۲۶ تغییر در یک سال؟!/استقلال رکورد نقل و انتقالات جهانی را جابجا کرد!

تیم استقلال طی یکی، دو فصل گذشته آن قدر تغییر در لیست بازیکنانش ایجاد کرده است که این رکورد عجیب و غریب را می توان در گینس به ثبت رساند. تغییراتی که تا کنون هیچ عایدی خاضی هم برای این تیم نداشته است وهمچنان آخرین قهرمانی آبی ها در لیگ برتر به ۶ سال پیش بر می گردد....

به گزارش خبرنگار مدال، استقلال عجیب ترین شرایط را طی سال های گذشته داشته است، آن جا که شاید دلیل همه ناکامی هایش را یا در جود بازیکنانی دیده است که ترجیح داده هرچند با متحمل شدن ضرر و زیان فراوان با آن ها قطع همکاری کند و یا توانایی تمدید قرارداد با آن ها را نداشته است و شاهد جدایی آن بازیکنان بوده است. به این لیست دقت کنید: سید مهدی رحمتی، پژمان منتظری، خسرو حیدری، فرشاد محمدی مهر، آرمین سهرابیان، میثم تیموری، امید نورافکن، روزبه چشمی، اللهیار صیاد منش، محسن کریمی، رضا کریمی، روح الله باقری، آیاندا پاتوسی، اسماعیل گنگالوس، منشا، طارق همام، الحاجی گرو، مجید حسینی، تیام، تمامی این بازیکنان در دوره مدیریت امیرحسین فتحی از استقلال جدا شدند! تعداد بازیکنانی که بیش از یک تیم فوتبال هستند! به همه این ها جابر انصاری، امید ابراهیمی، سرور چباروف، بویان، بهنام برزای و علی قربانی را نیز که در زمان افتخاری-توفیقی از جمع استقلالی ها کنار رفتند اضافه کنید تا بیشتر به عمق این تصمیم گیری های عجیب پی ببرید. به نظر می رسد لیست خروجی استقلال در دو سال گذشته می تواند مدعی ثبت پر تغییر ترین لیست یک تیم فوتبال ظرف یک سال باشد. نزدیک به 26 بازیکن بزرگسال و البته چندین بازیکن جوان در فهرست این تیم تغییر کرده اند. به این لیست می توان تغییر اجباری پادوانی را نیز اضافه کرد که به دلیل مصدومیت رخ داد. شاید بررسی علل جدایی این بازیکنان در این مقطع زمانی بتواند برای این تیم و البته سایر تیم های مدعی مهم و تاثیرگذار باشد.

سید مهدی رحمتی، دروازه بان محبوب و البته کاپیتن آبی ها بعد از اتفاقات هفته های پایانی فصل گذشته، ارتباط خوب خود را با هواداران از دست داد و در ادامه با پایان قرارداد و مشکلات پیش آمده تصمیم گرفت تا از این تیم جدا شود و استقلالی ها نیز قرارداد او را تمدید نکردند تا رحمتی از این تیم جدا شود.

پژمان منتظری، قرارداد این بازیکن نیز مانند رحمتی به پایان رسید و مدیران استقلال با تعلل خود باعث شدند تا منتظری قید مذاکره با آبی ها را بزند و علنا از تصمیم خود برای خداحافظی با استقلال بگوید. به نظر می رسید مدیران استقلال تمایلی برای تمدید قرارداد او نداشتند تا مدافع با تجربه و ملی پوش آبی ها دوباره از این تیم جدا شود.

خسروحیدری، در تصمیمی قابل انتظار در هفته های پایانی خبر خداحافظی خود را اعلام کرد و بعد از آخرین دیدار خانگی استقلال برابر سپیدرود از جمع آبی پوشان جدا شد تا به فوتبال خود پایان بدهد.

فرشاد محمدی مهر به همراه میثم تیموری اولین قربانیان حضور استراماچونی بودند. این دو بازیکن خیلی زود با تصمیم سرمربی و به دلیل آنچه مسائل فنی خوانده شد از این تیم جدا شدند تا دوران حضور آنها در جمع استقلالی ها تنها یک سال باشد.

سهرابیان به همراه چند بازیکن دیگر نفرات دوم لیست سرمربی استقلال بودند که به دلیل مسائل انضباطی از این تیم کنار گذاشته شدند تا استقلال یک بازیکن با قابلیت بازی در دو پست، سابقه حضور در اردوی تیم ملی و البته با تجربه را از دست بدهد.

امید نورافکن، قرارداد قرضی ناین بازیکن و استقلال به پایان رسید و آبی ها به دنبال تمدید قرارداد با این بازیکن نرفتند. مشکلات مالی به نظر می رسد مهم ترین دلیل برای عدم تمدید قرارداد نورافکن در فصل جاری باشد.

روزبه چشمی، قراردادش به پایان رسید و آنگونه که دو طرف تایید کردند هیچ جلسه مذاکره ای برگزار نشد تا استقلال یکی از سرمایه های خود را در تیم ملی از دست بدهد. چشمی در لیگ پانزدهم به استقلال پیوست و به استثنا زمان مصدومیت از خوب های استقلال در سال های اخیر بود.

جابر انصاری در شروع فصل نیز در لیست شفر جا نداشت اما در نهایت در تیم ماندگار شد و فرصت زیادی برای حضور در زمین پیدا نکرد. این بازیکن نیز در نیم فصل با تصمیم کادر مدیریتی استقلال و کادرفنی از تیم کنار گذاشته تا راهی پیکان شود.

صیادمنش از مدت ها قبل به تیم فنرباغچه واگذار شده بود و روند برای او به شکلی پیش رفت که ابتدای تابستان رسما این جدایی را اعلام کرد تا آبی های تهرانی یکی از مهره های کلیدی خود را از دست بدهند.

محسن کریمی که سال های گذشته به دلیل مصدومیت فرصت زیادی برای حضور در ترکیب پیدا نکرد اما از شروع فصل در تمرینات حضور داشت. کریمی اما در نهایت شخصا تصمیم گرفت درخواست جدایی بدهد و خیلی زود از استقلال جدا شد.

رضا کریمی نیز دیگر چهره ای است که به دلیل مسائل انضباطی از استقلال کنار گذاشته شد. کریمی در ابتدای فصل گذشته استقلالی شد و تنها یک گل برای استقلال به ثمر رساند اما استراماچونی تصمیم گرفت او را در لیست مازاد قرار دهد.

نفر سوم لیستی که استراماچونی به بهانه مسائل انضباطی بیرون گذاشت، روح الله باقری بود. این مهاجم فصل گذشته نیز با کم لطفی شفر رو به رو شد و حالا دوباره یک سرمربی خارجی برای او شرایطی را ترتیب داد که باعث جدایی باقری شد.

آیاندا پاتوسی، مدیران استقلال رقم حق بازخرید او را پرداخت نکردند و این موضوع باعث شد تا کیپ تاونی ها به سراغ گزینه های دیگر بروند و این بازیکن نیز از استقلال جدا شده تا ستاره نیم فصل دوم استقلال در لیگ هجدهم نیز در فهرست بازیکنان جدا شده قرار بگیرد.

ایسما، هر چند هنوز صراحتا مدیران استقلال درباره جدایی او صحبت نکردند اما شنیده می شود مبلغ قرارداد او در سال دوم که رقمی چشمگیر بوده و افزایش نجومی داشته مدیران استقلال را وادار کرده تا با پرداخت 100 هزار دلار، خیلی سریع با این بازیکن فسخ کنند.

منشا دیگر بازیکنی است که خیلی سریع و بعد از پایان فصل به پایان قرارداد خود رسید و عدم تمایل طرفین برای ادامه همکاری باعث شد تا این بازیکن راهی لیگ امارات و تیم عجمان شود.

از اولین روز، همام برای استقلال شبیه به بازیکنان عراقی دیگر بی نظم بود و البته استقلال نیز روند بد خود در برخورد با خارجی ها را ادامه داد تا همه چیز برای فسخ دو طرف آماده شود. در این مسیر کنار گذاشته شدن از تیم دیگر عاملی بود که به کمک استقلالی ها آمد و در نهایت دو طرف در شهر دبی فسخ قرارداد را امضا کردند.

الحاجی گرو، کیفیت پایین این بازیکن باعث شد تا در اولین ساعات پایان نیم فصل اول لیگ هجدهم، مدیران استقلال شفر را مجبور کنند تا قید او را بزند و گرو خیلی سریع با دریافت غرامت قرارداد خود از استقلال جدا شد.

نیومایر، آنچه که بر گرو گذشت، برای نیومایر تکرار شد تا این بازیکن نیز خیلی سریع از استقلال جدا شود.

امید ابراهیمی، قبل از شروع جام جهانی و با پایان قرارداد این بازیکن جدایی او محتمل بود اما درخشش در جام جهانی و عدم اقدام برای تمدید قرارداد پیش از شروع مسابقات، مزید بر علت شد تا ابراهیمی در جریان داستانی که خیلی خوشایند نبود و با دلخوری همراه شد، از استقلال جدا شود.

مجید حسینی، تیم مدیریتی استقلال در اولین روزهای حضور خود با استفاده از بند قراردادی که مدیران قبلی در قرارداد او گذاشته بودند، پای میز مذاکره با ترابزون اسپور نشستند و با فروش او 650 هزار دلار کسب درآمد کردند تا به این ترتیب جدایی او برای استقلال با درآمد همراه باشد.حالا این پول تا به امروز به استقلال رسیده است یا نه، نمی دانیم!

سرور جباروف، کادر مدیریتی پیشین استقلال نتوانستند نظر هافبک ازبک را جلب کنند. درخواست های این بازیکن ازبک و البته وضعیت بد مالی و اختلافات عجیب در مذاکره باعث شد تا روند به شکلی پیش برود که سرور جپاروف از استقلال جدا شده و راهی تیم دیگری شود.

بویان، مدیریت قبلی استقلال خیلی سریع پرونده بویان را تبدیل به پروپئیچ جدیدی کرد و حالا استقلالی ها در انتظار مشخص شدن وضعیت این بازیکن مقدونیه ای هستند که یکی از بد ترین خرید های استقلال بود. در موضوع بویان در کنار تکرار استقلالی ها در خرید اشتباه، شاهد تکرار آنها در برخورد غلط با بازیکن پیشین این تیم هستیم.

تیام، یکی از آن پرونده های جنجالی پیرامون استقلال قطعا تیام بود که در نهایت امیرحسین فتحی و علی خطیر را وادار کرد تا با دریافت رقمی نزدیک به 250 هزار دلار رضایت نامه او را صادر کنند تا عمر حضور تیام نیم فصل باشد. این بازیکن راهی عجمان شد و در نهایت استقلال به دنبال گزینه ای دیگر رفت.

بهنام برزای، اولین خرید شفر در استقلال خیلی سریع از این تیم کنار گذاشته شد. روندی که خیلی برای هواداران ملموس نبود و در نهایت باعث شد تا این بازیکن راهی نفت آبادان شود. برزای در لیست مازاد شفر حضور داشت و باشگاه خیلی سریع با این بازیکن خداحافظی کرد.

علی قربانی، مهاجم تیم شفر در فصل اول، در پایان فصل در لیست مازاد قرار گرفت تا او نیز خیلی سریع از این تیم جدا شود. قربانی هر چند برای تمدید قرارداد مذاکراتی انجام داد اما در نهایت این موضوع به توافق طرفین نرسید تا این بازیکن راهی لیگ اسلواکی شود.

بیشتر بخوانید:

کاوه رضایی در کلوب بروژ ماندنی شد

تگ ها


باشگاه استقلال اخبار نقل و انتقالات نقل وانتقالات استقلال نقل و انتقالات تغییرات در لیست استقلال استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال