تعطیلی کرونایی و آینده‌ای مبهم برای کشتی/ چاره‌ای جز صبر نیست

محدودیت ها و تعطیلی کرونایی که گریبانگیر اوضاع و احوال ورزش ایران و جهان شده، اهالی کشتی را نسبت به آینده این رشته المپیکی نگران کرده است....

به گزارش مدال و به نقل از مهر، ماههاست از تعطیلی تمامی رویدادهای کشتی در سراسر جهان می‌گذرد و این رشته المپیکی همچنان در سایه بلاتکلیفی بسر می‌برد. این در حالیست که شیوع ویروس کرونا ابعاد تازه ای پیدا کرده و انگار فعلا قصد فروکش ندارد. کشتی برای ما ایرانیان فراتر از یک رشته ورزشی است و با تاریخ و فرهنگ ما عجین شده و هیچگاه نمی‌توان تعطیلی و رکورد این ورزش اساطیری و پرافتخار را نادیده گرفت.

در این بین اهالی کشتی دغدغه دیگری به جز آغاز فعالیت های این رشته را دارند. پیشکسوتان و موسپیدان کشتی مدتی است نگران ریزش پشتوانه ها و عدم حضور نیروهای جوان و نوجوانی  هستند که به دلیل محدودیت های کرونایی خبری از حضورشان در میدان نیست. طبیعتا با ادامه این اوضاع و احوال باید در آینده ای نه چندان دور، منتظر رکود و فقدان چشمگیر صحنه کشتی از حضور قهرمانان ملی باشیم، چراکه تداوم تعطیلی های کرونایی می تواند خلاء بزرگی در روند پشتوانه سازی و قهرمان پروری این رشته ایجاد کند.

در همین راستا ابراهیم جوادی دارنده مدال برنز المپیک و چهار مدال طلای قهرمانی کشتی آزاد جهان با ابراز نگرانی از این موضوع به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه با تداوم روزهای بلاتکلیفی و تعطیلی کشتی به دلیل شیوع کرونا باید نگران مسایل مختلفی در آینده باشیم. ما تا پیش از این دغدغه آغاز دوباره رویدادهای کشتی در ایران و جهان را داشتیم ولی حالا نگرانی خالی ماندن میدان از حضور جوانان و آینده سازان هم به آن اضافه شده است.

وی تصریح کرد: بی تردید ادامه این روزها که همه چیز زیر سایه سنگین کرونا رو به تعطیلی گذاشته ، می تواند در آینده ضربات سنگینی به کشتی ایران وارد آورد. زمانی که ما نتوانیم به دلیل تعطیلی مسابقات، در هیچ میدانی حضور یابیم و چراغ سالن های معدود و کم تعداد کشتی خاموش است، رفته رفته کسی باقی نخواهد ماند تا بتواند در آینده برای کشتی ایران در میادین جهانی و المپیک افتخارآفرینی کند.

جوادی ادامه داد: قهرمانان ملی، ثمره سالها حضور در رده های نوجوانان و جوانان هستند که بی وقفه در کوران تمرینات و مسابقات بودند و حالا به سطحی رسیده اند که باید پرچمدار ایران در میادین بزرگ باشند. حال اگر تعطیلی کرونایی همچنان ادامه یابد ، خبری از این جوانان پرشور و آینده ساز در میادین داخلی و خارجی نیست و وقفه ای ناگوار در روند قهرمانی کشتی‌گیران بوجود خواهد آمد.

عضو پیشین شورای فنی کشتی آزاد افزود: هیچگاه نمی‌توان تمرینات انفرادی کنونی کشتی‌گیران را امیدوارکننده دانست، چراکه این وضعیت در دراز مدت به تحلیل و افت توان بدنی و روحی کشتی گیران خواهد انجامید. کشتی گیر با حضور در اردوهای تدارکاتی و میدان مسابقه ساخته می شود و طبیعتا دوری از این شرایط به صلاح کشتی و کشتی‌گیران نیست.

وی در پایان خاطر نشان کرد: البته فعلا چاره ای جز صبر و انتظار نداریم، چراکه تصمیم گیرنده اصلی ستاد مبارزه با کرونا در ورزش است. ما باید به قوانین و پروتکل‌های بهداشتی متولیان کشور احترام بگذاریم، چراکه نباید با عجله در استارت برنامه ها و بی توجهی به قوانین کنونی، جان خودمان و به خصوص قهرمانان ورزشی را به خطر اندازیم.

بیشتر بخوانید:
رقابت ایران با تایلند و کویت برای گرفتن میزبانی جام ملت‌های آسیا
مساعد شدن شرایط اردویی کمانداران با افتتاح خوابگاه آزادی

تگ ها


ابراهیم جوادی کشتی ویروس کرونا منهای فوتبال کشتی