تلاش دختران فوتبالدوست؛ با مراجع حرف می‌زنیم

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت تعداد زیاد شده؛ تعداد زنانی که درخواست مشترک از رئیس جمهوری دارند، درخواست حضور در استادیوم آزادی ......

به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت تعداد زیاد شده؛ تعداد زنانی که درخواست مشترک از رئیس جمهوری دارند، درخواست حضور در استادیوم آزادی. آنها می خواهند هر طور که شده در روز بازی ایران- سوریه در استادیوم باشند و صعود تیم ملی فوتبال به جام جهانی 2018 را جشن بگیرند. مریم ایراندوست، سرمربی سابق تیم ملی فوتبال زنان قبل از همه این خواسته را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد، بعد از او الهام فرهمند و مسعود شجاعی هم که قبلا و حضوری از حسن روحانی خواسته بود تا ممنوعیت حضور زنان تماشاگر در استادیوم های فوتبال برداشته شود، این بار هم با زنان همصدا و همراه آنها این خواسته را یک بار دیگر مطرح کرد. در این دو روز هم تعداد زنانی که با خطاب به رئیس جمهوری متنی را منتشر کرده اند، بیشتر شده و پیش بینی ها این است که روزهای آینده این خواسته با صدای بلندتری مطرح شود. اما همه این زنان می دانند که طرح این خواسته به تنهایی کافی نیست و آنها باید قدم های محکم تری بردارند تا بتوانند مسئولانی را که موافق خواسته شان نیستند، راضی کنند. نه تنها مسئولان که بعضی از مردان در مقابل این زنان موضع گرفته اند؛ مردانی که همیشه و بدون مشکل راهی استادیوم ها شده اند و از تماشای مسابقات فوتبال و دیگر رشته ها لذت برده اند. مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش روزهای گذشته گفته بود که حل این موضوع به همکارى همه دستگاه هاى مسئول و حمایت مراجع فرهنگى و دینى نیاز دارد و حالا خود زنان می خواهند پیشقدم شوند و به دیدار مراجع بروند، کاری که آنها اواخر دهه 70 هم انجام دادند، در روزهایی که بازی فوتبال هم برای زنان ممنوع بود.

 در اینستاگرام پیشقدم شدید و موضوع رفتن زنان به استادیوم در بازی ایران- سوریه را مطرح کردید. فکر می کنید که چقدر این کار عملی است؟ به نظر می رسد از همین حالا بعضی ها موضع منفی گرفته اند.

هر از گاهی که در کشورهای دیگر به استادیوم می روم، پست هایی را درباره ورود زنان ایران به ورزشگاه ها در اینستاگرام می گذارم. حالا که بازی ایران - سوریه نزدیک است این درخواست را از مسئولان کرده ام که شرایط رفتن زنان به استادیوم آزادی فراهم شود. سؤال من این است که ما چه فرقی با دیگر زنان داریم. من در کشورهای اسلامی و مسلمان زیادی به استادیوم رفته ام، شرایط برای آنها برابر است، زن و مرد کنار هم می نشینند، بازی را تماشا می کنند و مشکلی هم پیش نمی آید. این حق مسلم زنان است کاری را که دوست دارند، انجام بدهند؛ کاری که انجام آن به کسی هم ضرر نمی رساند. اگر یک زن بازی فوتبال تماشا کند، کار نابهنجاری انجام نمی دهد و این خواسته ما هنجارشکنی نیست. هر وقت زنان این خواسته عاقلانه شان را مطرح کرده اند، بعضی ها که تعدادشان کم است، وارد عمل شده اند و مخالفت کرده اند. این عده تعدادشان کم است ولی باعث نگرانی مسئولان می شوند و هر بار ما از خواسته مان حرف زده ایم، صورت مسئله را پاک کرده اند.

شما خودتان از نزدیک بازی های تیم ملی را دیده اید.

من جام جهانی برزیل در استادیوم بودم، بازی های تیم ملی را هم دیدم و لذت هم بردم اما این حق همه زنان است که در کشور خودشان بازی هایی را که دوست دارند، از نزدیک ببیند. زنان ما در انتخابات و همه عرصه های مهم حضور دارند و تماشای بازی هایی که دوست دارند، حقشان است و مسئولان باید به این خواسته شان احترام بگذارند.

یکی از پیشنهادهایی که مطرح شده، این است که در این بازی مردان خانه بنشینند و فقط زنان به استادیوم بروند. این نظر کسانی است که فکر می کنند پروسه حل همیشگی طولانی است و تا 14 شهریور به نتیجه نمی رسد. نظر بعضی از مردان این بوده که چرا زنان می خواهند فضای استادیوم ها تک جنسیتی شود. این نظر بعضی از آنها به مطلبی بود که در روزنامه «وقایع اتفاقیه» در این مورد نوشته شده بود.

من و بقیه زنان هم موافق تک جنسیتی شدن نیستیم. ما هم دوست داریم نصف استادیوم زنان باشند و نصف دیگرش مردان. یا حتی در شروع تعداد زنان کمتر هم باشد و مسئولان هر طور که فکر می کنند، بهتر است برنامه ریزی کننند ولی این کار انجام شود. می گویند مشکل امنیتی است ولی افتخار ما این است که در خاورمیانه از نظر امنیتی اول هستیم. اگر این طور است، چطور نمی توانیم امنیت زنانی را که به ورزشگاه می روند و بعضی از دوستان از این موضوع ترس دارند، تأمین کنیم. شاید این صحبت من عامیانه باشد ولی مشکل اصلی تنبلی عد ه ای است. ولی این بار ما دنبال این کار هستیم و من به شخصه این موضوع را رها نمی کنم. امثال من نباید تنها باشیم. همه زنانی که فعالیت می کنند، چه ورزشی ها و چه هنری ها باید از این کار حمایت کنند و خواسته شان را جدی بگیرند.

نظر مسئولان فدراسیون فوتبال را هم می دانید، نگاهشان به این خواسته مثبت است؟

من ایران نیستم و با مسئولان فدراسیون هم صحبت نکرده ام ولی در این سال ها با مدیرانی که بوده اند، کار کرده ام و همه آنها زبانی و شفاهی گفته اند که خواسته قلبی شان حل این مشکل است. در والیبال کم کم ورود زنان آزاد شد و مشکلی هم پیش نیامد. آقای تاج هم توانایی کمک به حل این مسئله را دارد، او خیلی از مسائل را حل کرده و می تواند این بار هم کمک کند تا حضور زنان در ورزشگاه را جا بیندازد.

در این مورد نظر مراجع هم خیلی مهم است. تا به حال به این فکر کرده اید که نظر آنها را بپرسید؟

من فکر می کنم صحبت با آنها بتواند کمک کند. شاید تا حالا در این خصوص با آنها صحبت نشده؛ مطمئنم با صحبت و رای زنی می شود این موضوع را حل کرد. ورود زنان تماشاگر به استادیوم ها موضوعی نیست که تا این حد بزرگ شده. این کار را می شود کم کم شروع کرد. در رزوهایی که مردان از حضور در ورزشگاه ها محروم می شوند زنان می توانند به استادیوم ها بروند. می شود از همین جاها استارت کار را زد. در فوتبال اروپا بارها شده که وقتی تماشاگران از حضور در یک بازی محروم هستند، فقط زنان به استادیوم رفته اند.

شما نمی خواهید برای صحبت با مراجع پیشقدم شوید؟

اگر ایران باشم، حتما این کار را می کنم در حال حاضر ایران نیستم وقتی برگردم حتما این کار را می کنم.

یادتان هست که زنان تا اواسط دهه 70 اجازه نداشتند فوتبال بازی کنند و با صحبت هایی که خود زنان با مراجع داشتند، آنها این اجازه را دادند.

اشاره خوبی کردید. دقیقا آن سا ل ها با فوتبال زنان برخورد می شد ولی از وقتی اجازه بازی دادند، ما خیلی پیشرفت کردیم. الان تیم ملی داریم، لیگ داریم، در مسابقات بین المللی شرکت می کنیم، بدون اینکه مشکلی پیش بیاید. اگر این اجازه برای حضور زنان در استادیوم ها هم صادر شود، مطمئن باشید که اتفاق بدی نمی افتد.

اگر فدراسیون و مسئولان رضایت بدهند که در بازی ایران- سوریه فقط زنان به استادیوم بروند، فکر می کنید آزادی پر می شود؟

مطمئن باشید اگر بلیت صد هزار تومانی هم فروخته شود، زنان ما می خرند و استادیوم را پر می کنند. آنها به حدی ذوق رفتن به ورزشگاه را دارند و به قدری تعداد زنانی که دوست دارند بازی تیم ملی را از نزدیک ببیند، زیاد است که ورزشگاه حتما پر می شود.

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال