تفاوت‌های کهکشانی پول و استعداد در فوتبال ایران و عربستان

هفته سوم لیگ قهرمانان آسیا نشان داد کیفیت فوتبال ایران اگر با هزینه‌کرد صحیح همراه شود، به خوبی خودش را نشان می‌دهد....

هفته سوم لیگ قهرمانان آسیا نشان داد کیفیت فوتبال ایران اگر با هزینه‌کرد صحیح همراه شود، به خوبی خودش را نشان می‌دهد.

به گزارش مدال، در هفته ای که گذشت، نتایج خوب نمایندگان فوتبال ایران در هفته سوم مسابقات لیگ قهرمانان آسیا مقابل تیم‌های عربستان سعودی باعث ایجاد امیدواری و شادی در بین تمام اهالی فوتبال کشورمان شد و نشان داد که فوتبال ایران علیرغم تمام کمبودها و مشکلاتی که گریبانش را گرفته‌اند و آزارش می‌دهند، هنوز هم حرف اول را حداقل در غرب آسیا و به خصوص بین همسایگان متمولش می‌زند. همسایگانی که رویکردی کاملا حرفه‌ای به فوتبال دارند و سعی دارند با خرج پول‌های بسیار کلان در واقع کمبود کیفیت را در فوتبالشان جبران کنند.


تفاوت‌های کهکشانی پول و استعداد در فوتبال ایران و عربستان
الهلال عربستان تیمی است که از سال‌های دور در خرید بازیکنان گران قیمت و همچنین تعویض مربیان روی نیمکت، سابقه زیادی دارد اما این تیم در دوره‌های مختلف مقابل نمایندگان فوتبال ایران به خصوص استقلال به مشکل خورده است. در فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا، الهلال با خریدهای گران قیمتش دوبار مقابل استقلال شکست خورد تا شاهد حذف این تیم در گروه مرگ باشیم در حالی‌که استقلال به عنوان صدرنشین از این گروه به مرحله بعد راه پیدا کرد. امسال هم الهلال با خریدهای جدید و قراردادهای نجومی خودش، حرف خاصی مقابل استقلال نداشت و به جرات می‌توان گفت آبی‌‌های تهران نشان دادند آبی‌های ریاض تا به حال مقابل دیواری محکم قرار نگرفته‌اند. ارزش کل تیم الهلال عربستان بیش از 46میلیون پوند است و اگر هر پوند را 18هزارتومان در نظر بگیریم شاید بهتر باشد ارزش الهلال را به ریال ایرانی حساب نکنیم، به خصوص این که اگر بدانیم ارزش تیم استقلال تهران تنها 14میلیون پوند است!


تنها سه بازیکن الهلال ارزشی بیش از کل تیم استقلال دارند. سباستین جیووینکو، فوق ستاره ایتالیایی این تیم با ارزش 5.40 میلیون پوند، گرانقیمت ترین بازیکن الهلال به حساب می‌آید. به جز او کارلوس ادواردو (4.95 م‌پ) و با‌فه‌تیمبی گومیس(4.50 م‌پ) دیگر بازیکنان گرانقیمت الهلال هستند و جمع ارزش این سه مهره هجومی نشان می‌دهد که استقلال تهران کار بزرگی را انجام داده است. این در حالی است که نمی‌توانیم پول‌های خرج شده دو تیم برای تهیه امکانات و سخت افزارها را با هم مقایسه کنیم. با این حال استقلال این تیم گران قیمت را شکست داد و ستاره‌های آن را به خوبی از کار انداخت. از مورچه اتمی ایتالیایی‌ها و ادواردوی برزیلی مقابل استقلال چیزی دیده نشد و گومیس هم اگر اشتباه دفاعی استقلال نبود قادر به خراب کردن کلین‌شیت آبی‌ها نبود.
باشگاه استقلال در پنجره زمستانی ایسما(1.35 م‌پ)، پاتوسی (900هزار پوند) و منشا(630هزارپوند) را برای تقویت به تیم اضافه کرد در حالیکه، میلوس دگنک(مدافع تیم ملی استرالیا با ارزش 2.93 م‌پ)، جیووینکو و جاناتان سوریانو(مدافع اسپانیایی با سابقه بازی در بارسلونایB به ارزش 3.60 م‌پ)، ورودی‌های خارجی نیم‌فصل الهلال محسوب می‌شوند. الهلال در فاصله 4هفته تا پایان لیگ حرفه‌ای عربستان، با 60امتیاز در مکان دوم این لیگ قرار دارد و در تعقیب النصر 61امتیازی است و در کل 9بازیکن خارجی تحت قرارداد این باشگاه هستند.