تراکتور با این فرمول قهرمان می‌شود

تیم فوتبال تراکتور به رغم هزینه زیاد و به اصطلاح دارندگی و برازندگی هنوز نتوانسته است به رویای قهرمانی در لیگ برتر دست پیدا کند...

تراکتور با این فرمول قهرمان می‌شود

به گزارش خبرنگار مدال، تراکتور از زمانی که به لیگ برتر آمده موفق نشده قهرمان شود این تیم پرطرفدار تبریزی ۳ بار تا آستانه قهرمانی پیش رفته اما در نهایت به مقام نایب قهرمانی رسیده است. تراکتور تنها یک بار در سال ۱۳۹۳ قهرمان جام حذفی شده است.
حال سوال اینجاست که این تیم پرطرفدار تبریزی هر سال به رغم خرید بازیکنان و مربیان سرشناس و گران قیمت چرا قهرمان نمی شود.
بیایید دلایل عدم قهرمانی این تیم را در حالی که کاملا لیاقتش را داشته بررسی کنیم: 

خرید بازیکنان و مربیان گران قیمت
۱: تراکتور در شروع هر فصل دست به خرید بازیکنان بزرگ و گران قیمت می‌زند و البته بیش از سایر تیم‌ها مربیانش را تعویض می‌کند. به طبع این ریخت و پاش و هزینه ها برای خرید بازیکنان توقع هواداران را از این تیم بالا می برد. برای نمونه رقم قرارداد مصطفی دنیزلی سرمربی این تیم ۱.۷ میلیون یورو و رقم کلی برای خرید بازیکنان این تیم در فصل نوزدهم  ۱.۹۹۵ میلیون یورو بوده (پرخرج ترین سرمربی ایران چه کسی است؟). مشکل هزینه ها نیست(دارندگی و برازندگی) مشکل اینست که این هزینه ها توقع ها را آنقدر بالا می برد که فشار خرد کننده ای روی کادر فنی و بازیکنان ایجاد می کند.

کم طاقتی پرشورها
۲: هواداران تراکتور در دو فصل ابتدایی بعد از هر باخت به شدت تیم خود را تشویق می کردند و با شعار «عیبی یخ» حمایت خود را نشان می دادند اما این هوادار انگار دیگر کم طاقت شده و مانند سال های گذشته پس از هر شکست به دلداری از بازیکنان نمی‌پردازد. پورشورها حالا بعد از سال ها با این بازیکنان و مربیان بزرگ از تیمشان قهرمانی می خواهند. حالا تی تی ها شرایط سختی دارند و کمتر تحمل مشکلات و شکست ها را دارند. 

کنار گذاشتن بازیکنان وفادار و متعصب
۳: یکی از مشکلات اصلی تراکتور برخورد نامناسب با بازیکنان قدیمی و متعصب آن‌ها است. به طور مثال کیانی، یکی از وفادارترین بازیکنان تاریخ تراکتور بود که بیش از ده سال در این تیم عضویت داشت اما با کم لطفی تراکتوری ها از تیم کنار گذاشته شد تا اینکه سال ۹۷ به سپاهان پیوست. مدیران تراکتور با هدف خرید بازیکن گران قیمت و جذاب، بازیکن محبوب و متعصب خود را کنار می‌گذارند و بعضا این بازیکنان بی تاثیر هستند حداقل قهرمان نشدن تراکتور در این سال ها این موضوع را ثابت کرده است.
تراکتوری ها علاوه بر خرید بازیکن مربیان زیادی هم عوض کرده اند از لیگ چهاردهم که تراکتوری ها با رسول خطیبی وارد مسابقات شدند تا لیگ نوزدهم نه سرمربی مختلف روی نیمکت آنها نشسته است. نه سرمربی در شش فصل به هیچ وجه آمار جالبی برای تیمی که در اندیشه قهرمانی است نمی باشد. 
به یقین می توان گفت حلقه گم شده تراکتورعدم ثبات در کادر فنی و کادر مدیریتی و از بین بردن یکسری حواشی خود ساخته است. شاید اگر مدیران تراکتور قدری صبوری به خرج دهند و به مربیان سرشناس و گران قیمت خود فرصت دهند بتواند پس از سال ها قهرمانی را برای هواداران پر شور خود به دست بیاورند. حمایت و ثبات بیشتر می تواند تراکتور را به تیمی قهرمان تبدیل کند.

بیشتر بخوانید:

دنیزلی: در هفته سی‌ام به هدف‌مان می‌رسیم!

 

 

تگ ها


مصطفی دنیزلی تراکتور اخبار تراکتور تراکتور لیگ برتر خلیج فارس فوتبال