تمجید کارلسن از نابغه نوجوان ایرانی

این روزها نابغه ۱۶ ساله و نوجوان ایرانی شطرنج جهان در برابر بهترین های این رشته دست به مهره می شود....

به گزارش"ورزش سه "، همین دو هفته قبل بود علیرضا فیروزجا شطرنجباز ایرانی موفق شد در رقابتی اینترنتی و در فینال آن که به صورت سریع و با زمان سه دقیقه برگزار می شد مگنوس کارلسن را با نتیجه ۸.۵بر ۷.۵شکست دهد و جایزه ۱۴هزار دلاری آن را از آن خود کند.


قبل از آغاز فینال به ابتکار کارلسن تورنمنتی بزرگ با حضور ۸نفر برنامه ریزی شده بود که بهترین های جهان به همراه فیروز جا اعضای منتخب آن بودند و کارلسن او را که نفر اول جوانان در  ریتینگ جهانی و نفر ۲۱جهان بود را به ۱۳نفر دیگر از برترین های جهان ترجیح داده بود.

علیرضا که بعد از شش دور با دو برد و شش امتیاز و چهار باخت در رده ششم جدول رده بندی تورنمنت کارلسن می باشد و باختهای او برابر نفرات اول تا سوم ریتینگ داران جهان و نفر اول ریتینگ سریع جهان بوده است همچنان برای خبرنگاران این رشته ورزشی جذاب می باشد.در حاشیه همین تورنمنت سوالی از کارلسن مطرح شد  که آیا دعوت از "علیرضا فیروزجا" برای حضور در این تورنمنت، نقشه ای مخفی برای تضعیف روحیه اش بوده است؟

پاسخ کارلسن که ۹ساله قهرمان جهان می باشد شنیدنی است کارلسن گفت :"خیر؛ هدف از اینکار ، ایجاد فرصتی برای فیروزجا با هدف رویارویی با بهترین‌های جهان بود. من حس میکنم او اعتماد به نفس بسیاری دارد و البته دلایل کافی برای چنین اعتماد به نفسی هم‌در او وجود دارد"

صحبت های کارلسن در باره نابغه ۱۶ساله ایرانی نشان دهنده جایگاه بسیار بالای این نوجوان ایرانی در جهان شطرنج است.

تگ ها


علیرضا فیروزجا شطرنج