تاریخ می گوید ۲۰۲۰ سال استقلال است!

تاریخ ثابت کرده است استقلالی ها بهترین نمایش های خود را در آغاز سال دهه های میلادی و آخرین سال دهه شمسی ارائه می دهند و کسی چه می داند آیا امسال نیز همین خواهدبود؟...

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، باشگاه استقلال که در سال ۱۳۲۴و ۷۵سال قبل تاسیس شدو پرافتخارترین نماینده ایران در رقابت های برون مرزی می باشد دو بار در سال های ۱۹۷۰و ۱۹۹۰قهرمان جام باشگاههای آسیا شده است .


استقلال که بهمراه پرسپولیس  یکی از دو تیم پرطرفدار ایران و حتی آسیا می باشد در این قدمت ۷۵ساله روزهای تلخ و شیرینی را کم  سپری نکرده است . آن ها علاوه بر این دو قهرمانی دو بار نیز نایب قهرمان آسیا شدند.بهترین روزهای این تیم در این سال ها در آغاز دهه های میلادی بوده است .عملکرد مردان این تیم در این سال های خاص برای استقلال و هوادارانش یک عمر عزت و شکوه به ارمغان آورده است.با هم نگاهی می اندازیم بر افتخارات این تیم در این سال های پر از خاطره 


سال ۱۹۷۰؛استقلال قهرمان باشگاه های آسیا 


سومین دوره مسابقات قهرمانی باشگاه های آسیا در سال ۱۳۴۹به میزبانی تهران برگزار می شد . استقلال نماینده این تورنمنت بود .آن ها در آن مسابقان که با حضور سه نماینده غرب آسیا و چهار نماینده از شرق آسیا برگزار شد به مقام قهرمانی رسیدند.فینال پرشکوه آن ها در حالی که یک برصفر از حریف خود عقب بودند و با کامبک رویائی و پیروزی دو بریک در وقت های اضافه  برابر هاپوئل رژیم اشغالگر قدس بدست آمد هنوز نقل خاطرات برای فرزندان و نوه های مردانی هست که این روزها دوران بازنشستگی را سپری می کنند. مرحوم غلامحسین مظلوی بهترین بازیکن آن دوره رقابت های قهرمانی باشگاه های آسیا شد.


سال ۱۹۸۰؛آغاز جنگ تحمیلی و تعطیلی فوتبال 


آغاز دهه ۸۰میلادی که مصادف با  سال ۱۳۵۹بود برای استقلال و سایر باشگاه های ایرانی هیچ آورده ای نداشت . هجوم خصمانه رژیم بعث عراق به مرزهای جنوبی ایران و دفاع همه جانبه جوانان و مردان این سرزمین موجب شده بود تا مقوله ورزش در اولویت های بعدی ورزشکاران باشد و آن ها به جای استفاده از توپ ورزشی برای نشان دادن مهارت های خود ،توپ جنگی را برای دفاع از سرزمین و ناموس خود انتخاب کنند. در این سال با برگزاری مسابقاتی با حضور ۱۱۴تیم برنامه ریزی لازم برای معرفی تیم های دسته اول تا چهارم باشگاه های تهران انجام شد. یک سال بعد ود در سال ۱۳۶۰رسما" مسابقات باشگاه های تهران آغاز شد که در نهایت با قهرمانی هما و رتبه چهارم آبی ها به اتمام رسید.


سال ۱۹۹۰؛ستاره دوم آسیائی با تیمی رویائی 


آغاز دهه ۹۰میلادی در سال ۱۳۶۹برای استقلال یکی از بهترین سال های تاریخ باشگاه را رقم زد . آن ها در آن سال فاتح اولین دوره رقابت های لیگ باشگاه های کشور بعد از انقلاب اسلامی ، موسوم به لیگ قدس شدند . پیروزی دو بر یک آن ها در فینال استقلال را نماینده ایران در جام باشگاه های آسیا ۹۱_۹۰کرد . استقلال که تیمی منسجم با حضور بهترین ها را در ترکیب خود می دید در آسیا هم به هیچ تیمی رحم نکرد و در فینال موفق شد با دوگل رضا حسن زاده و صمدمرفاوی لیائونینگ چین را در بنگلادش شکست دهد و برای دومین بار قهرمان آسیا شود .بهترین دروازه بان اسیا احمدرضا عابدزاده شد. صمد مرفاوی بهترین گلزن تورنمنت شد و عباس سرخاب لقب بهترین بازیکن مسابقات را دریافت کرد تا استقلال علاوه بر قهرمانی تمام جوایز را نیز درو کند . آن تیم که در ترکیب خود بزرگانی چون امیرقلعه نویی ، جوادزرین چه ،مجید نامجو مطلق ،شاهرخ و شاهین بیانی ،مهدی فنونی زاده و .....را نیز می دید در دوره بعد مسابقات باشگاه های آسیا نیز نماینده ایران بود و در فینال در حالی که با تک گل امیر هاشمی مقدم از الهلال عربستان پیش بود گل تساوی را دریافت کرد تا در ضربات پنالتی و دریک قدمی ستاره سوم به نایب قهرمانی بسنده کند.


سال ۲۰۰۰؛قهرمانی ایران در آخرین دوره لیگ آزادگان

آن ها که در سال ۱۳۷۸و در فینال جام باشگاه های اسیا و در تهران مغلوب جوبیلو ایوآتا شده بودند در لیگ ۸۰_۷۹و زمان برگزاری آخرین لیگ آزادگان و قبل از راه اندازی  لیگ برتر به مقام قهرمانی رسیدندتا شروع و پایان مسابقات باشگاه های کشور در ایران را با نام استقلال عجین کنند.آبی های پایتخت در این مسابقات که با حضور ۱۲تیم برگزار می شد با کسب ۵۰امتیاز بالاتر از پرسپولیس ۴۶امتیازی مقام قهرمانی لیگ ایران بدست آوردند و دوباره نماینده ایران در جام باشگاه های آسیا شدند. آن ها به جام باشگاه های اسیا رفتند و در حالی که میزبان مرحله نیمه نهائی و فینال بودند نتیجه نیمه نهائی را به باران و بی برنامگی و چمن ورزشگاه آزادی واگذار کردند تا در پایان در سکوی سوم اسیا قرار گیرند. حدود ۵۰روز بعد آن ها در حالی که می توانستند با کسب تساوی در انزلی قهرمان ایران شوند در برابر ملوان با یک گل شکست خوردند تا پرسپولیس در عین ناباوری با غلبه بر فجرشهید سپاسی شیراز اولین قهرمان لیگ حرفه ای ایران شود.


سال ۲۰۱۰؛ساخته شدن نماد ۴


سال ها بود مسابقه دربی بین استقلال و پرسپولیس با تساوی پایان میافت .شش تساوی پیاپی صدای همه طرفداران دو تیم را در آورده بود تا اینکه پرسپولیس در بهمن ۱۳۸۸با ضربه ۳۰متری کریم باقری طلسم تساوی ها را شکست و پرسپولیس دو بر یک استقلال را شکست داد. شاید هیچ طرفداری فکر نمی کرد بعد از این شکست قرار است نماد چهار استقلال برای مقابله باشش قرمزها شکل بگیرد.استقلال بعد از آن شکست از ۲۳مهر ۸۹تا ۱۸آذر سال ۹۰ودر ۴۲۰روز موفق شد پرسپولیس را در چهاردیدار رسمی و پیاپی با شکست بدرقه کند .آن ها با زدن ۷گل در این چهار بازی و بدون گل خوده نماد عدد چهار را برای استقلال خلق کردند تا هواداران این تیم بعد  از سال ها همانند رقیب دیرینه رجز خوانی کنند.


سال ۲۰۲۰؛ آیا بازهم خبری درراه است؟


استقلال لیگ نوزدهم را نیز مانند چند لیگ سال های گذشته خوب شروع نکرد،آن ها که قافیه را در این سال ها به پرسپولیس و برانکو باخته بودند در ادامه راه لیگ با سیستم ۲_۵_۳استراماچونی پوست انداختند و تا صدر جدول نیز رسیدند. رفتن استرا، مصدومیت و بیماری بازیکنان بهمراه فشردگی مسابقات این تیم در لیگ قهرمانان آسیا و لیگ برتر و دو شکست بدموقع در دور برگشت مسابقات برابر ماشین سازی و گل گهر سیرجان دوباره شرایط استقلال را در جدول رده بندی بد کرد. مسابقات به صورت کاملا فشرده برای استقلال برنامه ریزی شده بود و آن ها می بایست در ۲۵روز در اسفند ماه به مصاف حریفان خود در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا بروند. با شیوع بیماری کرونا مسابقات ورزشی در بیشتر نقاط جهان به حالت تعطیل در آمد تا سلامت و بهداشت اولویت اصلی جوامع بشری شود . حالا قرار است استارت مسابقات ورزشی زده شود ، استقلال با مربی محبوب و جوانش فرهاد مجیدی در دو تورنمنت داخلی می بایست به دیدار رقبا بروند.آن ها در جام حذفی یکی از پنج  تیم مدعی قهرمانی هستند و در لیگ برتر هم امیدوارند با لغزش قرمزها رتبه خوبی در جدول رده بندی کسب کنند.شروع طوفانی آن ها در آغاز سال ۲۰۲۰که موفق شدند با سه گل الکویت را در دوبی و با ۵گل الریان قطر را در دوحه شکست دهند یادآور روزهای بی همتای این تیم در آغاز دهه های میلادی است. کسی چه می داند؟ شاید این نسل استقلال بخواهند راه مردان گذشته را در آغاز همین دهه بروند و برای هوادارانشان یک عمر عزت و سر بلندی را یکجا به ارمغان آورند.


محمدرضا تقی خانی

بیشتر بخوانید:
موسوی: شروع لیگ برای بازیکن سم است
انصاری‌فرد: برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا شانس داریم
مالک نساجی: با این وضعیت فاجعه رخ می‌دهد

 

تگ ها


استقلال تهران فوتبال ایران استقلال استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال