تعبیر یک کابوس تلخ؛ خداحافظ لیونل مسی! (عکس)

بدترین اتفاق ممکن برای هواداران بارسلونا در شبی رقم خورد که آنها در انتظار شنیدن خبر تمدید قرارداد لیونل مسی بودند....

به گزارش "ورزش سه"، یک حقیقت تلخ وجود دارد، هیچ چیز ابدی نیست، اما یه حقیقت شیرین نیز وجود دارد، هیچ چیز ابدی نیست. برای تماشای آخر الزمان، حتما لازم نیست زمین تکه تکه شده، طوفانی سهمگین راه افتاده یا دیگر خورشید تصمیم بگیرد روی خود را از زمین برگرداند. گاهی جدایی یک فوق ستاره از یک باشگاه نیز می تونند تعبیری از آخرالزمان واسه هوادارای آن تیم لقب گیرد.

کارلس رکساچ روایت می کند علیرغم مخالفت باشگاه، قرارداد لیونل مسی روی یک دستمال کاغذی بسته شد، اما همان قرارداد بود که بی تردید مهم ترین لحظه ظهور یک ستاره از دل لاماسیا لقب گرفت؛ ستاره ای که مختصلات تاریخ را به کلی تغییر داد.

شاید ۲۰ سال قبل فقط حاضران در آکادمی لاماسیا خبر داشتند قرار است روزی چنین فوق ستاره ای ظهور کند؛ مسی برای دریبل زدن به هیچ کس رحم نمی کرد.

بعد از ظهر ششم آگوست دیگر هیچ وقت برای هواداران بارسلونا سحر نخواهد شد. قرار نبود چنین اتفاقی هرگز رخ بدهد، اما بالاخره خبر جدایی جدایی لیونل مسی منتشر شد. از آن شنبه شبی که لیونل مسی با موهایی بلند و چهره ای جوان در استادیوم نوکمپ روی پاس چیپ و فوق العاده رونالدینیو دروازه آلباسته رو باز کرد، حالا تقریبا ۱۷ سال گذشته است.

کسی تصور نمی کرد لیونل مسی اینقدر زود وارث فوق العاده ای برای رونالدینیو لقب بگیرد، اما او برای الصاق به تاریخ حد و مرزی برای خود قائل نبود.

این تقویم نزدیک به دو دهه ای، بی تردید تا ابد مهم ترین دلیل برای پوشیدن لباس آبی اناری برای هواداران بارسلونا در سراسر جهان خواهد بود. اگر در روزهای ابتدایی هزاره جدید رئال مادرید با ستاره های کهکشانی خودش مانند رونالدو، روبرتو کارلوس، زیزو، لویس فیگو و ...  دمار از روزگار بارسلونا درآورده بود،  حالا این لیونل مسی بود که یک تنه تاریخ فوتبال اسپانیا رو از مرکز کشور به سمت شرق تغییر می داد.

دوران طلایی لیونل مسی از چنین شبی آغاز شد؛ در دیداری که همه منتظر بودند رونالدینیو بارسلونا را نجات دهد، مسی رئال مادرید را بیچاره کرد.

دیگر دلیلی برای تحقیر و شکست برابر رقیب دیرینه وجود نداشت. لیونل مسی در این ۱۷ سال اینقدر دروازه رئال مادرید را باز کرد که حتی بعد از جدایی او نیز حتما این عبارت هشت حرفی، تا ابد بزرگ ترین کابوس لوس بلانکوس لقب خواهد داشت.

سال های فراموش نشدنی ال کلاسیکو؛ نبرد با کیستیانو رونادو و رقابتی که شاید همپا و حتی بالاتر از جنگ جو فریزر و محمد علی کلی بود.

هر وقت می گفتند لیونل مسی تموم شده، او مثل یک شعبده باز جادوی جدیدی از خود نشان می داد. در سال های میانی دهه ابتدایی هزاره جدید، این ستاره ریزنقش بازی به بازی همه را دریبل کرد تا با کنار زدن رونالدینیو، نقش اول تیکی تاکای برگرفته از فلسفه رینوس میشل لقب بگیرد.

اولیین پیروزی بزرگ برابر کریستیانو رونالدو؛ لیونل مسی این بار با ضربه سر بالاتر از ستاره های بلند قد منچستریونایتد قهرمانی را برای بلوگرانا به ارمغان آورد. این تیم تاریخ ساز نیز موفق به فتح شش گانه در سال ۲۰۰۹ گشت.

از همان روزی که در دیدار مقابل ختافه از وسط زمین و مانند گل فراموش نشدنی مارادونا مقابل انگلیس همه بازیکنان حریف را جا می گذاشت، مشخص بود قرار نیست این نام به این زودی ها از دل تاریخ پاک شود. بارسلونا برای احیای غرور از دست رفته و سال ها تماشای موفقیت های دشمن همیشگی در اروپا، به یک جادوگر نیاز داشت و چه کسی بهتر از لیونل مسی.

اولین سری از شش گانه توپ طلای کینگ لئو؛ تماشای این تصویر روی سن از اسطوره آرژانتینی در سال های بعد تبدیل به عادت هواداران بارسلونا شده بود.

مقایسه کلکسیون افتخارات بارسلونا قبل و بعد از دوران حضور لیونل مسی، مانند یک اثر هنری صامت، دیگر نیازی به صداگذار و تدوین گر نداره. البته بارسلونا در طول تاریخ ستاره های مشهور و بزرگی مثل یوهان کرویف، روماریو، ژاوی، رونالدینیو، آندرس اینیستا و نام های بزرگ دیگری هم در اختیار داشته، اما بی تردید این لیونل مسی است که وارث لقب مهم ترین ستاره تاریخ این باشگاه لقب خواهد داشت.

شبی که نفر به نفر ستاره های رئال مادرید را در برنابئو از پیش رو برداشته و دروازه ایکر کاسیاس را طبق یک عادت دیرینه باز کرد.

فقط به این آمار و ارقام حیرت انگیز دقت کنید؛ ۱۰ لالیگا، هفت سوپرکاپ اسپانیا، هفت کوپا دل ری، چهار لیگ قهرمانان، سه سوپرکاپ اروپا و سه جام باشگاه های جهان. کینگ لئو شش بار فاتح توپ طلا و شش بار نیز برنده جایزه کفش طلا شده و احتمالا به زودی برای هفتمین بار جایزه نشریه فرانس فوتبال را البته در لباس تیم دیگری به جز بارسلونا از آن خود خواهد کرد.

تیم زخم خورده لوییس انریکه در اواسط فصل، با درخشش رویایی مثلث MSN دوباره موفق به فتح سه گانه شد و بی تردید مثلث مسی، نیمار و لوییس سوارز نقش اصلی را در این موفقیت تاریخی ایفا کرد.

قهرمانی بارسلونا در لیگ قهرمانان با ظهور او از یک به پنج رسید، اختلاق فاحش در فتح لالیگا با رئال مادرید خیلی کم شد و بارسلونا در ال کلاسیکوهای پیش رو از رقیب پیش افتاد. لیونل مسی خیلی زود عنوان بهترین گلزن این رقابت دیرینه را هم از آن خود کرد و دو دهه بلای جان رقیب لقب گرفت.

لحظه ای که مغرورانه لباس شماره ۱۰ خود را در برنابئو و در دقیقه ۹۳ به هواداران رئال مادرید نشان داد؛ لیونل مسی یک تنه غرور زخم خورده یک ایالت را ترمیم کرد.

بهترین گلزن تاریخ باشگاه، پرسابقه ترین بازیکن، بهترین گلزن تاریخ لالیگا و ... کلکسیون افتخارات لیونل مسی به قدری گسترده است که حتی مرور فهرست وار آن هم کار راحتی نیست. اما حالا داستان افسانه ای و باشکوه او در لباس بلوگرانا تمام شده است.

جشن شادی فراموش نشدنی مسی بعد از حماسه برابر پاری سن ژرمن، شاید خلاصه ای از این سال های ماندگار در تاریخ بارسلونا باشد؛ انگار خدای فوتبال در مقابل بندگان خود فریاد شادی سر داده است.

دلیلش شاید چندان هم نیست؛ اگرچه خوان لاپورتا نتوانست وعده های انتخاباتی خود را عملی کند و اشتباهات افتضاح جوزپ بارتومئو پاک شدنی نبود، پس در نهایت این روند منجر به جدایی بهترین بازیکن تاریخ بارسلونا در تابستان سال ۲۰۲۱ شد؛ اتفاقی که البته یک سال قبل هم فاصله ای تا وقوعش وجود نداشت.

آخرین توپ طلا در لباس بارسلونا با اختلافی نه چندان زیاد با ویرژیل فن دایک. حالا هفتمین جایزه در ماه دسامبر در لباس تیم دیگری به مسی اهدا می شود.

اما احتمالا هواداران بارسلونا ترجیح می دهند این ساعات تلخ را به مرور روزهای درخشان هنرنمایی لیونل مسی در نوکمپ بپردازند، تا این جنگ های فرسایشی با مدیریت در سال های پایانی.

حذف های مکرر از لیگ قهرمانان و تصاویری مغموم از چهره لیونل مسی، در برابر این همه سکانس هایی از فریاد شادی این فوق ستاره ۳۴ را می تواند به هیچ انگاشت

وقتی ال دیگو جان خود را از دست داد، تاثیر این فوق ستاره در باشگاه ناپولی به قدری زیاد که بود اسم استادیوم این باشگاه از سن پائولو به دیگو آرماندو مارادونا تغییر کرد.  شاید حتی اگر اسم شهر ناپل هم به مارادونا تغییر می کرد، کسی چندان متعجب نمی شد. اما لیونل مسی نیز در گوشه دیگری از اروپا چنین اثری در فوتبال اسپانیا از خود بر جای گذاشت.

سکانس پایانی این روایت هرگز مطابق میل هواداران بلوگرانا پیش نرفت؛ اما لیونل مسی مانند یک قدیس این باشگاه را ترک خواهد کرد.

اما حالا هر چقدر هم تلخ و غیرقابل باور، دیگر لحظه وداع هواداران بارسلونا با این ستاره بزرگ فرا رسیده است. در حالیکه به نظر می رسد قرارداد مسی تمدید می شود، به یکباره خبر جدایی او از بارسا منتشر شد. شاید قوانین لالیگا اجازه ندهد شماره ۱۰ متعلق به مسی برای همیشه بایگانی شود، اما این عدد در شرق سرزمین ماتادورها و در سلول به سلول این این تیم پرهوادار، تا ابد به نام یک نفر ثبت خواهد شد؛ لیونل آندرس مسی.

آریا فاطمی مقدم

تگ ها


لیونل مسی رئال مادرید بارسلونا