تاکتیک و رو کم کنی؛اوت انداز اورجینالبه فوتبال برگشت

محمد ربیعی پیش از مصاف با پیکان برای مقابله با تاکتیک پرتاب اوت پیکانی‌ها، علی علیزاده مخترع پرتاب های بلند در فوتبال ایران را به تمرینات تیمش فراخواند تا شرایط بازی را در تمرین شبیه سازی کند....

به گزارش "ورزش سه"، یکی از بزرگ‌‎ترین دغدغه‌های هر مربی‌ای که قرار است مقابل پیکان و مهدی تارتار قرار بگیرد، پرتاب‌های بلند نادر محمدی مدافع این تیم است که اجازه شکل گیری ساختار دفاعی را از تیم حریف می گیرد.


احتمالا امیرقلعه نویی سرمربی تیم فوتبال گل گهر سیرجان که تیمش با پرتاب بلند محمدی و اشتباه علیرضا حقیقی یکی از نبردهای حساس خود را در لیگ بیستم واگذار کرد، بیشتر از هر مربی دیگری این موضوع را درک کرده و البته این موضوع فقط مختص به او نیست و سایر تیم های لیگ برتر نیز حسابی از دست تاکتیک پیکان در لیگ برتر کلافه شده اند و سجاد شهباززاده مهاجم سپاهان هم پس از مصاف با پیکان از به همریختگی خطوط سه گانه طلایی پوشان در طول بازی به دلیل پرتاب های بلند تیم حریف حرف زد.


به همین دلیل هم بود که محمد ربیعی سرمربی تیم فوتبال مس رفسنجان در نشست خبری پیش از مصاف با پیکان به صورت تلویحی به این موضوع اشاره داشت و گفت:« به هر حال این یکی از تاکتیک های برجسته و موثر پیکان در بازی است. ما خودمان صاحب یک اوت انداز بزرگ در رفسنجان هستیم، که مولد این داستان در ایران است. این یک بحث تاکتیکی است. سال ها علی علیزاده نازنین هم این کار را می کرد. این یکی از موارد مهم بازی پیکان و سعی داریم با تدبیر ویژه با آن مقابله کنیم.»


در واقع تدبیر ویژه محمد ربیعی این بود؛ بازگرداندن علی علیزاده به دوران گذشته. ربیعی در این مورد می گوید:« می دانیم که یکی از اصلی ترین تاکتیک های تهاجمی پیکان اوت دستی است. ما سعی کردیم از یک نسخه قدیمی و در واقع مولد این تاکتیک استفاده کنیم و او را به تمرین دعوت کردیم، تا اینکه هم یک نوستالژی برای همه ایجاد شود و هم یک شبیه سازی پیش از بازی با پیکان انجام شود.»

 علیزاده که یکی از باتجربه ترین بازیکنان لیگ ایران به شمار می رود، در یکی از تمرینات مس  رفسنجان پیش از مصاف با پیکان حضور داشت و با اوت‌های بلند خود بازیکنان این تیم را آماده پرتاب‌های نادر محمدی کرد و رکورد ۴۲ متر پرتاب را چند سال پس از دوری از فوتبال به نام خودش زد.


علیزاده در گفتگویی که در حاشیه این تمرین داشت نیز دقایقی با دوربین روابط عمومی باشگاه مس رفسنجان هم صحبت شد  و اینطور حرف هایش را آغاز کرد:« خب در فوتبال علی علیزاده را به اوت می شناسند. سال های خوبی در پرسپولیس، استقلال، تراکتور، برق، فجر، مس کرمان، مس رفسنجان و حتی تیم ملی امید.»


علیزاده سپس در واکنش  به این سوال که شرایط نادر محمدی را چطور می بیند، بیان کرد:«   ببینید او واقعا خوب اوت می اندازد. عالی می اندازد. از وسط‌های زمین اوت را پرتاب می کند؛ واقعا وحشتناک اوت می اندازد.»


او سپس توصیه ای به بازیکن جوان تیم فوتبال پیکان داشت که این روزها با پرتاب اوت های خود حسابی سر زبان ها افتاده و حتی روزنامه های کشورهای مختلف نظیر پرتغال هم به آن پرداخته اند. علیزاده با تاکید بر این نکته که نادر محمدی نباید بر این خصوصیت خود تکیه کند، اضافه کرد:« نباید زیاد به این تکیه کند، چون بقیه توانایی هایش را از بین می برد. من در تیم های بزرگ بازی می کردم ولی همه با اوت دستی من را می شناختند. قشنگ یادم می آید. در استقلال زیاد گل زدم. در پرسپولیس ۶ ، ۷ گل زدم؛ در تراکتور ۱۲ ، ۱۳ سال گل زدم. آقا نادر اگر می خواهد موفق شود، باید بقیه خصوصیاتش را هم قوی کند. چون تا جوان هست می تواند از قدرتش استفاده کند و با پشتک زدن پرتاب های بلندی داشته باشد. واقعا کار سختی است. فکر می کنم آقا نادر جوان است و توانایی های زیادی دارد و آرزو می کنم اتفاقات خوبی برایش رخ دهد.»  


مهاجم بلندقامت سال های گذشته سرخابی های پایتخت در مورد حضورش در تمرین توضیح داد:« آمدیم یک روحیه ای به بچه ها بدهیم و از آنها روحیه بگیریم. دو سال سخت را پشت سر گذاشته ایم. اولین بار است که به لیگ برتر آمده ایم؛ پس از ۱۸ سال. تلاش های زیاد انجام شده و با همت همه تیم به لیگ برتر آمده. امروز هم با بچه ها تمرین کردیم؛ اوت دستی انداختیم و یاد گذشته افتادیم. هنوز هم خوب بود؛ فکر نمی کردم اینقدر خوب اوت بیندازم (باخنده). بعد از یک و نیم سال آمدیم و اوت انداختیم که خوب بود.»


شاگرد سابق امیرقلعه نویی سپس خاطره ای از این مربی و پرتاب های اوت گفت و ادامه داد:« اردویی در کیش داشتیم و با تیم منتخب کیش بازی کردیم. تیم منتخب ما و تیم گل گهر سیرجان با منتخب کیش بازی کردیم. امیرخان هم بالا نشسته بودند و بازی را می دیدند. من یک اون پرتاب کردم و محمد ربیعی با سر زد توی گل؛ دیدم امیرخان خوشحال می کند. واقعا یاد گذشته افتادم. به قول امیرخان چقدر زود دیر می شود. کاش ۶ ، ۷ سال برگردیم به عقب.»

تگ ها


پیکان تهران