ترکش‌های عالم سياست كه ورزش را تهديد مي‌كند

به گزارش مدال به نقل از قانون : وحید کوثری روز یک شنبه، هفته هفتم لالیگا ......

به گزارش مدال به نقل از قانون : وحید کوثری

روز یک شنبه، هفته هفتم لالیگا تحت تاثیر جریانات خاصي قرار گرفت. جریاناتی که فوتبالی نبود و سیاست نقش اول آن را بر عهده داشت. سال هاست که منطقه کاتالونیا که جزيی از اسپانیا محسوب می شود، ساز جدایی می زند و قصد دارد از اسپانیا جدا شود و به عنوان کشوری مستقل شروع به فعالیت کند. این منطقه حتی یک بار نیز به صورت نمادین این كار را انجام داده که موفقیت آمیز نیز بوده است.

تا اینجای کار هیچ ربطی به فوتبال ندارد. مشکل از جایی شروع می شود که این منطقه یکی از مهم ترین مناطق فوتبالی اسپانیاست، تیم های بارسلونا، اسپانیول و خیرونا تیم هایی از اين منطقه هستند که در لالیگا حضور دارند و بحث ما نیز مرتبط با این تیم هاست.

جدایی این قسمت از اسپانیا مساوی با خارج شدن این تیم ها از لالیگاست؛ یعنی با این اتفاق اسپانیا و لیگ حرفه ای آن ها وارد حاشیه ای فراموش نشدنی خواهد شد. این نخستين بار نیست که این دخالت های سیاسی در ورزش نقش دارند و اتفاق هاي اين گونه بارها حتی در ایران نیز رخ داده است.

کاتالونیا و یک تصمیم مهم

طرفداران بارسلونا را می توان یکی از مهم ترین تماشاگران دنیا دانست. آن ها با وجود تهدیدهای زیاد بر کنار گذاشته شدن این تیم از لالیگا، به حمایت های خود از این جدایی ادامه می دهند و آزادی را در هر شرایطی ارجح می دانند. این تصمیم روز یک شنبه به صورت یک رفراندوم رسمی به رای گیری گذاشته شد و دولت اسپانیا نیز به مخالفت با این اتفاق پرداخت.

درگیری های پلیس اسپانیا با ماموران رای گیری و رای دهندگان، صحنه های دلخراشی را به وجود آورده بود و این اتفاق در حالی رخ می داد که عصر همان روز بارسلونا در نیوکمپ، باید به مصاف لاس پالماس می رفت که تحت تاثیر این اتفاق قرار گرفته بود.

درگیری های خونین تا جایی پیش رفت که مسئولان بارسلونا تصمیم به لغو بازی در این شرایط گرفتند اما با مخالفت مسئولان لالیگا مواجه شدند و ماجرا بالا گرفت. مسئولان لالیگا اخطار دادند که اگر بارسایی ها خودسرانه تصمیم به لغو بازی بگیرند، با کسر 6 امتیاز مواجه خواهند شد و این، روند مثبت بارسلونا را متوقف می کرد.

در نهایت، بازی انجام شد اما بدون تماشاگر. بارسا بازی را برد و رفراندوم با توقیف 27 صندوق و بازداشت بالغ بر 150 نفر، برگزار و نتایج آن در همین روزها اعلام خواهد شد. سرنوشت بارسا و لالیگا منوط به همین تصمیم گیری سیاسی است که می تواند فوتبال دنیا را تحت تاثیر قرار دهد.

المپیک، جام جهانی و دوستان

شاید نخستین باری که اهداف سیاسی وارد دنیای ورزش شدند، المپیک 1936 برلین بود که در آن مدال طلای دونده سیاهپوست آمریکایی «جس اوونز»، توسط آدولف هیتلر اهدا نشد و برای توجیه این حادثه، موضع نژادپرستانه دولت نازی آلمان مورد توجه جهانیان قرار گرفت. بعد از اتفاقات جنگ جهانی و برگزار نشدن جام جهانی در آن سال ها، المپیک 1956 استرالیا، تحت یک تصمیمی سیاسی بزرگ قرار گرفت.

دولت های عراق، مصر، لبنان، هلند، سويیس، اسپانیا و چین به دلیل حمله شوروی به مجارستان، از شرکت ورزشکاران شان در این مسابقات جلوگیری کردند تا ثابت کنند که ورزش و سیاست می توانند تاثیرات ناهمگونی بر یکدیگر بگذارند. المپیک 1980،مسابقات بعدی بود که تحت تاثیر تصمیم هاي سیاسی قرار داشت.

آمریکا و آلمان غربی، ورزشکاران شان را از شرکت در این مسابقات منع و علت آن را حمله شوروی به افغانستان اعلام کردند. جنگ و سیاست باز هم توانست پیروز باشد و المپیک 1988 سئول و جنگ بین دو کشور کره شمالی و جنوبی، باعث شرکت نکردن ورزشکاران کره شمالی در این مسابقات شد. حتی مسابقه کریکت، بین تیم های بریتانیا و آفریقای جنوبی نیز از این تصمیم هاي سیاسی مصون نبود و مبارزه با آپارتاید در آفریقای جنوبی، باعث لغو این بازی و اخراج بازیکنان آفریقایی از این کشور شد.

ایران و سیاسی بازی

در ایران بیشتر از اینکه فوتبال سیاسی باشد، در آن سیاستمدارانه رفتار می شود. از ماجرای بازیکن معلوم الحال آفریقایی راه آهن، در چند فصل پیش بگیرید تا همین بازی فصل گذشته نساجی و خونه به خونه که تمام این اتفاقات با سیاست مسئولان ما همراه بود تا با کدخدامنشی، بتوانیم به گونه ای رفتار کنیم که به قول معروف:« نه سیخ بسوزد و نه کباب».

حتی در این بین، برنامه90 و عادل فردوسی پور نیز گاهی با همین سیاست ها توانسته برنامه هایی جنجالی را روی آنتن ببرد. برنامه هایی که در بیشتر مواقع به جای اینکه حاشیه ها را از بین ببرد و به حل مشکل کمک کند، خود حاشیه آفرین بوده و تیم های باشگاهی و ملی ما را به قهقرا کشانده است. دعوای بین دو مربی موفق خارجی در سال گذشته را کسی از یاد نبرده است.

بحث ها و مصاحبه های جنجالی بین برانکو و کی روش از اتفاقات داغ فوتبال ما بود که فردوسی پور با کدخدامنشی توانست قايله را بخواباند و این نه به دليل علاقه این مجری به فوتبال ما بلکه به دلیل رابطه خوب ایشان با این دو مربی بود. برملا کردن مسائل مدیریتی و پشت پرده ای استقلال در چند هفته گذشته در برنامه90 نیز یکی از معضلات سیاسی بازی ایران است. استقلال در اوج بحران قرار داشت و نتیجه نمی گرفت و این اتفاق، باعث به هم ریخته تر شدن مسائل این تیم شد.

تا جایی که عباسی ملکی که عضو هیات مدیره این تیم است، با خنده های خود، منصوریان و رحمتی را سنگ روی یخ کرد و با احساسات میلیون ها هوادار آبی پوش، بازی شد. هفته گذشته نیز در آستانه بازی حساس پرسپولیس و الهلال عربستان در نیمه نهایی آسیا، این عادل فردوسی پور بود که تماشاگران دیگر تیم تهرانی را جریحه دار کرد.

در کار اشتباه طارمی و مسئولان پرسپولیس شکی نیست اما به روی آنتن بردن این مساله درست قبل از این بازی حساس به صلاح نبود. این همان سیاسی بازی ای است که از آن صحبت کردیم.

کسانی هستند که نمی خواهند تیم های ایرانی در آسیا موفق باشند و از این قضیه سود کلان می برند که امیدواریم زودتر از فوتبال ایران بروند، هر چند که بعید است این اتفاق بیفتد. آخرین اقدام برنامه90 نیز سکوت در قبال مساله حساس «مسعود شجاعی» بود.

کاپیتان تیم ملی کشورمان که در هر برهه و با هر شرایطی به تیم ملی دعوت می شد(حتی زمانی که تیم نداشت)، چند باري است که به تیم ملی دعوت نمی شود و علت آن نيز قرارگیری این بازیکن با تیم باشگاهیش، در برابر تیمی از رژیم صهیونیستی بود. مسابقه ای که او نمی توانست از آن فرار کند و با محرومیت و جریمه مواجه می شد، باعث شده تا پیراهن تیم ملی و به احتمال بسیار زیاد جام جهانی را نیز از دست بدهد.

عادل فردوسی پور به این مساله نپرداخت تا نشان دهد که مسائلی که برای او و برنامه اش حاشیه درست مي کند را پیگیری نخواهد کرد و به دنبال مسائلی است که به او این اجازه را بدهد که تنها برنامه اش اجازه پخش بگیرد؛ در واقع کیفیت برنامه را فدای موضوع کرد.

ماجراي طارمي، آمريكا و فوتبال

جام جهاني 1998 اوج درگيري فوتبال و سياست بود. ايران بايد در حساس ترين زمان ممكن در برابر آمريكا قرار مي گرفت. ديداري كه ممكن بود حكم صعود ايران به مرحله حذفي جام جهاني را امضا كند. ملي پوشان كشورمان موفق شدند در يك ديدار تماشايي، با گل هاي حميدرضا استيلي و مهدي مهدوي كيا، آمريكا را شكست دهند تا ديداري كه به نبرد قرن شهره شده بود را با پيروزي پشت سر بگذارند.

كلينتون، رييس جمهور وقت آمريكا از آن ديدار به عنوان يك اتفاق تلخ ياد كرد و البته هواداران فوتبال كشورمان نيز به خيابان ها آمدند و جشن گرفتند؛جشني شبيه به شكست سياسي و ورزشي آمريكا از ايران. تقابل ايران و عربستان نيز در سال هاي اخير همواره حساس بوده است. وقتی پرسپولیس در عربستان به مصاف النصر رفت و با سه گل شکست خورد، یکی از گلزنان حریف پس از گلزنی، شادی گل عجیبی داشت و با قرار دادن دست زیر گردن خود و نشان دادن حالت بریدن سر، به ابراز خوشحالی پرداخت که حتی تماشاگران حریف نیز به تبعیت از وی، همین حرکت را انجام دادند.

چند روز بعد پرسپولیس در تهران به مصاف النصر رفت تا همه چیز را جبران کند و صدرنشین بماند؛ چون در صورت شکست، کار برای صعود به مراتب سخت می شد. حریف با لباسی شبیه کماندوها وارد میدان شد تا همه چیز رنگ و بوی جنگ بگیرد. طارمی پنالتی گرفت و خودش نیز مصر بود که ضربه را بزند. با اعتماد به نفس مثال زدنی در حضور یک100 هزار تماشاگر با ضربه چیپ، دروازه النصر را باز کرد تا همه را یاد پنالتی علی کریمی به عربستانی ها در سرزمین خودشان بیندازد. طارمی پس از گل به همان سبکی که در عربستان دیده بود، شادی گل انجام داد و دستش را زیر گردنش قرار برد.

سخن پایانی

مسائل سیاسی در برخی مواقع نیز مفید عمل کرده است. درخشش کره شمالی در جام جهانی، ادغام دو آلمان شرقی و غربی و مسائلی از این دست از خوبی های دخالت سیاست در فوتبال به شمار مي روند اما این مرز باریک دخالت، بیشتر به سمت منفی گرایش دارد تا مثبت.

امیدواریم روزی برسد که برخي سیاسيون ایرانی و خارجی ها، متوجه شوند که فوتبال و ورزش به معنای عام، بازیچه دست آن هايي که قدرت دارند، نیست و مردمی هستند که با یک سوت اشتباه و یک کارت نادرست، زندگی خود را از دست می دهند یا از این راه به رزق و روزی می رسند. باشد که روزی شاهد اعمال نظر سیاسی یا سیاسی بازی در ورزش ایران و دنیا نباشیم.

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال