تاج: قیمتی که برای ویلموتس پرداخت کرده ایم می ارزید!

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال تاکید کرد این فدراسیون قرارداد خوبی با مارک ویلموتس بسته است. وی گفت: به نظر من قیمتی که برای ویلموتس پرداخت کرده ایم می ارزید!...

به گزارش مدال و به نقل از مهر، مهدی تاج با اشاره به روند انتخاب سرمربی تیم ملی به سکوتش در هفته‌های اخیر اشاره کرد و گفت: به دلایلی سکوت کرده بودیم چون در دعوا بودیم و اگر صحبت می‌کردیم وکلای ایشان استفاده می‌کردند. برای همین سکوت کردیم. الان هم در دعوا هستیم و رأیی صادر نشده است. لیگ هم نبود و مشکل کشور قرارداد ویلموتس شده بود. آب و برق و گرانی حل شده بود و فقط مانده بود قرارداد ویلموتس.

بعد از آقای کی روش نظرسنجی گذاشته شد که بالای ۹۰ درصد مردم به مربی خارجی رأی دادند. خیلی‌ها هم نظرشان این بود که کی روش نباید برود. نظر مردم این بود که یک مربی جوان و جویای نام بیاید تا بتواند جوانگرایی کند و لیگ را بیشتر ببیند و بیشتر هم سفر کند.

وی ادامه داد: مطالبه مردم این بود و همه رفتند سراغ آدم‌هایی که هم کار نداشتند و می‌توانستند بیایند و دوم هم سراغ کسانی که قرارداد داشتند.

تاج خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از مربیان را به فدراسیون فوتبال سفارش و پیشنهاد می‌دهند. لوران، دالیچ، برانکو، لوپتگی، ویلموتس، هیرو، بلان هم پیشنهاد شده بودند که برخی رقم‌هایشان بالا بود. در بین اینها سه نفر را رفتیم سراغ شان. اولین نفر لوپتگی بود که خود من رفتم سراغش. رقم قراردادش ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو بود که با هم توافق کردیم و قرار شد ۲۰ روز فرصت بدهیم که بعد هم رفتیم دوباره مذاکره کردیم که گفت به خاطر سرطان پدرم نمی‌توانم بیایم.

رنارد را دوستان ما رفتند صحبت کردند. عدد رقم قراردادش ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو بود. ایشان گفت که بعد از جام ملت‌های آفریقا به ایران می آیم چون با مراکش قرارداد داشت. گفتیم شاید ایشان با مراکش قهرمان آفریقا شد. برای همین مطمئن نبودیم که می‌آید. برای همین منتفی شد.

مهدی تاج ادامه داد: بعد رفتیم سراغ آقای ویلموتس. در سفارت هم صحبت کردیم. برخی انتقاد کردند که چرا رفتید در خارج مذاکره کردید. این در حالی است که در سفارت ایران در هر کشور خاک کشورمان است. در سفارت صحبت کردیم و توافق اولیه را انجام دادیم.

تاج در مورد انجمن فرهنگی - تجاری ایران در هلند و معرفی سرمربی به فدراسیون فوتبال گفت: این انجمن نامه به وزارت ورزش زده بود که آقای وزیر روی نامه نوشته بود جهت بررسی و اطلاع. این هم در راستای همه پیشنهادهایی بود که از جاهای مختلف می‌آید. بیش از شش تا هفت جای مختلف دیگر به آقای سلطانی فر نامه زده بودند و گزینه مورد نظر خودشان را معرفی کرده بودند اما ایشان فقط به اطلاع فدراسیون می‌رساندند.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال ادامه داد: در نهایت این پیشنهادات در کمیته فنی فدراسیون بررسی می‌شود. همه کسانی که مربیان پیشنهاد می‌کنند تصمیم گیر نیستند. من نامه وزارت ورزش را توصیه هم نمی دانم و فقط آن را پاراف می دانم. صرف این که بگوییم این انجمن موجب شده است با ویلموتس وارد مذاکره شویم درست نیست.

وی در مورد اینکه آیا به تنهایی با ویلموتس وارد مذاکره شدید گفت: یک نفر که زبان انگلیسی خوبی می‌دانست با ما بود و به خاطر اینکه ویزای شنگن داشت همراه ما بود اما آمدند و گفتند آقای ب - ز و … با رئیس بوده است. ایشان فقط صحبت‌های ما را منتقل می‌کرد.

مهدی تاج در مورد قراردادی که کی روش داشت و تفاوت‌هایش با ویلموتس گفت: در فروردین سال ۹۸ کل فدراسیون فوتبال را بسیج کردم که ایرادات قرارداد کی روش را بگویند. قرارداد با ویلموتس محصول تلاش مسئولان بین الملل فدراسیون، رئیس کمیته استیناف کنفدراسیون فوتبال آسیا که آقای بیگلری هستند بود که یک نمونه قرارداد خوب به ما داد.

رئیس فدراسیون در مورد فردی که به همراهش در سفارت بلژیک بوده است گفت: ایشان علاقمند به تیم ملی بودند و همه بازی‌های تیم ملی را هم از جیب خودشان هزینه می‌کردند و می‌آمدند. این که گفته می‌شود که ایشان تاجر شکر بودند درست نیست و پدرشان در کار شکر بوده است.

وی در مورد اینکه چرا این فرد در نشست با معاون وزیر ورزش هم بوده است گفت: آقای زنجانی به دلیل اطلاعاتی که از این قرارداد داشتند همراه ما بودند.

مهدی تاج در مورد رقم قرارداد ویلموتس گفت: در ابتدای مذاکرات ایشان گفتند که ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو می‌خواهد که در نهایت با ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو به توافق رسیدیم. سوال ما این است که ویلموتس مربی چندم جهان است؟ ایشان مربی نوزدهم جهان است. ما پیشنهاد ایشان را قبول کردیم. اگر اشتباه کردیم مقصر هستیم.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال ادامه داد: نظر ما این بود که ویلموتس معمار فوتبال بلژیک است. در زمان ایشان فوتبال بلژیک سوم دنیا بود و الان اول دنیاست. اگر ویلموتس در دیدار با عراق دقیقه ۹۴ گل نمی‌خورد و الان همه تعریف می‌کردند.

وی در مورد اینکه آیا ویلموتس ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو می‌ارزید گفت: بله من اعتقاد دارم که ایشان می‌ارزید و رقمش هم خوب است.

مهدی تاج ادامه داد: سر قرارداد کی روش یک عده ما را سوراخ سوراخ کردند که این چه سرمربی است که آوردید؟ در حالی که کی روش برای فوتبال ایران حدود ۲۱ میلیون دلار آورده داشت. از این مبلغ ۱۰ میلیون دلار هزینه اردوها و کادر فنی شد و بقیه اش را هزینه مشکلات فوتبال کردیم.

وی در مورد اظهار نظر جواد نکونام که گفته بود با یک میلیون دلار کمتر می‌توانستیم کی روش را حفظ کنیم گفت: من اطلاعی در این مورد ندارم. کی روش رفت با کلمبیا ۳ میلیون دلار قرارداد بست اما کسی نرفت از رئیس فدراسیونش انتقاد کند. هیچکس نگفت که چرا سرمربی تیم ملی تیم ملی فوتبال ایران که یک میلیون و ۴۰۰ هزار دلار بود رفت با کلمبیا ۳ میلیون دلار بست.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در مورد نتایج ویلموتس گفت: به سوریه پنج گل زدیم و همه گفتند هجومی بازی کردیم و بعد با کره یک - یک مساوی کردیم که همه بازهم تعریف کردند. بعد که هنگ کنگ را بردیم و یک برد پرگل دیگر به دست آوردیم اما وقتی برابر بحرین و عراق نتیجه نگرفتیم هم چیز بد شد.

مهدی تاج در مورد دادن ۲۰ درصد سود جام جهانی به کی روش گفت: این را هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال مصوب کرد که به آقای کی روش پرداخت شود.

وی در مورد پرداخت پاداش برد و مساوی به ویلموتس گفت: اینها در قرارداد کی روش هم بود! مگر ما چند بازی رسمی داریم؟ بازی‌های دوستانه را هیچ پولی برای برد و تساوی نمی‌دادیم. در زمان کی روش البته پرداخت می‌شد. این پول‌ها را از خود کی روش می‌دادیم. از همان عدد و رقمی که نصیب ایران می‌کرد!

تاج در مورد شکایت از ویلموتس و فسخ قرارداد سرمربی تیم ملی گفت: هر مربی که ما را به جام جهانی ببرد ما عایدی زیادی خواهیم داشت. قرارداد ویلموتس با ما اینطور بود که تا فینال جام جهانی قطر با ایشان قرارداد داشتیم. ایشان دو دستیار هم داشتند در حالی که کی روش دستیاران زیادی داشت.

یکی از دلایلی که ما این رقم را بستیم این بود که ایشان ۱۱ دستیار کی روش را کرد ۲ دستیار. ویلموتس پنج تا شش ماه از ما نتوانست پول بگیرد. قبل از بازی ایران و عراق به ما نامه زد که پولش را می‌خواهد. ما فکر می‌کردیم که نامه‌هایی داریم که درخواست کردیم که در فیفا پول داریم و زمینه پرداخت را فراهم کنید. ما زمان کی روش هم تحریم بودیم اما فیفا اعلام کرد دیگر نمی‌توانیم پول شما را بدهیم. ما بیشتر از ۱۰ نامه به فیفا زدیم که پول ویلموتس را پرداخت کنید اما قبول نکردند و تا امروز هم حل نشده است.

وی در مورد دلایل پرداخت دو میلیون دلار به ویلموتس قبل از بازی با عراق گفت: ما با ایشان فسخ نکردیم. یکی از بردهایی که ما داریم این است که نوشتیم ویلموتس قراردادش را فسخ کرده اما فدراسیون فسخ نکرده است. با همه مشکلاتی که داشتیم توانستیم این پول را در ترکیه به حساب ویلموتس نشست.

مهدی تاج در مورد اینکه ۱۵۰ هزار دلار برای این انتقال این پول هزینه کرده اید گفت: این را چه کسی گفته است؟ اصلاً درست نیست.(تاج در پاسخ دادن به این موضوع عصبانی شد و واکنش تندی داشت.). براساس نامه خزانه دار فدراسیون این ترانسفر صفر بوده است.

رئیس فدراسیون فوتبال در مورد شرکت پتروشیمی یکی از شرکت‌های زیر مجموعه شستا که دو میلیون یورو به حساب ویلموتس ریخته است گفت: این را تأیید می‌کنم. در کشور ما ستادی هست به اسم ستاد تحریم که اعضای مختلفی عضو آن هستند. یکی از مصوبه‌های آن استقراض فدراسیون فوتبال از این شرکت است.

وی در مورد دو نسخه بودن قرارداد ویلموتس و این که گفته است فدراسیون فوتبال سر من کلاه گذاشت گفت: اصلاً اینطور نیست و ایشان خودشان قرارداد را امضا کرده اند. ما پول ویلموتس را دادیم و ۳۰۰ هزار یورو را هم اضافه دادیم که به فیفا و ویلموتس نامه زدیم که این مبلغ را برگردانند.

تاج در مورد بند دردسرساز قرارداد ویلموتس که می‌تواند کل مبلغ قرارداد چهار ساله اش را دریافت کند گفت: تفسیر ما این است که اگر آقای ویلموتس فاکتور جدیدی ارائه کند - حقوق بسته شده است - مثلاً بگوید رفتم بازی سردار و یا طارمی را دیده ام و این هم فاکتور هزینه اش. اگر مبلغ جدیدی با رقم دقیق آوردند قابل پرداخت است.

وی ادامه داد: ما دو نامه زدیم به فیفا و گفتیم که ایشان دو میلیون یورو گرفته و بعد آمده روی نیمکت تیم ملی نشسته است. سه بار نامه زدیم که این فسخ را قبول نداریم و ایشان باید برگردد و بیاید. وکلای فدراسیون فوتبال اعتقاد دارند که برگ برنده ما این سه نامه‌ای است که زده ایم به فیفا.

تاج ادامه داد: ویلموتس در قرارداد کلکی زده است که ما هم پیگیری کردیم اما الان نمی‌توانم در موردش زیاد صحبت کنم. ما نباید طوری صحبت کنیم که به وکلای ویلموتس خط بدهیم و اطلاعات خودمان را به آنها بدهیم. در مجموع فکر می‌کنم مسئولان فدراسیون فوتبال تدبیر لازم را در این مورد خواهند داشت.

بیشتر بخوانید:

ویلموتس را انجمن فرهنگی ایران و هلند معرفی کرد

تاج: ویلموتس را وزیر ورزش معرفی کرد!

 

 

تگ ها


مهدی تاج فدراسیون فوتبال وزارت ورزش و جوانان لیگ برتر خلیج فارس فوتبال