تبعیض بزرگ: بیست هزار دلار در برابر هیچ

وقتی اما مک کئون در اواخر ماه جولای اولین مدال طلا از جمع چهار مدال طلای خود را در مرکز ورزش‌های آبی توکیو کسب کرد، دریافت ۲۰ هزار دلار پاداش او قطعی شد....

 هفته گذشته وقتی لاکیشا پترسون، شناگر استرالیایی، همین کار را انجام داد، هیچ پاداشی دریافت نکرد. تفاوت این دو نفر چه بود؟ یکی در مسابقات المپیک رقابت می‌کرد و دیگری در پارالمپیک حضور داشت.

مک کئون تقصیری نداشت که هم از نظر جسمی دچار ناتوانی نبود و هم عضو کمیته ملی المپیک استرالیا بود که توانایی مالی کافی برای اهدای پاداش به اعضایش را داشت اما این موضوع درباره کمیته ملی پارالمپیک این کشور صدق نمی‌کرد. با این حال این اختلاف فاحش در طول مسابقات توکیو ۲۰۲۰ به وضوح از سوی شرکت کنندگان در پارالمپیک حس شده و توجه بینندگان استرالیایی را نیز به خود جلب کرده است. همین موضوع باعث شد که یکی از ورزشکاران زن بدون ناتوانی جسمی اقدامی در این راه صورت دهد. کلوئی دالتون که عضو تیم قهرمان راگبی استرالیا در مسابقات یورو ۲۰۱۶ بود، اطلاعاتی درباره تیم المپیک و پارالمپیک آمریکا داشت که هر کدام از مدالیست‌هایش ۵۲ هزار دلار دریافت می‌کنند. او تصور می‌کرد که این موضوع درباره ورزشکاران استرالیایی حاضر در پارالمپیک هم صدق می‌کند و از این که چنین چیزی وجود ندارد شوکه شده است.


دالتون که کمپینی برای تساوی جنسیتی به راه انداخته بود و این بار تصمیم گرفت صفحه‌ای برای جمع‌آوری مبلغ پاداش ورزشکاران حاضر در پارالمپیک راه اندازی کند. او موفق شد در عرض سه روز ۵۱ هزار دلار جمع آوری کند و انتظار دارد این مبلغ به ۱۰۰ هزار دلار برسد تا به صورت مساوی بین تمامی مدال آوران استرالیایی در پارالمپیک توکیو تقسیم شود. فروش تیشرت‌هایی با عبارت « برابری » نیز حدود هشت هزار دلار برای این کمپین به همراه آورده است.


اختلاف فاحش در مبالغ پرداختی به ورزشکاران حاضر در المپیک و پارالمپیک نشان دهنده کمبود بودجه در کمیته پارالمپیک استرالیا است. کمیته ملی المپیک و کمیته ملی پارالمپیک دو سازمان جدا هستند که هر دو برای دریافت بودجه تلاش می‌کنند. کمیته پارالمپیک در سال ۲۰۲۱ مبلغ سه میلیون دلار برای حمایت از برنامه ورزشکاران و ارائه عملکرد درخشان از دولت دریافت کرد اما بر اساس آمار اعلام شده کمی بیشتر از ۱۳ میلیون دلار درآمد داشت، در حالی که این رقم در کمیته المپیک به ۲۶.۵ میلیون دلار رسید.
استرالیا تا به این جای کار ۱۳ مدال طلا، ۲۱ مدال نقره و ۲۰ برنز در پارالمپیک توکیو کسب کرده است.

تگ ها


پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰ پارالمپیک