، حریف شهرداری ارومیه در بازی هفته بیست و نهم با حضور یلی در زمین غافلگیر شد که در نهایت با واکنش تند رحمان محمدی راد، سرمربی تیم سپاهان علیه فدراسیون والیبال همراه شد.

* وقوع بی‌اخلاقی‌ها در والیبال زشت است


امیر حیدری پیشکسوت والیبال و کاپیتان پیشین تیم ملی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره حواشی رخ داده در رقابت‌های لیگ برتر والیبال گفت: وقوع مسائل این چنینی برای ما که نسل قدیم والیبال هستیم مایه تاسف است. هیچگاه در دوران فعالیت خودمان شاهد چنین اتفاقاتی نبودیم. شاید اتفاقاتی رخ می‌داد اما به این شدت نبود. به عنوان شاگرد همیشه مقابل مربیان و بزرگترهای خود پایبند مسائل اخلاقی بودیم اما متاسفانه هر چه می‌گذرد شاهد اتفاقات بیشتری هستیم.


* همه چیز پول نمی‌شود


کاپیتان اسبق تیم ملی والیبال تاکید کرد: وقوع این بی‌اخلاقی‌ها زشت است و نباید در ورزش شاهد آن باشیم. جریان اخیر بسیار باعث تاسف بار بود. صحبت‌های محمدی راد را شنیدیم. او فردی بسیار اخلاق مدار است و در دوران بازیکنی اش بسیار عملکرد خوبی داشت. شاگرد من هم بوده است. اعتراض او به فدراسیون درست بود. اینکه یک تیم متمول تمام تلاشش را برای قهرمانی می‌کند و احساس می‌کند که با پول می‌تواند به هدفش برسد، درست نیست. همه چیز پول نمی‌شود.

* از داورزنی تعجب می‌کنم


وی تاکید کرد: از داورزنی تعجب می‌کنم. او مخالف بی اخلاقی‌ها است اما اینکه چرا در این موضوع ورود نکرد جای تعجب دارد. اتفاقات این چنینی به والیبال بویژه نسل جدید آسیب خواهد زد چرا که آنها قرار است سال‌ها برای تیم ملی بازی کنند. متاسفانه یلی نیز یکی از همین بازیکنان جوان است اما «غوره نشده مویز شده است» و این جای تاسف دارد.


پاسور اسبق تیم ملی اظهار داشت: کمیته انضباطی باید شدت عمل بیشتر به خرج می‌داد تا تیم‌های دیگر نیز از این موضوع سوء استفاده نکنند. بسیار علاقه داشتم داورزنی به صورت مستقیم در این موضوع وارد عمل می‌شد و شدت عمل بیشتری در رابطه با جرایم به خرج می‌داد.


* جوانمردی و ادب ماندگار خواهد بود


وی تاکید کرد: پس از پایان دوران بازیگری ام به عنوان مربی در سطح تیم ملی و باشگاه‌های درجه یک کشور فعالیت کردم. همیشه قبل از آغاز تمرین به مدت ۱۰ دقیقه با بازیکنانم راجع به مسائل اخلاقی صحبت می‌کردم که ممکن است داور در حین بازی دچار اشتباه شود و یا اینکه بازیکنان حریف حرکاتی انجام دهند که منجر به عصبانیت آنها شود. راجع به مسائل اخلاقی بسیار با آنها صحبت می‌کردم تا شرایط را به خوبی درک کنند و به آنها توصیه می‌کردم که ورزش و دوره قهرمانی کوتاه مدت و گذرا است اما جوانمردی و ادب ماندگار خواهد بود. بنابراین بزرگترها و مربیان باید با بازیکنان خود راجع به چنین مسائلی صحبت و آنها را آگاه کنند اما متاسفانه این اتفاق رنگ باخته و متاسفانه شاهد حواشی‌ای هستیم.


وی درباره عدم شفافیت و اطلاع رسانی فدراسیون والیبال راجع به رای کمیته استیناف نیز گفت: مخفی کاری‌ها آثار بدی خواهد گذاشت. دلیلش را نمی دانم که چرا شفاف سازی در این زمینه صورت نگرفت و از پشت پرده‌ها خبر ندارم. هر چقدر کمیته انضباطی قوی‌تر عمل کند شاهد اتفاقات کمتری خواهیم بود.

* افراد غریبه سر سفره والیبال هستند


حیدری در ادامه درباره نقش حضور کارشناسان و پیشکسوتان گفت: بسیار می‌توانیم از پیشکسوتان و صاحب نظران این حوزه که خدمات صادقانه ای داشتند استفاده کنیم اما متاسفانه کمتر از آنها در عرصه والیبال استفاده می‌شود. طبیعی است زمانی که پیشکسوتان و صاحب نظران را کنار بگذاریم آدم‌هایی سر از والیبال در می‌آورند و سر سفره والیبال قرار می‌گیرند که تخصصی در آن ندارند.


وی در پایان گفت: داورزنی نتایج خوبی در والیبال به دست آورده اما این را بدانید که والیبال فقط نتیجه نیست بلکه ابعاد بزرگ‌تری از جمله استفاده درست از نگاه قدیمی‌های والیبال است که اگر حضور داشته باشند حواشی و اشتباهات کمتر خواهد شد.

تگ ها


والیبال