تاخت و تاز فاشیست‌های لاتزیو؛ بلا چاو ممنوع!

هواداران تندروی لاتزیو السید هیسای، بازیکن جدید این تیم، را پس از آنکه سرودی ضدفاشیستی خواند کِرم خطاب کردند و با افتخار اعلام کردند که باشگاه آنها فاشیست است!...

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، السید هیسای، بازیکن ملی پوش آلبانیایی، پس از پیوستن به لاتزیو در مراسم شامی با حضور دیگر بازیکنان، طبق رسم این باشگاه، ایستاد و سرودی را مقابل هم تیمی هایش خواند.

هیسای سرود معروف  “Bella Ciao” را انتخاب کرده بود که در سراسر جهان محبوب است و در ایتالیا نیز به عنوان سرود پارتیزان هایی که در سال های ۱۹۴۰ با رژیم بنیتو موسولینی می جنگیدند شناخته می شود.

در سال های اخیر این سرود تبدیل به سرود جناح چپ در عرصه سیاسی ایتالیا شده است.

پس از خوانده شدن این سرود توسط هیسای، هواداران اولترای لاتزیو روی یکی از پل های شهر رم بنری نصب کردند که روی آن نوشته شده بود: "هیسای یک کرم است، لاتزیو فاشیست است."

با وجودی که تصاویر این بنر از شبکه های اجتماعی حذف شده است و باشگاه لاتزیو نیز در بیانیه ای از همگان خواسته تا دست از سیاسی کردن بازیکنانشان بردارند، این حرکت نشانی از ایستادن ندارد.

اگر کوچکترین شکی در مقصود این هواداران تندروی لاتزیو وجود داشت، فرانکو کنستانتینو، یکی از رهبران جنبش اولتراها، در مصاحبه اش این شبهات را به طور کامل برطرف کرد!

کونستانتینو گفت: " به طور تاریخی هواداران ما همیشه راست افراطی بوده اند و من این را با افتخار بر زبان می آورم. اینکه کسی با پیراهن لاتزیو “Bella Ciao” بخواند کاملا احمقانه است. هیسای اشتباه کرد. هیچ عذر و بهانه ای وجود ندارد."

کلودیو لوتیتو، رییس لاتزیو، برای مدتی طولانی تلاش کرده است تا بین این باشگاه و شهرتی که به داشتن هواداران فاشیست دارد، فاصله ایجاد کند اما این نبردی از پیش باخته بوده است.

در سال ۲۰۱۹ یک گروه از این هواداران بنری را بالا بردند که روی آن نوشته شده بود "ما موسولینی را گرامی می داریم". موسولینی، دیکتاتور معروف ایتالیا، پایه‌گذار جنبش فاشیسم در ایتالیا و متحد هیتلر در جنگ جهانی دوم بود که در پایان به دست جنبش آزادی‌بخش کشته شد.

سال گذشته رومانو فلوریانی موسولینی پسر نماینده پارلمان اروپا الساندرو موسولینی و نوه موسولینی که در پست مدافع راست در آکادمی لاتزیو حضور داشت سال گذشته عضو تیم زیر ۱۹ سال لاتزیو شد.

آنها همچنین بارها به دلیل آزارهای نژادپرستانه و یهودی ستیزی نسبت به بازیکنان و هواداران دیگر تیم ها مجازات شده اند.

فابریزیو پیسچیتلی، ملقب به دیابولیک، رهبر سابق گروه های اولترای لاتزیو، در آگوست سال ۲۰۱۹ در روز روشن در یک پارک و در حمله ای که به نظر می رسید یک حمله سازمان یافته مرتبط با باندهای فروش مواد مخدر باشد، کشته شد.

تگ ها


فوتبال جهان سری آ فوتبال