تاریخچه حضور ایران در المپیک

نخستین حضور کاروان ورزشی ایران در المپیک مربوط به سال 1900 و بازی های پاریس است که کاروان ورزشی ایران با یک ورزشکار در رشته شمشیربازی در مسابقات شرکت کرد ......

نخستین حضور کاروان ورزشی ایران در المپیک مربوط به سال 1900 و بازی‌ های پاریس است که کاروان ورزشی ایران با یک ورزشکار در رشته شمشیربازی در مسابقات شرکت کرد. فریدون مالکوم تنها ورزشکار ایران در این بازی‌ ها بود که با عنوان نوزدهمی به کار خود پایان داد.

کاروان ورزشی ایران در دو دوره 1904 و 1936 حضور نداشت.

المپیک لندن یکی از طلایی ‌ترین حضور ایران در بازی‌ های المپیک به شمار می‌ رود. کاروان ورزشی ایران برای نخستین بار 4 مدال طلا کسب کرد و با 5 نقره و 3 برنز در رده هفدهم قرار گرفت.


کشتی فرنگی در این دوره شگفتی ‌ساز شد و به عنوان قهرمانی رسید. حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی طلایی ‌های کشتی بودند و بهداد سلیمی هم در وزنه‌برداری به عنوان قوی‌ترین مرد جهان به مدال طلا دست پیدا کرد. در این دوره حتی برای نخستین بار احسان حدادی در پرتاب دیسک ایران را صاحب مدال کرد تا شگفتی دیگری در لندن برای ایران رقم بخورد.

53 ورزشکار در این بازی ‌ها حضور داشتند که تعداد 8 نفری بانوان در این بازی ‌ها یک رکورد به شمار می‌رفت.

کاروان ورزشی ایران در این بازی ‌ها 63 ورزشکار دارد که از این بین 9 سهمیه متعلق به بانوان است. این دوره از بازی ‌ها به میزبانی ریودوژانیرو از 5 آگوست آغاز شده و بیش از 10 هزار ورزشکار از سراسر جهان در بازی ها حضور دارند.

باید منتظر بود و دید که ایران می‌تواند رکورد لندن را بشکند؟

تگ ها


اخبار ویژه المپیک