تراکتور، پنجمین تیم لیگ برتری علیمنصور

بالاخره تکلیف نیمکت تیم تراکتور نیز مشخص شد و این تیم امروز رسما از علیرضا منصوریان به عنوان سرمربی جدید خود رونمایی کرد....

به گزارش "ورزش سه"، در حالی که طی هفته های گذشته نام های زیادی پیرامون نیمکت تیم تراکتور به گوش می رسید، بالاخره سرمربی این تیم انتخاب شد. کار هدایت تی تی ها نه به علی دایی رسید، نه علی کریمی، نه فرهاد مجیدی بلکه این علیرضا منصوریان بود که با مسئولین تراکتور به توافق رسید و وظیفه هدایت این تیم را برعهده گرفت.


تراکتور پس از تیم های پاس همدان، نفت تهران، استقلال و ذوب آهن، پنجمین تیم لیگ برتری است که منصوریان هدایتش را برعهده می گیرد. در زیر نگاهی میندازیم به کارنامه مربیگری منصوریان.


* استارت با شکست
علیرضا منصوریان اولین‌ بار با پاس همدان هدایت یک تیم لیگ ‌برتری را تجربه کرد تا اینکه با نفت به تجربه لازم در این امر رسید. علیمنصور محبوب هواداران استقلال با پاس روزهای خوبی را پشت‌سر نگذاشت. این سرمربی جوان در نخستین تجربه از هفته اول لیگ نهم روی نیمکت پاس نشست با این حال موفق نبود. او در نخستین تجربه لیگ برتری خود مغلوب استیل آذین پرمهره شد. منصوریان با پاس تجربه خوبی نداشت و با تنها یک پیروزی در ۱۰ مسابقه و  با نزول پاس به رتبه آخر جدول ۱۸ تیمی مسابقات، جای خود را به اصغر مدیرروستا دهد.

* ۱۰ امتیاز از سرخابی‌ها گرفت
منصوریان جوان در دومین تجربه لیگ ‌برتری‌اش از ابتدای لیگ‌ چهاردهم روی نیمکت نفت تهران نشست. علیمنصور با نفتی‌ها یک فصل رویایی را پشت‌سر گذاشت. منصوریان در دو بازی رفت و برگشت شش امتیاز از استقلال گرفت و چهار امتیاز از پرسپولیس. بهتر از این نمی‌شد. نفت علی‌منصور در نهایت و گام آخر لیگ تراکتور را ۳-۳ متوقف کرد تا روی پله سوم رقابت‌ها قرار بگیرد و آسیایی شود.

* نفت بی‌پول
در لیگ پانزدهم شرایط کمی متفاوت شد. نفت برخلاف گذشته در دام مشکلات مالی افتاد تا ستاره‌های تیم راهی اردوی رقبا شوند. مدافع برزیلی تیم لئاندرو پادوانی سر از سپاهان درآورد. غلامرضا رضایی هم راهی سایپا شد. آلویس نانگ هم در نیم ‌فصل پیراهن تراکتور را پوشید. مهدی مومنی هم به استقلال پیوست. در واقع همزمان با رسیدن فصل بد نفت کمتر کارشناسی پیش ‌بینی می‌کرد تیم علیمنصور دوباره سر بلند کند. با این حال نفتی‌ها با مهره‌هایی بی‌ادعا چون علیاری، حقدوست، شیری، کوروشی و... توانستند به روند مد نظر منصوریان برسند. پنجم شدن با نفت در پایان لیگ پانزدهم وقتی برای این سرمربی شیرین ‌تر شد که توانست در هفته بیست‌ و هشتم رقابت‌ها پرسپولیس را در حضور ۱۰۰هزار هوادار قرمز متوقف کند.

* تجربه تلخ و شیرین حضور در استقلال
منصوریان پس از نفت، راهی تیم محبوبش شد. او پس از پرویز مظلومی، هدایت استقلال را برعهده گرفت تا کشتی به گل نشسته استقلال را به ساحل آرامش برساند. علیمنصور طی یک فصل و نیم حضور در استقلال، تجربه های خوب و تجربه های بدی را پشت سر گذاشت. او در استقلال خوب شروع نکرد و تا رتبه های پایین جدول نیز پیش رفت. اما تیم علیمنصور به یکباره اوج گرفت و برد های پشت سر هم از راه رسیدند. او توانست یکی از شیرین ترین پیروزی های استقلال در شهرآورد را مقابل یکی از قدرتمندترین پرسپولیس های تاریخ بدست بیاورد. منصوریان با استقلال به مقام نائب قهرمانی لیگ شانزدهم رسید. اما شکست سنگین مقابل العین، تیری بود بر پیکر او و استقلال. او لیگ هفدهم را بسیار بد آغاز کرد و اختلافات درون باشگاهی باعث شد او با استقلال خدافظی کند.

* نتایج سینوسی در اصفهان
منصوریان پس از استقلال راهی اصفهان شد ولی او در لیگ نوزدهم با ذوب آهن نتایج ناامید کننده ای کسب کرد. علیمنصور در اواخر نیم فصل لیگ هیجدهم، با تصمیم هیات مدیره ذوب‌آهن، جایگزین نمازی شد و این تیم نتیجه ‌های خوبی را هم در لیگ برتر و هم در لیگ قهرمانان آسیا به دست آورد و در فصل گذشته نماینده‌ای شایسته برای فوتبال ایران بود و حتی تا مرحله یک هشتم نهایی نیز پیش رفت اما سرانجام بر اثر اشتباهات فردی، از گردونه رقابت‌ها خارج شد. اما با شروع لیگ نوزدهم، نتایج بد منصوریان و ذوب آهن از راه رسیدند و او از ذوبی ها جدا شد.

* امید یک شهر برای قهرمانی
حالا و پس از کسب تجربه های فراوان در تیم های پاس همدان، نفت، استقلال و ذوب آهن و همچنین حضور در تیم ملی امید، علیرضا منصوریان به امید اصلی تبریزی ها تبدیل شده است تا تراکتور بالاخره و برای اولین بار در تاریخ تأسیسش، بتواند به مقام قهرمانی لیگ برتر برسد. در حالیکه منصوریان در تبریز اصلی ترین حامی خود یعنی هواداران پرشور تراکتور را به دلیل کرونا در اختیار ندارد، کار سختی در پیش دارد و باید منتظر ماند و دید او تراکتوری ها را به آرزوی چندین ساله شان خواهند رساند؟

تگ ها


تراکتور علیرضا منصوریان