تغییرات پرسپولیس و الاهلی بعد از آخرین دیدار

به گزارش مدال،یکسالونیم پیش یعنی روز 21شهریور سال 1396 پرسپولیس و الاهلی عربستان برای آخرینبار در ابوظبی با هم روبهرو شدند که آن مسابقه حساس و مهیج را تیم برانکو 3 بر یک برد و در مجموع دو بازی با برتری 5 بر 3 به مرحله نیمهنهایی لیگ قهرمانان صعود کرد تا حریف الهلال دیگر نماینده عربستان شود ......

به گزارش مدال،یکسالونیم پیش یعنی روز 21شهریور سال 1396 پرسپولیس و الاهلی عربستان برای آخرینبار در ابوظبی با هم روبهرو شدند که آن مسابقه حساس و مهیج را تیم برانکو 3 بر یک برد و در مجموع دو بازی با برتری 5 بر 3 به مرحله نیمهنهایی لیگ قهرمانان صعود کرد تا حریف الهلال دیگر نماینده عربستان شود ...

به گزارش مدال،یک‌سال‌و‌نیم پیش یعنی روز 21 شهریور سال 1396 پرسپولیس و الاهلی عربستان برای آخرین‌بار در ابوظبی با هم روبه‌رو شدند که آن مسابقه حساس و مهیج را تیم برانکو 3 بر یک برد و در مجموع دو بازی با برتری 5 بر 3 به مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان صعود کرد تا حریف الهلال دیگر نماینده عربستان شود.

در آن مقطع، سرگئی روبروف ستاره سابق فوتبال اوکراین سرمربی الاهلی بود که حالا در این باشگاه جایی ندارد. روبروف در آن مسابقه تیمش را با ترکیب محمد العویس، موتاز هوساوی، محمد الفتیل، سعید الموالد، محمد عبدالشافی، کلودیمیر دسوزا، الاسمری، تیسیر جاسم (84- مهند عسیری)، صالح العمری (74- علی الاثمری)، لئوناردو دسوزا و عمر السوما راهی میدان کرد که در دقیقه 82 هوساوی مدافع باسابقه این تیم با خطای هند مرتکب پنالتی و اخراج شد.

از آن تیم، محمد العویس، محمد الفتیل، سعید الموالد، مهند الاثیری و عمر السوما در تیم فعلی الاهلی هم حضور دارند. ضمن اینکه هافبک‌هایی مثل حسین الموقاوی و سلمان المعاشر که در آن مسابقه نیمکت‌نشین بودند حالا جزو بازیکنان اصلی تیم عربستانی به‌حساب می‌آیند. از بین بازیکنان باتجربه قبلی الاهلی نام موتاز هوساوی مدافع سابق تیم ملی عربستان در فهرست الاهلی دیده می‌شود اما محمد عبدالشافی مصری به‌صورت قرضی راهی تیم الفاتح شده است.

همچنین از تیسیر جاسم هافبک محبوب هواداران الاهلی که 134 بازی در تیم ملی عربستان انجام داده، در تیم فعلی الاهلی خبری نیست چراکه این بازیکن برای سومین‌بار طی 14 سال عضویت در الاهلی به تیم دیگری قرض داده شده و فعلا عضو تیم الوحدا مکه است تا پیراهن شماره 7 او به سلمان المعاشر برسد.
پرسپولیس هم در آن مسابقه با ترکیب علیرضا بیرانوند، حسین ماهینی، محمد انصاری، شجاع خلیل‌زاده، محسن ربیع‌خواه، کمال کامیابی‌نیا، محسن مسلمان (61- بشار رسن)، وحید امیری، فرشاد احمدزاده (75- شایان مصلح)، مهدی طارمی و علی علیپور (65- گادوین منشا) به میدان رفت که اخراج کمال کامیابی‌نیا کار برانکو و شاگردانش را برای ادامه مسابقه بسیار سخت کرد اما در نهایت قرمزها به برد بزرگی دست یافتند.

از آن تیم نفراتی مثل احمدزاده، امیری، طارمی، مسلمان و منشا از پرسپولیس رفته‌اند. ضمن اینکه بازیکنانی مثل شایان مصلح و محمد انصاری در فهرست این تیم قرار ندارند و حسین ماهینی هم با وجود همسفر شدن با پرسپولیس بعید است حتی روی نیمکت بنشیند. در واقع هر دو تیم تقریبا نیمی از بازیکنان‌شان را از دست داده‌اند اما این تنها شباهت آنها نیست. هم پرسپولیس و هم الاهلی دربی‌های بزرگ شهرشان را برده و با روحیه مناسبی به این بازی خواهند آمد.

پرسپولیس بعد از پیروزی مقابل رقیب دیرینه‌اش استقلال و بعد هم پیکان قدم به این بازی خواهد گذشت و الاهلی هم جمعه‌شب گذشته دربی شهر جده را با 4 گل از الشباب برد. با این حال شرایط دو تیم در لیگ‌های داخلی‌شان کاملا متفاوت است. پرسپولیس به‌عنوان قهرمان دو فصل اخیر لیگ برتر ایران در حال حاضر در صدر جدول این لیگ قرار دارد تا در فاصله 6هفته مانده به پایان فصل یکی از شانس‌های اصلی قهرمانی در این فصل باشد.
الاهلی اما شانسی برای رسیدن به عنوان قهرمانی لیگ عربستان ندارد. این تیم آخرین‌بار در فصل 2016-2015 یعنی سه فصل پیش قهرمان شد و فصل گذشته به عنوان نایب‌قهرمانی رسید اما حالا حتی سهمیه آسیایی‌اش را هم در خطر می‌بیند. در فاصله چهار هفته تا پایان لیگ عربستان که مثل لیگ برتر ایران 30 هفته‌ای است، الاهلی در رتبه پنجم جدول جا دارد. آنها با 46 امتیاز و تفاضل گل کمتر از التعاون در این رده قرار گرفته‌اند و با وجود پیروزی در دربی جده، یک امتیاز از این تیم رده سوم جدول کمتر دارند.

فاصله الاهلی با النصر صدرنشین 15 و با الهلال 14 امتیاز است و این تیم عملا شانسی برای قهرمانی ندارد. الاهلی با شکست السد و باخت مقابل پاختاکور 3 امتیاز در لیگ قهرمانان این فصل دارد و از این حیث شرایطش نسبت به پرسپولیس یک امتیازی بهتر است.