بی‌باک: وقتی بازیکن را مانکن صدا می‌کنیم در روح او تاثیر منفی می‌گذارد/ یک‌صدم شانس داشتیم در لندن ۲ طلا می‌گرفتیم

سرمربی تیم ملی تکواندو ایران اعتقاد دارد در صورت خوش شانسی در مسابقات گرندپری لندن به دو مدال طلا دست پیدا می کردیم ......

سرمربی تیم ملی تکواندو ایران اعتقاد دارد در صورت خوش شانسی در مسابقات گرندپری لندن به دو مدال طلا دست پیدا می کردیم.

به گزارش مدال به نقل از  خبرنگار ورزشی  خبرگزاری  تسنیم، تیم ملی تکواندو در سومین مرحله مسابقات گرندپری در لندن با حضور 5 ورزشکار موفق به کسب یک مدال نقره و برنز شد و همچنان پس از سه مرحله در حسرت کسب مدال طلای این مسابقات باقی مانده است. مهدی بی باک معتقد است بدشانسی در مسابقات این مرحله مانع از دستیابی ملی پوشان به مدال طلا شده است و اعتقاد دارد بازیکنان تیم ملی آهسته آهسته در حال رسیدن به شرایط خوب خود هستند.

سرمربی تیم ملی تکواندو در گفت و گوی تفصیلی با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص عملکرد ملی پوشان در مسابقات گرندپری، برگزاری مسابقات گرند اسلم و افزایش شانس کسب سهمیه المپیک از طریق این مسابقات و وضعیت ملی پوشان به صحبت پرداخته که در زیر می خوانید.

تسنیم:  ابتدا در خصوص عملکرد ملی پوشان در مرحله سوم مسابقات گرندپری در لندن صحبت کنید.

خدا را شکر در مجموع خوب بود و همانطور که قول داده بودیم نسبت به مراحل گذشته تیم مان بهتر عمل کرد. دلیل این مسئله نیز تمرینات بهتر و همانطور افزایش ملی پوشانمان بود و اگر یک صدم شانس با ما یاری می کرد با دو مدال طلا بازگشته بودیم.

تسنیم: پس اعتقاد دارید در این مسابقات با بدشانسی نیز روبه رو شدید؟

میرهاشم حسینی در این مسابقات بازی را با اختلافات امتیازات زیادی جلو بود اما در راند طلایی مسابقه را واگذار کرد. سجاد مردانی دو نفر از حریفان خود را با امتیاز خوب شکست داد و در مقابل حریف کره ای که مدال طلا، نقره و برنز مسابقات گرندپری را داشت تا ثانیه های پایانی جلو بود اما مسابقه به راند طلایی کشیده شد. در راند طلایی نیز همه چیز مساوی بود و هر دو تکواندوکار یک سنسور را روشن کرده بودند اما متاسفانه سیستم حریف کره ای را به عنوان فرد برتر انتخاب کرد. یک از بدشانسی های ما اینجا بود که سیستم حریف کره ای را انتخاب کرد. حتی اگر یک سنسور بیشتر مردانی روشن کرده بود یا اگر شانس ما را انتخاب می کرد به مدال طلا می رسید اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

تسنیم: عملکرد آرمین هادی پور را چطور ارزیابی کردید؟

 آرمین نیز در این مسابقات حریفمان قلدر المپیک و جهان خود را شکست داد و در دیدار نهایی نیز با توجه به اینکه در دیدار قبلی با اختلاف زیادی مغلوب " میخائیل آرتومونو" از روسیه شده بود اما در کل این بازی از حریف روس خود سرتر بود.  حتی در راند طلایی نیز آرمین 4 سنسور را روشن کرد ولی متاسفانه در 2 ثانیه پایانی ضربه ای از بالای سر او رد شد که به هیچ عنوان برخورد نکرده بود و در دوربین ها نیز مشخص بود اما متاسفانه به حریف امتیاز دادند. هیچ وقت باخت های خود را در مسابقات توجیه نکردم اما همین حریف روس در مقابل فرزان عاشورزاده ضربه ای را زد که در تابلوی امتیازات با وجودی که 4  امتیازی در تکواندو نداریم به نام او  4 امتیاز  ثبت کردند. در تکواندو دو امتیاز 2 امتیازی داریم اما برای اولین بار همچین اتفاقی افتاد که ما را به شک انداخت شاید روس ها تقلب می کنند.

تسنیم: با توجه به این تفاسیر به نظر می رسد از عملکرد اکثر بازیکنان راضی بودید ؟

در مجموع نسب به گرندپری های گذشته خیلی بهتر بودیم و فکر می کنم در آینده با اضافه شدن جوان ها نتایج بهتری بگیریم. در لندن نیز شرایط ما به گونه ای بود که می توانستیم صددر صد 2 مدال طلا را کسب کنیم.

تسنیم: به نظر می رسد اولتیماتوم های شما نیز در خصوص برخی ورزشکاران جواب داده است؟

هنر یک مربی این است که شرایط را درک کند و با در نظر گرفتن شرایط، ضمن وارد نکردن استرس به ورزشکار، حساب کار را نیز دست بازیکن بدهد. اینکه بازیکن بی تفاوت در هر مسابقه ای شرکت کند و مدال گرفتن یا نگرفتن را چندان جدی نگیرد درست نیست. سجاد مردانی نیز برای حضور در مسابقات گرندپری لندن بهترین تمرینات یکساله گذشته را در 15 روز آخر انجام داد. مردانی نشان داد اگر درست تمرین کند و رقیب و حریف تمرینی داشته باشد همچنان یکی از بهترین سنگین وزن های دنیا است.

تسنیم: دور جدید تمرینات تیم ملی نیز در روزهای گذشته آغاز شد.

دور جدید تمرینات تیم ملی برای مسابقات فینال گرندپری و گرنداسلم آغاز شده است. مسابقات گرند اسلم قوانین خاص زیادی دارد و نفر ششم رنکینگ المپیک از مسابقات گرنداسلم انتخاب می شود. مسابقات گرنداسلم خودش رنکینگ جداگانه دارد و کسی که در سه دور برگزاری مسابقات گرنداسلم بهترین رنکینگ را داشته باشد مستقیما سهمیه المپیک را کسب می کند. ما هرچقدر نماینده بیشتر داشته باشیم شانس این را داریم باز هم از مسابقات گرند اسلم نماینده مستقیم در المپیک داشته باشیم و باید با توجه به این شرایط از تمام شانس های خود استفاده کنیم.

تسنیم: به نظر می رسد مسابقات گرند اسلم نیز مسابقات مقدماتی دارد. زمان و محل برگزاری آن کجا خواهد بود؟

در حال حاضر ما سجاد مردانی و فرزان عاشورزاده را به صورت صد در صد در مسابقات گرند اسلم داریم اما می توانیم شش تا 8 بازیکن را در چهار وزن به این مسابقات اضافه کنیم. مسابقات مقدماتی دوم و سوم آذرماه در چین برگزار می شود و مسابقات بسیار سختی خواهد بود و نفرات اول تا سوم مقدماتی می توانند جواز حضور در این مسابقات را دریافت کنند. جایزه 70 هزار دلاری این مسابقات به نفر برتر نیز باعث خواهد تا ورزشکاران از انگیزه بالایی برای حضور در این مسابقات برخوردار باشند. ضمن اینکه نفرات دوم و سوم نیز به ترتیب 20 و 10 هزار دلار جایزه دریافت خواهند کرد و در کل این مسابقات از لحاظ مالی، امتیازی و بزرگ شدن روح بازیکن به ما کمک خواهد کرد. ما نیز با دیدن عملکرد بازیکنان نوجوانانمان با بزرگان دنیا خواهیم دید به درد ما می خورند یا نه و هر کدام از این تورنمنت ها می توانند به ما همانند تورنمنت گرید یونان قبل از مسابقات جهانی کمک کند. از طرفی باید سرمایه گذاری خود را بیشتر و دیدمان را وسیع تر کنیم تا از تیم های بزرگ دنیا عقب نمانیم و دوباره جایگاه اول دنیا را به دست بیاوریم.

تسنیم: شرایط ملی پوشان در حال حاضر چگونه است؟

در حال حاضر مهدی خدابخشی، مسعود حجی زواره و بهنام اسبقی به تمرینات برگشته و در کنار جوانان به تمرین می پردازند. در حال حاضر تیم ما در حال تکمیل شدن است. در مرحله اول گرند پری ما با سه نفر که یک نفر پایش شکسته بود شرکت کردیم، در گرندپری دوم با چهار نفر و در گرندپری پنجم با پنج نفر شرکت کردیم. هر چقدر ما بتوانیم شرکت کنندگانمان را در مسابقات گرندپری افزایش بدهیم شانس کسب مدال خود را نیز بالاتر می بریم. تیم روسیه در مرحله قبل گرندپری با 8 شرکت کننده تنها یک نقره گرفت و مشخص شد همیشه یک تیم نمی تواند در اوج باشد. ما نیز آهسته آهسته خیلی خوب در حال پیش رفتن هستیم و امیدواریم زمان به ما اجازه بدهد به اوج آمادگی برسیم.

تسنیم: با توجه به شرایطی که اشاره کردید قرار است تمام ملی پوشان دعوت شده به اردوی تیم ملی در مسابقات مقدماتی گرنداسلم شرکت کنند؟

نظر من و کادرفنی تیم ملی این است که هر 14 بازیکن که شرایط حضور در این مسابقات را دارند در مسابقات مقدماتی حضور داشته باشند. هیچ محدودیتی نفری هم مانند گرندپری نداریم و می توانیم در هر وزن 4، 5 بازیکن داشته باشیم.  قطعا مسابقات خیلی سختی در پیش داریم و همه برای گرفتن مدال و رسیدن به جایزه نقدی آن که پول بسیار زیادی برای بازیکنان تکواندو است تا لحظه آخر می جنگند. ما هم باید برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم تا بتوانیم از فینال گرندپری و گرنداسلم استفاده کنیم.

تسنیم: شرایط ابوالفضل یعقوبی را چطور دیدید و به نظر می رسد او در این مدت پیشرفتی نداشته است؟

 مشکل اصلی ابوالفضل یعقوبی مشکل روحی و روانی است و در حال حاضر در پی این هستیم یکی از بهترین مربیان روانشناس را وارد اردوی تیم ملی کنیم. اصلی ترین مشکل بچه های تیم ملی فشارهای روحی و روانی است. اگر بازیکنان با مسابقات راحت تر برخورد کنند خیلی بهتر می توانند نتیجه بگیرند. در جاهایی دیگر مسائل روحی از دست ما خارج است و در بحث روانی نیز من تا جایی معلومات دارم و آنقدر نمی توانم در این زمینه مشکلات را حل کنم. قطعا در روزهای آینده از یک روانشناس خوب استفاده می کنیم چون همانگونه که خود بچه ها می گویند و ما می بینیم از لحاظ بدنی مشکلی ندارند و تنها از لحاظ روحی و روانی مشکل دارند. هادی پور 5 بار در گرندپری شرکت کرده است و برای اولین بار در لندن مدال می گیرد. محمد کاظمی نیز موفق به کسب مدال گرندپری می شود  اما هیچ کسی اینها را نمی بیند و فقط همه می گویند چرا مدال طلا نمی گیریم. کسب مدال طلا نیازمند زمان و خودباوری است و در مسابقات لندن این خودباوری حاصل شده بود اما شانس یاری نکرد اما حتما در مسابقات آینده این نقاط ضعف را هم برطرف خواهیم کرد.

تسنیم: با توجه به وضعیت رنکینگ چند بازیکن ما شانس حضور در فینال گرندپری را خواهند داشت؟

در حال حاضر 5 نماینده در فینال گرندپری داریم اماهنوز در خصوص  اینکه چه کسانی در این مسابقات شرکت کنند تصمیم گیری نهایی نشده است و در چند روز آینده در این خصوص و همچنین حضور در مسابقات گرنداسلم و انتخابی تصمیم خواهیم گرفت.

تسنیم: و حرف پایانی ...

فکر می کنم با اضافه شدن خدابخشی در وزن 80- کیلوگرم و بازگشت بهنام بتوانیم از حداکثر پتانسیل و تجربه این نفرات استفاده کنیم. خدا را شکر در حال حاضر انسجام خوبی در تیم حاکم است اما نیاز به یک کمک ملی هم داریم و فقط این نیست که بی باک، کادرش و فدراسیون برای تیم ملی زحمت بکشند. نباید با یک باخت بچه ها را خراب کنیم و باید در نظر داشته باشیم 90 درصد کسانی که در گرندپری قبلی مدال کسب کردند در لندن به مدال نرسیدند. کارلوس ناوارو حریف فرزان عاشورزاده در لندن مقابل حریف آرمین هادی پور با اختلاف 25 امتیاز باخت و این اتفاق احتمال دارد برای بازیکن ما نیز بیفتد و همیشه یک بازیکن نمی تواند در اوج باشد. نباید دوباره بعد از یک باخت بگویم عاشورزاده تمام شد و همانند مردانی که کار او را تمام شده می دانستیم در خصوص عاشورزاده حرف بزنیم. سجاد مردانی نیاز به رفع یکسری مشکلات دارد که برخی از آنها را پیدا کردیم و در حال حل کردن آن هستیم و همه باید دست به دست هم بدهیم آنها را حل کنیم . برخی اوقات با یک حرف می توانیم لطمات جبران ناپذیری به یک ورزشکار بزنیم . وقتی می گوییم این بازیکن دیگر بازیکن نیست و مانکن است در روح و روان بازیکن تاثیر بدی می گذارد. اگر ادعا داریم دوستدار تکواندو و منتقد منصف هستیم نباید دیگر از این صحبت ها بزنیم و مطمئن باشید تا جایی که از دست ما بربیاید برای تیم زحمت می کشیم.

تگ ها


اخبار روز تکواندو