تلاش های بیهوده؛ قانون تغییر نمی کند

قانون منع حضور خارجی ها درلیگ برتر شاید همانند قانون منع حضور گلرهای خارجی موقتی باشد و بعد از مدتی لغو شود اما دست کم برای این فصل دستخوش تغییر نخواهد شد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، مصوبه پیشنهادی اعضای هیات رییسه سازمان لیگ توسط اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال تایید شده است؛ یعنی کسانی که حق تصمیم گیری کلان برای فوتبال کشور را دارند. این مصوبه بدین معنی است که در حال حاضر هیچ یک از ۱۶ تیم حاضر در لیگ برتر حق عقد قرارداد با بازیکن و مربی خارجی جدید را ندارند اما می توانند قرارداد خارجی هایی که در اختیار دارند را تمدید کنند. هم چنین خارجی های باقی مانده درلیگ برتر حق تغییر تیم در لیگ برتر را ندارند و تنها می توانند با باشگاه فعلی قرارداد خود را تمدید کنند. 

در چنین شرایطی باشگاه استقلال برای بازگرداندن استراماچونی تلاش می کند درحالی که به دفعات مدیران تصمیم گیرنده در فدراسیون فوتبال در این باره صحبت کرده اند. جمشید نورشرق – رییس کمیته تعیین وضعیت و هم چنین فریبرز محمود زاده – رییس کمیته نقل و انتقالات به صراحت گفته اند استراماچونی قرارداد خود را با باشگاه استقلال فسخ کرده و حتی در این باره در رسانه های خارجی هم صحبت داشته و حکم او برای بازگشت به تیم استقلال حکم مربی جدید و ناممکن خواهد بود. 

بر اساس خبرهای رسیده از فدراسیون فوتبال این قانون در این برهه از زمان دستخوش تغییر نخواهد شد؛ بالا رفتن قیمت ارز و هم چنین تعدد پرونده های شکل گرفته علیه باشگاه های ایرانی در فیفا که ضربه به شان فوتبال ایران بوده فدراسیون فوتبال را مجاب کرده در این برهه از زمان قانون منع حضور خارجی ها درلیگ برتر را مصوب کند؛ با این توضیح که این تصمیم یک تصمیم داخلی محسوب می شود و فیفا به آن ورود نخواهد کرد. فدراسیون های ملی تنها حق ورود به قوانین اصولی و جهانی فوتبال را ندارند اما در مورد تصمیم گیری در مورد سایر موارد آزادی عمل دارند. 

شاید کنار گذاشتن فرهاد مجیدی موجب شده تا در این برهه از زمان باشگاه استقلال صحبت از بازگرداندن استراماچونی به ایران داشته باشد اما واقعیت این است که سازمان لیگ قرارداد استراماچونی را ثبت و کارت حضور روی نیمکت برای او صادر نخواهد کرد؛ به یاد داشته باشیم خیلی از تیم ها همزمان با این مصوبه یارگیری را آغاز کرده اند و در صورتی که قصد جذب مربی و بازیکن خارجی را داشتند با داخلی ها قرارداد بستند و صدور مجوز حضور استراماچونی در تهران موجب بر هم ریختن همه برنامه ریزی صورت گرفته می شود.

بیشتر بخوانید:

نگاهی به خارجی‌های باکیفیت ۳۰ سال اخیر فوتبال ایران

منع استفاده از خارجی‌ها در لیگ مغایرتی با قانون فیفا ندارد

 

 

تگ ها


سازمان لیگ برتر فدراسیون فوتبال فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال