تجدید خاطره سرمربی پرسپولیس؛ نبرد ایرانی- ژاپنی در آزادی بعد از 13 سال

برانکو ایوانکوویچ و بعد از 13 سال در ورزشگاه آزادی رو در روی یک تیم ژاپنی قرار می گیرد ......

برانکو ایوانکوویچ و بعد از 13 سال در ورزشگاه آزادی رو در روی یک تیم ژاپنی قرار می گیرد.

به گزارش خیرنگار مدال، پنجم فروردین 84 تیم های ایران و ژاپن در مرحله مقدماتی بازی های جام جهانی 2006 آلمان در ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند.

ایران-ژاپن؛ 13 سال قبل...

پنجم فروردین 84 دو تیم ایران و ژاپن در مقدماتی بازی های جام جهانی 2006 آلمان در ورزشگاه آزادی به مصاف یکدیگر رفتند.این بازی مهم 100 هزار تماشاگر علاقه مند را به ورزشگاه کشاند.وحید هاشمیان که بعد از سالها با فشار رسانه ها و مطبوعات به تیم ملی بازگشته بود،هفتمین گل ملی خود را در دقیقه 24 به ثمر رساند؛ در دقیقه 66 فوکونیشی بازی را مساوی کرد اما این پایان کار نبود در دقیقه هفتاد و پنج علی کریمی روی پاس در عمق مهدوی کیا با یک سانتر زیبا توپ را برای هاشمیان فرستاد و هاشمیان مهاجم آن روزهای بایرن مونیخ بالاتر از آکیرا کاجی توپ را وارد دروازه ژاپن کرد.هشت دقیقه بعد هاشمیان می توانست خود و تیم ایران را سه گله کند اما در رسیدن به این اتفاق ناکام ماند.
هدایت تیم ملی ایران بر عهده برانکو ایوانکوویچ بود و تیم ملی ژاپن را هم زیکو برزیلی هدایت می کرد. از نکات مهم و تلخ این بازی درگذشت هفت تن از هموطنان و تماشاگران ایران بر اثر شلوغی جمعیت در راه خروج از استادیوم بود که شیرینی این پیروزی را تلخ کرد.
ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی 2006 آلمان با تیم های ژاپن،بحرین و کره شمالی همگروه بود که در روز 18 خرداد 84 با گل محمد نصرتی و پیروزی بر بحرین راهی جام جهانی شد تا بازی آخر با ژاپن تشریفاتی شود.

زیکو محبوب کاشیمایی ها

زیکو در سال 1991 بعد از سال ها بازی برای فلامینگو راهی سرزمین سامورایی ها شد تا پیراهن شماره 10 کاشیما را برتن کند و فوتبالش را در همین باشگاه به پایان برساند.
زیکو طی سه فصل حضور در آنتلرز 65 بار برای این تیم به میدان رفت و با به ثمررساندن 48 گل نقش به سزایی در تبدیل شدن این تیم به یکی از باشگاه های قدرتمند و پرافتخار ژاپن داشت. نمایش های او به قدری جذاب و سرنوشت ساز بود که این برزیلی کارکشته تبدیل به یکی از اسطوره های بزرگ تاریخ گوزن های شمال شبه جزیره ژاپن شد. پنج سال بعد از خداحافظی با پیراهن کاشیما زیکو برای مقطعی کوتاه در سال 1999 هدایت این تیم را برعهده گرفت اما خیلی زود جدا شد و هدایت در سال های 2006-2002 هدایت تیم ملی ژاپن را بر عهده گرفت و مقابل برانکو که آن زمان سرمربی تیم ملی بود در ورزشگاه آزادی متحمل شکست 1-2 شد.
17 سال بعد از آنکه زیکو تیم کاشیما را ترک کرد سران این باشگاه به فکر بازگرداندن او افتادند این بار در نقش مدیرفنی و تئوریسین اصلی سازمان فوتبال به این باشگاه بازگشت. 

برانکو، ژاپنی ها و آزادی بعد از 13 سال...

با گذشت 13 سال از شکست تیم ملی ژاپن تحت هدایت زیکو در آزادی حالا او مدیر فنی باشگاه کاشیما آنتلرز است و برانکو ایوانکوویچ هم هدایت تیم پرسپولیس را بر عهده دارد با این تفاوت که این بار تیم برانکو دیدار رفت فینال با نتیجه 2 بر صفر واگذار کرده و برای از پیش رو برداشتن تیم کاشیما کار سختی دارد.

تگ ها


پرسپولیس AFC Champions League فوتبال