تغییر مشروط در فهرست رشته‌های اعزامی به بازی‌های ساحلی آسیا

فهرست ۱۰ رشته‌ایِ ورزش ایران برای بازی‌های ساحلی آسیا که به سال آینده موکول شده است، تنها در صورتی تغییر می‌کند که ستاد عالی با لحاظ کردن شرط مدال آوری قصد جابه جایی رشته ها را داشته باشد....

به گزارش خبرنگار مهر، قرار بود بازی های ساحلی آسیا ۲۸ نوامبر تا ۶ دسامبر سال جاری میلادی در سانیا چین برگزار شود اما بعد از تصمیم دولت چین برای لغو تمام رویدادهای ورزشی در این کشور تا پایان سال ۲۰۲۰ - به دلیل بحران کرونا-  این دوره بازی ها نیز ملغی اعلام شد.

در همین راستا شورای المپیک آسیا زمان جدیدی را برای بازی های ساحلی مشخص کرد که حکایت از برگزاری آن در بازه زمانی ۲ تا ۱۰ آوریل ۲۰۲۱ دارد. 

با وجود تاخیر بازی های ساحلی آسیا و تعویق تقریبا یک ساله آن، کمیته ملی المپیک همچنان اعزام کاروان به این بازی ها را در برنامه دارد. این کمیته پیش از این و با تصویب ستاد عالی بازی های المپیک و آسیایی که وزیر ورزش ریاست آن را بر عهده دارد اعزام ورزشکاران ۱۰ رشته به سانیا را مصوب کرده بود.

فوتبال، والیبال، هندبال، کبدی، کشتی، دومیدانی، شنا، واترپلو، سنگنوردی (مردان) همراه با بسکتبال سه به سه و کبدی (بانوان) رشته هایی هستند که برای اعزام به سانیا از مدیران ورزش مجوز لازم را گرفتند. اگرچه رویداد مربوط به سانیا سال آینده برگزار می شود اما قرار نیست در فهرست این رشته ها تغییری اعمال شود مگر اینکه شرط موردنظر برای انتخاب و نهایی شدن آنها نادیده گرفته شود.

ستاد عالی بازی های المپیک و آسیایی با تاکید بر مدال آوری به عنوان شرط اصلی، وضعیت رشته هایی که شانس اعزام به بازی های ساحلی آسیا را داشتند، بررسی و اعزام ورزشکاران این ۱۰ رشته را مصوب کرد. بنابراین احتمال تصمیم گیری جدید در رابطه با این رشته ها بعید است مگر اینکه شرایط آنها تغییر داشته باشد.

پیمان فخری رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی کمیته ملی المپیک در گفتگو با خبرنگار مهر در این زمینه گفت: رشته های مصوب برای اعزام به بازی های ساحلی آسیا نتیجه یک کارشناسی بودند. بنابراین کماکان اعزام ورزشکاران این رشته ها به سانیا قطعی است در عین حال اما شرط مدال آوری هم می تواند تعیین کننده باشد.

وی تصریح کرد: فعلا تصمیمی برای حذف یا اضافه کردن رشته ای جدید به فهرست رشته های اعزامی به سانیا نداریم اما قطعا شرایط موجود در زمان اعزام می تواند تعیین کننده باشد. احتمال اینکه رشته ای کم شود، بعید است اما اینکه با لحاظ کردن شرط مدال آوری رشته ای جدید اضافه کنیم، دور از ذهن نیست.

فخری یادآور شد: پیش از این تمام اقدامات لازم برای اعزام ورزشکاران ۱۰ رشته موردنظر انجام شده بود که با تاخیر بازی ها مواجه شدیم. هر زمان از سوی چین درخواست انجام ادامه اقدامات برای این بازی ها مطرح شد، تصمیم گیری های جدید اتخاذ و اعلام می شود.

تگ ها


بازی‌های ساحلی آسیا چین ویروس کرونا کمیته ملی المپیک