تاریخچه شکست های ناباورانه در دربی

ورق زدن خاطره های بازی های برگزار شده استقلال و پرسپولیس برای هواداران دو تیم ،شب هایی را به یاد می آورد که حس غرورش برای هواداران تا ابد شیرین و گواراست...

به گزارش "ورزش سه "، داربی های پایتخت به عدد ۹۵ رسیده است و خاطرات زیادی در ۹۴ بازی گذشته در ذهن هواداران فوتبال به جا گذاشته است . از برد تاریخی پرسپولیس در شهریور سال ۵۲ با اختلاف شش گل تا پیروزی و کامبک بزرگ استقلال در اولین فینال برگزار شده دو تیم در رقابت های کشوری در لیگ قدس در سال ۶۹ همگی پر از حس غرور و بزرگی برای هواداران و بازیکنان دو تیم داشته است. در این رقابت به غایت ماندگار ،بازی هایی  هم در تاریخ دو باشگاه دیده می شود که همه اهالی فوتبال را شوکه کرده است . شرایط بازیکنان و دو تیم در این بازی ها قبل از آغاز آن رای  به برتری تیم مقابل می داده است ،ولی نتیجه ثبت شده در آخر بازی چیز دیگری را نشان می دهد،دو بازی در این سالها شاید از همه این بازی ها چشم گیرتر از بقیه بوده است.

حفاظت از گل عابدیان با چنگ و دندان

برمی گردیم به سالها قبل در اواخر دهه ۶۰ و در شب زمستانی سرد پائیزی ورزشگاه آزادی در روز ۱۷ آذر سال ۱۳۶۷ ،جام باشگاه های تهران یادبود ۱۷ شهریور در دقیقه ۱۷ شاهد فرار رضا عابدیان از تله آفساید تیم استقلال روی پاس در عمق خدا بیامرز فریبرز مرادی پشت مدافعان استقلال بود .استقلال در آن بازی با خط هافبک تکرار نشدنی خود شامل امیرقلعه نویی،شاهرخ بیانی ،رضا احدی و مجید نامجو مطلق و ستاره های بزرگ آن سال ها در خط دفاعی و خط حمله، تیم برتر میدان تا آن دقیقه بود ولی جاماندن زرین چه در فضای آفساید، رضا عابدیان شماره ۲۱ پرسپولیس را را با سعید عزیزیان تک به تک کرد.عابدیان که در آن سال با گلها و  ضربات سنگینش در زاویه بسته به دروازه بانها معروف شده بود با بغل پای فنی توپ را از زیر دستان عزیزیان عبور داد تا پرسپولیس با یک گل از استقلال کهکشانی آن سال جلو بیافتد. پرسپولیس که با کوچ ستاره هاش به قطر از لحاظ نفرات ضعیف تر از استقلال شده بود ، بقیه بازی را با چنگ و دندان دفاع کرد تا با نفرات با تجربه کمتر و جوانتر استقلال پر ستاره را با یک گل شکست دهد.کافی است دقایق حساس آن بازی را برای لحظاتی مرور کنیم. مرتضی فنونی زاده دو بار توپ را از خط دروازه بیرون کشید و وحید قلیچ و بهروز سلطانی که هر کدام یک نیمه در درون دروازه پرسپولیس ایستادند به دفعات مختلف در برابر ضربات استقلالی ها واکنش نشان دادند.این بازی از آن بازیها بود که شاهرخ بیانی کاپیتان استقلال همیشه با یک حسرت بزرگ از آن یاد میکند؛مسایقه‌ای که استقلال می‌توانست پرگل ببرد.

جوانان خط دفاعی استقلال سد بهترین های پرسپولیس

پرسپولیس لیگ سوم رقابت های لیگ برتر  فوتبال باشگاه های ایران را طوفانی آغاز کرد ، آنها بگویچ را در کادر فنی به خدمت گرفته بودند و با بازگشت ستاره ها به تیمشان بهترین شروع تاریخ لیگ برتر در سه هفته اول  را در ۲۰ سال گذشته رقم زدند تا حالا رکوردشان شکسته نشده است .آنها در بازی اول خودشان روی درخشش فوق ستاره ها با نتیجه هشت بر دو پگاه را شکست دادند، در هفته دوم ابومسلم با یک گل در مشهد از پیش رو برداشتند و سومین هفته لیگ را با برد پرگل ۵بر۲ برابر فجر سپاسی سپری کردند. زدن ۱۴ گل در سه هفته اول و حضوربزرگانی همچون علی دایی، کریم باقری ، یحیی گل محمدی، افشین پیروانی ،مرحوم میناوند و حامد کاویانپور در تیم کهکشانی آن سال پرسپولیس لرزه به تن تمام تیم های ایران انداخته بود. آن سال اولین حضور امیر قلعه نویی در رقابت های لیگ برتر بر روی نیمکت استقلال بود و قلعه نویی با خانه تکانی و استفاده از جوانان و تعدادی با تجربه وارد رقابت های لیگ شده بود. پرسپولیس بگویج بعد از شروع طوفانی از سه بازی بعدی خود برابر پیکان ، استقلال اهواز و سپاهان دو تساوی کسب کرده بود و مدیران باشگاه قول پیروزی بر استقلال را برای جلب رضایت هوادران می دادند. بازی دو تیم در هفته هفتم و در روز ۲۵مهر ماه سال ۸۲ برگزار شد. نبرد ۵۵دو تیم که در عین ناباوری با شروع خوب استقلال و گل فنی علی سامره در دقیقه هشت به ساشا ایلیچ آغاز شد . حملات تیم پرمهره پرسپولیس برابر دو جوان خط دفاعی آن سال استقلال پیروز قربانی و امیرحسن صادقی به نتیجه نمی رسید . آبی ها نیمه دوم را هم طوفانی شروع کردند و این بار محمود فکری با شوتی سر ضرب به سه کنج دروازه در دقیقه ۵۶ گل دوم استقلال را از ضربه آزاد به ثمر رساند. ستاره های آن سالهای پرسپولیس و آسیا در ادامه بازی هر چه زدند به سد دفاعی استقلال برخورد کرد تا گل عیسی ترائوره تنها مرحمی باشد برای تیم کهکشانی آن سال پرسپولیس برابراستقلال و تیم جوان  امیر قلعه نویی.

محمدرضا تقی خانی

تگ ها


پرسپولیس تهران استقلال تهران دربی