تشریح عملکرد تیم ملی شطرنج در جام ملت‌های آسیا از زبان سرمربی

سرمربی تیم ملی شطرنج تاکید دارد عوامل کاملا غیرشطرنجی و بی ارتباط با توانایی فردی بازیکنان باعث شکست این تیم در دیدار برگشت نیمه نهایی جام ملت های آسیا و از دست دادن فینال مسابقات شد....

به گزارش خبرنگار مهر، مسابقات شطرنج جام ملت‌های آسیا در بخش مردان در حالی هفته گذشته پس از برگزاری دیدارهای مقدماتی و حذفی با قهرمانی استرالیا به پایان رسید که تیم ملی کشورمان به خاطر شکست برابر همین تیم از صعود به فینال بازماند.

تیم کشورمان که به عنوان شانس سوم قهرمانی و با ترکیب پویا ایدنی، احسان قائم مقامی، پرهام مقصودلو، آرین غلامی و محمدامین طباطبایی در این رقابت‌ها شرکت کرده بود در مجموع سه دیدار برابر استرالیا برگزار کرد که دو دیدار نخست را با برد به پایان رساند اما به خاطر شکست در دیدار سوم از صعود به فینال باز ماند و به عنوان سوم مسابقات بسنده کرد.

علیرضا شفیعی سرمربی تیم ملی شطرنج مردان در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد عملکرد این تیم در این رقابت‌ها و چرایی ناکامی از صعود به فینال توضیح داد.

وی با یادآوری حضور ۳۸ کشور در جام ملت‌های شطرنج آسیا گفت: این تعداد کشور در مرحله مقدماتی با هم رقابت کردند تا از میان آنها ۸ تیم راه یافته به مرحله حذفی مشخص شود. پس از ۹ دور رقابت در این مرحله تیم ایران با قاطعیت صدرنشین شد و به عنوان تیم اول به دور دوم راه یافت. استرالیا از جمله تیم‌هایی بود که در مرحله مقدماتی مغلوب ایران شد.

سرمربی تیم ملی شطرنج ادامه داد: در مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌ها سنگاپور را با قاطعیت شکست دادیم و حریف استرالیا در مرحله نیمه نهایی شدیم. این مرحله به صورت رفت و برگشت برگزار شد. دیدار رفت را با برتری خود تمام کردیم اما در دیدار برگشت به خاطر مجموع اتفاقاتی که از نظر من کاملاً غیرفنی و غیرشطرنجی بودند نتیجه را واگذار کردیم و به این ترتیب فینال را از دست دادیم.

شفیعی در مورد آنچه باعث شکست شطرنج بازان ایران در دیدار برگشت مرحله نیمه نهایی برابر استرالیا شد، خاطرنشان کرد: مسابقات به صورت آنلاین برگزار می‌شد و بازیکنان باید حرکات خود را توسط «ماوس» کامپیوتر انجام می‌دادند. پرهام مقصودلو در اوایل رقابت خود و در استفاده از ماوس دچار مشکل شد طوری که نتوانست حرکت خود را به طور کامل انجام دهد، پرهام به خاطر لغزشی که در دستش ایجاد شد مهره شطرنج را در خانه اشتباهی رها کرد.

وی در این رابطه افزود: پرهام با این اشتباه غیرشطرنجی و غیرفنی بود مهره را از دست داد این اتفاق همان اوایل بازی رخ داد اما باعث شد پرهام کاملاً تسلیم شده و باختش را بپذیرد در حالی که اگر بازی آنلاین بود و روی صفحه واقعی شطرنج در حال انجام بود چنین اتفاقی نمی‌افتاد.

شفیعی همچنین به عملکرد محمدامین طباطبایی در این دیدار هم اشاره کرد و گفت: شرایط بازی برای این شطرنج باز کاملاً به نفع او بود طوری که در آستانه برد قطعی قرار داشت. اما ناگهان سرور قطع شد و همین موضوع در ادامه بازی اختلالی ایجاد کرد. نت محمدامین وصل بود اما به خاطر قطعی سرور او در انجام حرکاتش دچار مشکل شد و در نهایت هم در حالی که می‌توانست برنده دیدار نهایی خود شود بازی را واگذار کرد.

سرمربی تیم ملی شطرنج با یادآوری اینکه در دیدار برگشت این تیم برابر استرالیا احسان قائم مقامی به تساوی دست یافت و پویا ایدنی هم متحمل شکست شد، گفت: به این ترتیب نتیجه این بازی تعیین کننده را واگذار کردیم و نتوانستیم راهی فینال شویم. البته در نهایت استرالیا قهرمان جام ملت‌ها شد اما واقعاً تیم ایران سرتر از این تیم بود اما مسائل غیرشطرنجی باعث شد نتوانیم سومین بازی برابر استرالیا را با برد تمام کنیم.

شفیعی تاکید کرد: در مرحله مقدماتی آرین غلامی روی میز خود طلا گرفت، محمدامین طباطبایی به نقره دست یافت و پرهام مقصودلو هم برنز گرفت. همین مساله هم نشان دهنده توانمندی بازیکنان مان است اما تاکید می‌کنم مسائل غیرفنی و بی ارتباط با عملکرد و توانایی شطرنجی بازیکنان باعث از دست دادن فینال شد.

سرمربی تیم ملی شطرنج با یادآوری اینکه این تیم بدون برگزاری دیدار رده بندی و با در نظر گرفتن پوئن شکنی به مقام سوم جام ملت‌ها رسید گفت: ۵ هزار و ۳ هزار دلار جایزه تیم‌های اول و دوم در این رقابت‌ها بود ایران هم به عنوان تیم سوم پاداش ۱۵۰۰ دلاری دریافت کرد.

تگ ها


محمدامین طباطبایی پرهام مقصودلو احسان قائم مقامی علیرضا شفیعی