تغییرات در نقل و انتقالات اروپا؛ زمستان در تابستان؟

موندو دپورتیوو در یادداشتی به این سوال پرداخته که با توجه به بحران کرونا، تکلیف پنجره نقل و انتقالات تابستانی در فوتبال اروپا چه خواهد شد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، روزنامه کاتالان موندو دپورتیوو که در شهر بارسلونا منتشر می‌شود به این سوال پرداخته که با توجه به شرایط بغرنج بحران کرونا تکلیف پنجره نقل و انتقالات تابستانی امسال چه خواهد شد؟ این پازل فاقد قطعات بسیاری است و به همین دلیل است که نمی‌توان برای آن پاسخی قطعی ارائه داد. حتی اگر بحران کرونا کاملا از میان برود مشخص نیست تکلیف فصل جاری و پنجره نقل و انتقالات متعاقب آن چه خواهد شد.

به جز بلژیک که لیگ خود را به طور کامل تعطیل کرد دیگر لیگهای بزرگ اروپایی خواهان این هستند که فصل جاری خود را در فصل تابستان به پایان برسانند. در نتیجه فیفا و یوفا باید ساز و کاری پیدا کننند که بازیکنانی که قراردادشان تا پیش از ۳۰ ژوئن به پایان می‌رسد بعد از این تاریخ هم بتوانند در تیمهای فعلی‌شان بازی کنند.

اما تیمهای بزرگ اروپایی پیشنهادهای دیگری دارند و خواهان آن هستند که تاریخ شروع پنجره نقل و انتقالات تابستانی به تعویق بیفتد و مثل هیمشه از ۱ ژوئیه تا اول سپتامبر نباشد. اما باشگاه‌های کوچکتر خواهان عدم تغییر این تاریخها هستند. به همین دلیل است که موندو می‌گوید ممکن است امسال تابستان با شرایطی مواجه شویم که پیش از این تنها در پنجره نقل و انتقالاتی زمستانی شاهدش بودیم. یعنی شرایطی  که در آن برخی بازیکنان که فصل را در یک تیم شروع کرده‌اند، فصل را با تیم دیگری به پایان برسانند و حتی با تیم قبلی‌شان روبرو شوند.

چندی پیش اعلام شد یوفا از باشگاه‌های اروپایی خواسته برای جبران ضرر تعویق رقابتهای یورو۲۰۲۰ در کمک به یک صندوق همبستگی شرکت کنند تا ضرر و زیان ۳۰۰ میلیون یورویی یوفا از این بابت جبران شود. اتحادیه باشگاه‌های اروپایی در پاسخ به این درخواست واکنش نشان داده و گفته در شرایط بحران اقتصادی باشگاه‌ها این درخواست یوفا می‌تواند ضرر جبران‌ناپذیری به آنها وارد کند. در نقطه مقابل پیشنهاد چفرین و یوفا، جیانی اینفانتینو رئیس فیفااعلام کرد قصد دارد صندوقی ۵ میلیارد دلاری برای کمک مالی به باشگاه‌ها در مواجهه با  بحران  کرونا ایجاد کند.

ولی باشگاه‌های بزرگ معتقدند بخش اصلی این کمکهای مالی فیفا راهی باشگاه‌های کوچکتر و غیرحرفه‌ای خواهد شد تا از نابودی کامل آنها جلوگیری شود و غولهای فوتبال باشگاهی اروپا نمی‌توانند امید چندانی به این صندوق داشته باشند.

بیشتر بخوانید:

پیشنهاد فیفا: تعویق بازی‌های ملی خردادماه

رسمی؛ تعلیق رقابت های سری آ تا اطلاع ثانوی

 

 

تگ ها


فیفا یوفا ویروس کرونا فوتبال جهان فوتبال