تغییر احتمالی برنامه‌های مدون کشتی/ ملی‌پوشان همچنان در انتظار

فدراسیون کشتی کشورمان در حالی مشغول اجرای برنامه‌های مدون سالجاری است که با توجه به محدودیت‌های کرونایی، احتمال هرگونه تغییر در روند این برنامه‌ها وجود دارد....

به گزارش مدال و به نقل از مهر، کشتی ایران در سال جاری یکی از متفاوت‌ترین دوران خود طی دهه‌های اخیر را تجربه می‌کند. روزهایی که ویروس کرونا بر ورزش ایران و جهان سایه انداخته و تقریباً تمامی رویدادها را دستخوش تعطیلی یا تغییرات اساسی کرده است.

البته در این میان باید برگزاری لیگ برتر کشتی و برپایی رقابتهای انتخابی و اردوی تیم ملی را جزو اقدامات بزرگ و با ریسک بالای فدراسیون کشتی خواند که در اوج شرایط و محدودیت‌های کرونایی موفق به اجرای آن شد. اما با این وجود، هنوز بسیاری از اهداف و برنامه‌های مهم پیش رو باقی مانده که متولیان فدراسیون کشتی و اعضای کادر فنی تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی باید از پس انجام آن بر آیند.

به عنوان مثال باید به رقابتهای قهرمانی آسیا و مسابقات گزینشی المپیک اشاره کرد که مهمترین رویدادهای پیش رو آزاد و فرنگی کاران ایران در اواخر سالجاری و اوایل سال آینده است. هر چند برگزاری لیگ برتر و مسابقات انتخابی تیم ملی توانست تا حدی به کادر فنی تیم‌های ملی کمک کند تا به توان و داشته‌های واقعی خود در روزهای کرونایی واقف شوند، اما باید احتمالات و اتفاقات غیرمترقبه آتی را هم در این خصوص در نظر گرفت. اتفاقاتی که شاید دوباره به تعطیلی مجدد و لغو رویدادهای آتی منجر شود و برنامه‌های مدون مسئولان کشتی را دستخوش تغییر کند.

حبیب الله اخلاقی یکی از مربیان تیم ملی کشتی فرنگی با توجه به همین شرایط که بارها باعث تغییر در برنامه‌های مدون فدراسیون و کادر فنی شده گفت: وضعیت موجود و محدودیت‌های کرونایی در ماههای اخیر باعث تغییرات فراوانی شده و طبیعتاً تصمیمات کادر فنی و متولیان کشتی را هم بارها تغییر داده است. به عنوان مثال همین رقابتهای لیگ کشتی که قرار بود بعد از رقابتهای جهانی برگزار شود، اما لغو این مسابقات باعث شد تا لیگ هم دوباره به جریان بیفتد و پرونده این دوره از رقابتها هر چه زودتر بسته شود.

وی افزود: از سوی دیگر با لغو مسابقات جهانی و تغییر نام آن به جام جهانی انفرادی، بحث نتایج پیکارهای انتخابی تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی هم با برخی اما و اگرها مواجه شد. با این وجود در حالی که قرار بود تیم ملی با ترکیبی کامل به رقابتهای جهانی اعزام شود، در نهایت با لغو مسابقات جهانی مقرر شد تا اعزام دو فرنگی‌کار و یک مربی در دستور کار فدراسیون قرار گرفت.

مربی تیم ملی کشتی فرنگی ادامه داد: طبق تقویم اتحادیه جهانی کشتی اواخر بهمن‌ماه امسال نیز باید در مسابقات آسیا شرکت کنیم و سپس بعد از یک مقطع زمانی کوتاه به فکر حضور در مسابقات گزینشی المپیک و کسب سه سهمیه باقی مانده باشیم.

اخلاقی به برخی ابهامات در خصوص نتایج رقابتهای انتخابی که با هدف اعزام ملی پوشان به مسابقات جهانی برگزار شد، اشاره کرد و گفت: این شرایط می‌تواند برای کشتی‌گیرانی اعزامی به مسابقات قهرمانی آسیا تأثیرگذار باشد. باید قبول کرد وضعیت عادی نیست و شیوع کرونا مانع از برگزاری مسابقات کشوری و حضور در تورنمنتی برای شناخت و انتخاب ملی پوشان شده است. ما دیگر نمی‌توانیم مثل گذشته تمامی کشتی‌گیران را در مسابقات استانی به میدان بفرستیم و سپس نفرات برتر استان‌ها به رقابتهای کشوری برسند و این روال در میادین بعدی ادامه داشته باشد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اهالی کشتی علاقه دارند ملی پوشان ما پس از محک خوردن در مسابقات داخلی و خارجی انتخاب شوند، اما با این شرایط نمی‌توان مسابقات سنگین و مورد نظر را برگزار کرد. همه دیدند که حتی شرایط برای برگزاری مسابقات انتخابی کشتی فرنگی هم نسبت به سالهای قبل بسیار متفاوت شده و لحظه به لحظه تصمیمات و شرایط عوض می‌شود. به هر حال با توجه به شرایط کشتی گیران و شیوع کرونا در ایران و جهان، همچنان احتمال تغییرات در برنامه‌های دیگر هم وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

صعود استقلال و دانشگاه آزاد به نیمه نهایی لیگ برتر کشتی آزاد

واکنش دبیر فدراسیون کشتی به اشتباهات مکرر داوری در لیگ برتر

 

 

تگ ها


حبیب الله اخلاقی کشتی فرنگی فدراسیون کشتی کشتی