تغییر قوانین لیگ قهرمانان اروپا؛ کارت زرد و قرمز برای مربیان

لیگ قهرمانان اروپا در فصل آینده دستخوش تغییراتی خواهد شد...

نهاد حاکم بر فوتبال اروپا برای فصل آینده مهمترین تورنمنت باشگاهی این قاره قوانین جدیدی وضع کرده است.

به گزارش مدال نشریه سان خبر از تغییر و تحول بزرگ در قوانین لیگ قهرمانان اروپا در فصل آینده داده است.
بنابر این گزارش تغییرات اعمال شده با هدف سرعت بخشیدن به روند بازی و کاهش جنجال‌ها برنامه‌ریزی می‌شوند.
این قوانین جدید مشتمل بر ۹ مورد بوده و برگرفته از قوانین مصوب هیئت قانونگذار اتحادیه بین‌المللی فوتبال (IFAB) است که یکی از آن‌ها حتی در فینال لیگ قهرمانان فصل جاری میان تیم‌های لیورپول و تاتنهام نیز اعمال خواهد شد.
قوانین جدید به شرح زیر هستند:
۱- بازیکنان هجومی تیم‌ها دیگر نمی‌توانند در تشکیل دیوار‌های دفاعی سه نفره یا بیشتر در ضربات ایستگاهی حضور قرار بگیرند. آن‌ها باید حداقل یک متر از دیوار دفاعی فاصله بگیرند و در غیر این‌صورت یک ضربه غیرمستقیم به سود حریف اعلام خواهد شد.
۲- در ضربات دروازه و ضربات آزاد داخل محوطه جریمه خودی دیگر لازم نیست توپ از محوطه خارج شود تا بازی به جریان درآید اگرچه بازیکنان تیم مقابل تا زمانی که توپ به گردش درنیامده باشد، اجازه ورود به محوطه جریمه را ندارند.
۳- در صورتی که بازی با تشخیص داور داحل محوطه جریمه متوقف شود، دراپ بال مستقیماً می‌تواند به دروازه‌بان داده شود. خارج از محوطه جریمه توپ به تیمی داده می‌شود که آخرین بار تملک آن را داشته و تمام بازیکنان دیگر از هر دو تیم با ۴ متر فاصله بگیرند.
۴- اگر یک بازیکن هجومی از دست یا بازوی خود چه برای گلزنی یا خلق موقعیت گلزنی استفاده کند، حتی به صورت اتفاقی، خطای هند گرفته خواهد شد و گل مردود اعلام می‌شود. برخورد توپ با دستی در شرایط که دست بالاتر از شانه قرار داشته باشد تحت هر شرایط خطای هند است مگر اینکه بازیکن خودش با پا یا سر توپ را به دستش زده باشد. همچنین زمانی که یک بازیکن به شیوه‌ای غیرعادی خودش را بزرگتر جلوه (منظور باز شدن دست‌ها در طرفین) دهد، برخورد توپ با دست او خطای هند تلقی می‌شود.
۵- در هنگام زده شدن یک ضربه پنالتی، دروازه‌بان فقط لازم است که یک پای خود را روی خط دروازه نگه دارد. همچنین دروازه‌بان قبل از زده شدن ضربه، اجازه ندارد تیر عموی، افقی یا تور دروازه را لمس کند.
۶- بازیکنی که تعویض می‌شود باید از نزدیک‌ترین محل ممکن زمین را ترک کند و دیگر نیازی نیست که از خط میانی خارج شود. به این ترتیب از اتلاف وقت جلوگیری می‌شود.
۷- مربیان و مدیران هم از این پس در صورت داشتن رفتار ناشایست در کنار زمین کارت زرد یا قرمز می‌گیرند.
۸- در ابتدای بازی تیمی که برنده شیر یا خط می‌شود، می‌تواند توپ یا زمین را انتخاب کند.
۹- از این پس تیم‌ها می‌توانند ۱۲ بازیکن تعویضی روی نیمکت داشته باشند که این قانون از بازی لیورپول مقابل تاتنهام در فینال لیگ قهرمانان فصل جاری اجرا می‌شود.
در همین حال برخی نشریات اروپایی مدعی شده است که مضاف بر موارد بالا، از این پس گلزنی در ضربات ریباند پنالتی‌های حین بازی مجاز نخواهد بود. به این ترتیب در صورتی که توپ توسط دروازه‌بان دفع شود یا به تیر برخورد کند، بازی باید با ضربه دروازه آغاز شود. این قانون در پیش از مطرح شدن در هیئت قانون‌گذار اتحادیه بین‌المللی فوتبال و رسیدن به مرحله رأی‌گیری، رد شده بود و هنوز به صورت رسمی تأیید نشده است.

تگ ها


لیگ قهرمانان اروپا لیورپول تاتنهام فینال لیگ قهرمانان اروپا قوانین خطای هند دیواره دفاعی UEFA Champions League فوتبال