تصمیم مهم برای بازی ایران و کامبوج؛ ظرفیت جایگاه زنان افزایش می‌یابد؟

خبر حضور زنان در بازی ایران - کامبوج در بدو مطرح شدن با یک انتقاد اساسی همراه شد، اجازه حضور تنها 1600 نفر از زنان هوادار، موضوعی بود که سؤال‌ها و انتقادهای زیادی را به همراه داشت....

خبر حضور زنان در بازی ایران - کامبوج در بدو مطرح شدن با یک انتقاد اساسی همراه شد، اجازه حضور تنها 1600 نفر از زنان هوادار، موضوعی بود که سؤال‌ها و انتقادهای زیادی را به همراه داشت.

به گزارش خبرنگار مدال، آیا فدراسیون فوتبال می‌توانست به بیان این موضوع که استقبال زیادی از این بازی نمی‌شود، ظرفیتی کمتر از آنچه باید را به زنان اختصاص دهد؟ همین موضوع حتی گمانه‌زنی‌ها برای گزینشی بودن زنان حاضر در ورزشگاه برای این بازی را هم افزایش می‌داد. اصلاً چرا نباید در مسابقه‌ای که به قول خود مسئولان فدراسیون فوتبال مورد استقبال زیادی قرار نمی‌گیرد، تعداد بیشتری از زنان را در ورزشگاه پذیرا باشند؟
آیا نمایندگان فیفا که برای بررسی همین موضوع به ایران سفر کرده‌اند، به این نکته توجه خواهند کرد؟
همه این سؤال‌ها و بررسی‌های دقیق‌تر اما مسئولان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ را به این فکر انداخت که در صورت وجود زیرساخت لازم، تمهیدی بیندیشند که تعداد زنان برای حضور در بازی ایران - کامبوج افزایش پیدا کند. این بهترین راه بود برای اینکه هم فدراسیون بتواند تصویر جذاب‌تری از حضور زنان در ورزشگاه را در اولین قدم به مجامع بین‌المللی ارائه دهد و هم حرف و حدیث‌ها و انتقادهای مطرح شده درباره تعداد زنان مجاز برای حضور در ورزشگاه کمتر می‌شد. بحث افزایش تعداد هواداران زن ایران - کامبوج، گرچه از هفته گذشته مطرح شده بود اما قرار بر این شد که مسئولان فدراسیون فوتبال تا زمان حضور نمایندگان فیفا در ایران صبر کنند و پیش از بررسی دقیق‌تر، این موضوع را با نمایندگان فیفا در میان بگذارند. با این حال اما جلسات بین مدیران فدراسیون فوتبال و نمایندگان فیفا در نخستین روزهای حضور در ایران، به تأیید نهایی این تصمیم منجر نشده است. قطعاً دلیل اصلی مخالفت نمایندگان فیفا نیست. بلکه ماجرا می‌تواند به تأکید آنها مبنی بر احترام به قوانین داخلی و نرمشی که درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها مقابل فدراسیون فوتبال ایران دارند مربوط شود.
نمایندگان فیفا، به زبان بی‌زبانی اعلام کرده‌اند که در بحث حضور زنان در ورزشگاه‌ها، کنار فدراسیون فوتبال ایران ایستاده‌اند و نه مقابل آن. همین موضوع هم می‌تواند راه را برای اصلاح تصمیم‌‌های اشتباه در مسیر حضور زنان در ورزشگاه‌ها ببندد.
همه این عوامل دست به دست هم داده تا تصمیمی که درباره حضور زنان در بازی ایران - کامبوج مطرح شده بود، فعلاً به مرحله قطعی نرسد. بنا به گفته یکی از مدیران فدراسیون فوتبال این تصمیم در حال بررسی است و هنوز تأیید نهایی را نگرفته است.
با این حال در صورت تأیید این تصمیم مبنی بر افزایش ظرفیت زنان حاضر در بازی ایران - کامبوج، می‌توان حتی منتظر این اتفاق بود که زنان سهم بیشتری از سکوها را نسبت به مردان در این بازی به خود اختصاص دهند.

بیشتر بخوانید:

روزهای شلوغ وزارت ورزش/ انتخاب سرپرست برای ۵ فدراسیون

تگ ها


تیم ملی فوتبال ایران مارک ویلموتس بازی ایران کامبوج ورزشگاه آزادی ورود بانوان به ورزشگاه فوتبال