ترکان : قوانین جدید به نفع کشتی است

مدیر تیم های پایه کشتی آزاد تغییرات جدید اتحادیه جهانی کشتی را به نفع کشتی ایران و جهان دانست و گفت: این قوانین باعث طولانی تر شدن دوران قهرمانی کشتی گیران و کمتر شدن آسیب دیدگی های آنها خواهد شد ......

مدیر تیم های پایه کشتی آزاد تغییرات جدید اتحادیه جهانی کشتی را به نفع کشتی ایران و جهان دانست و گفت: این قوانین باعث طولانی تر شدن دوران قهرمانی کشتی گیران و کمتر شدن آسیب دیدگی های آنها خواهد شد ...

مدیر تیم های پایه کشتی آزاد تغییرات جدید اتحادیه جهانی کشتی را به نفع کشتی ایران و جهان دانست و گفت: این قوانین باعث طولانی تر شدن دوران قهرمانی کشتی گیران و کمتر شدن آسیب دیدگی های آنها خواهد شد.

به گزارش مدال به نقل از مجید ترکان در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه قانون جدید اتحادیه جهانی کشتی در راستای مبارزه با کاهش وزن زیاد کشتی گیران صورت گرفته است اظهار کرد: خوشبختانه برگزاری رقابت های کشتی اوزان مختلف در 2 روز و مهمتر از آن انجام وزن کشی کشتی گیران در 2 روز باعث خواهد شد کشتی گیرانی که وزن زیادی را کم کرده اند دیگر توان بازگشت به شرایط بدنی مناسب با استفاده از مواد غذایی را نداشته باشند چرا که صبح هر 2 روز رقابت ها، کشتی گیران وزن کشی می شوند.

مدیر تیم های پایه کشتی آزاد خاطرنشان کرد:طی این سال ها همواره مراسم وزن کشی تنها یکبار در بعدازظهر روز قبل مسابقات برگزار می شد و به همین دلیل کشتی گیرانی که وزن زیادی کم کرده بودند و بدنشان تحلیل رفته بود این فرصت را داشتند که پس از مراسم وزن کشی تا صبح روز بعد که باید به روی تشک می رفتند، با استفاده از مواد غذایی خود را به شرایط مطلوب جسمانی برسانند. ضمن اینکه این موضوع باعث شده بود تعدادی از رقابت ها تا حدی در وضعیتی ناعادلانه برگزار شود.

وی با بیان اینکه افزایش اوزان کشتی به 10 وزن نیز اقدام بسیار خوب و کارشناسانه ای بوده است گفت: با افزایش اوزان کشتی از 8 وزن به 10 وزن، کشتی گیران خیلی راحت تر می توانند در اوزان دلخواهشان متناسب با شرایط بدنی که دارند کشتی بگیرند. همین موضوع نیز باعث می شود کشتی گیران دیگر مجبور نباشند سختی های وزن کم کردن های زیاد را تحمل کنند. مطمئنا این تغییر قوانین نه تنها به نفع کشتی ایران بلکه به نفع کشتی جهان خواهد بود و مهمترین حسن آن اینست که کشتی گیران با دوری از کاهش وزن های زیاد، عمر قهرمانی بیشتری خواهند داشت و آسیب دیدگی های به مراتب کمتری را نیز تجربه خواهند کرد.

ترکان در ادامه گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه رقابت های انتخابی تیم ملی نوجوانان بر اساس قوانین جدید اتحادیه جهانی کشتی برگزار می شود گفت: باید هر چه سریعتر خود را با قوانین جدید اتحادیه جهانی کشتی وفق دهیم و خوشبختانه این امر خیلی زود در کشتی ایران اتفاق افتاده است.

مدیر تیم های پایه کشتی آزاد درباره آخرین وضعیت تیم های کشتی آزاد نوجوانان و جوانان نیز اظهار کرد: نفرات برتر انتخابی تیم ملی کشتی آزاد جوانان یک اردوی 12 روزه را با نفرات بزرگسال به صورت مشترک پشت سر گذاشتند که این امر کمک بسیار زیادی به نفرات جوان کرد و مطمئنا ادامه این سیاست می تواند کمک زیادی به هر دو تیم داشته باشد. نفرات جوان تیم ملی به غیر از این اردوهای مشترک کجا می توانند با کشتی گیرانی همچون حسن رحیمی، حسن یزدانی و ... سرشاخ شوند و به نقاط ضعفشان هر چه بیشتر پی ببرند؟ بنابریان این اقدام فدراسیون و اجرای این برنامه ها بسیار ارزشمند است. در رده جوانان 3 اردو تا رقابت های قهرمانی آسیا داریم که در حال حاضر در اولین اردو بسر می بریم.

وی افزود: بیشتر جوانان حاضر در اردوی تیم ملی همان نفرات سال گذشته تیم ملی نوجوان هستند و همگی سرمایه های کشتی ایران محسوب می شوند. ما سعی می کنیم این روند را ادامه دهیم تا این نفرات را به تیم ملی بزرگسالان تزریق کنیم.چه خوب یا چه متوسط ، همه پتانسیل کشتی جوانان ما در همین حد است و باید با تمرینات اصلاحی و آموزش های بروز حرکت رو به جلویی داشته باشیم. در رده نوجوانان نیز رقابت های قهرمانی آسیا را پیش رو داریم و هدفمان کسب عنوان قهرمانی در این مسابقات است.

ترکان در پایان درباره میزان حمایت های انجام شده از رده های پایه گفت: در گذشته نگاه چندان مناسبی به رده های پایه کشتی صورت نمی گرفت اما در حال حاضر فدراسیون کشتی در حد توان از برنامه های ما حمایت می کند که جای تشکر دارد. جا دارد مسئولان ورزش نیز بسیار بیشتر از این ها به رده های پایه توجه کنند چرا که آینده ورزش ایران به همین نفرات نوجوان و جوان وابسته است.