تناقضات گسترده در فعالیت نقل و انتقالاتی استقلال

فعالیت استقلال در بازار نقل و انتقالات به هیچ وجه برای هواداران رضایت بخش نبوده و از همه مهمتر، عملکرد معکوس آبی ها در گفتار و وعده های نقل و انتقالاتی آنها بوده است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، استقلال ۹ روز دیگر به مصاف الهلال عربستان می رود و این تیم باید تا ۱۶ شهریور لیست نهایی خود برای برگزاری ادامه رقابت های لیگ قهرمانان آسیا را به AFC ارسال کند. اما دست فرهاد مجیدی در خط حمله بسته است و او عملا بجز ارسلان مطهری و آرمان رمضانی، مهاجم تخصصی دیگری در اختیار ندارد. هر چند که امین قاسمی نژاد نیز قابلیت بازی در نوک پیکان خط حمله را دارد اما هدف مجیدی از جذب او، استفاده در پست دیگری است.


روز گذشته سرمربی آبی پوشان در گزارشی طولانی به انتقاد از مدیران و اسپانسر این باشگاه پرداخت و عملا اعلام کرد که از وضعیت موجود ناراضی است. احمد مددی تاکنون موفق به جذب لوسیانو پریرا نشده است و این بازیکن وضعیت نامشخصی دارد. از طرف دیگر، بازیکنان خارجی مدنظر مجیدی نیز جذب نشده اند و پول حاصل از ترانسفر قایدی نیز هنوز به حساب باشگاه واریز نشده است.


در حالیکه تیم رقیب یعنی الهلال با صرف هزینه های سرسام آور مهره های کلیدی و قدرتمندی را در اختیار دارد، اما استقلال با ضعف در چندین پست مواجه شده است. در اسکواد تیم مجیدی اثری از هافبک خلاقی دیده نمی شود و نه تنها آنها بازیکن جدیدی را در این پست جذب نکرده اند بلکه وضعیت فرشید اسماعیلی نیز نامعلوم است. آبی ها موفق نشدند سمت راست تیمشان را تقویت کنند و در خرید صالح حردانی ناکام بودند تا همچنان وریا غفوری و سیداحمد موسوی و حتی سبحان خاقانی گزینه های در دسترس فرهاد باشند. همانطور که ذکر شد، مهمترین پست در خط حمله است که استقلال پس از جدایی دیاباته و قایدی، آنگونه باید و شاید تقویت نشده است.


اما در این میان، نکته عجیبی که برای هواداران استقلال آزار دهنده شده، تناقضات عجیب و غریب و بزرگی است که در رفتار، گفتار و تصمیمات مدیران استقلال و حتی فرهاد مجیدی دیده می شود. تناقضات بزرگی که در بازار نقل و انتقالات تابستانی رخ داده و تقریبا آبی ها هر چه که گفته اند، برعکسش را انجام داده اند و مشخص نیست علت این همه دوگانگی و تغییر تصمیمات در چیست!

* مددی: شیمبا تمام شده است؛ مجیدی: قراردادی برایش ارسال نشده!


یکی از بزرگترین تناقضات در عملکرد استقلالی ها، به مذاکرات برای جذب لوسیانو پریرا برمیگردد. احمد مددی ۸ روز پیش و در گفتگو زنده با برنامه ورزش و مردم، صراحتا جذب شیمبا را نهایی شده اعلام کرد. مدیرعامل آبی ها در این برنامه گفت: «ما حدود ۱۰ روز است که مذاکراتمان را با آقای شیمبا انجام دادیم. فکر می کنم اگر مشکل خاصی پیش نیاید، باید شیمبا را بازیکن استقلال بدانیم. این مسئله طی یکی دو روز آینده مشخص خواهد شد.» از آن یکی دو روزی که مددی اعلام کرد وضعیت شیمبا مشخص می شود، ۸ روز گذشته و هنوز به درستی مشخص نیست این بازیکن به استقلال می پیوندد و در بازی با الهلال تیم جدیدش را همراهی می کند یا قضیه جذب این بازیکن به طور کلی منتفی شده است.


مددی در حالی مدعی شد که کار شیمبا تقریبا تمام شده است که فرهاد مجیدی روز گذشته اعلام کرد اصلا برای این بازیکن قراردادی ارسال نشده است! سرمربی آبی ها گفت: «قرار شد برای شیمبا قرارداد بفرستند اما آقای مددی گفت که باید با بخش حقوقی مشورت کند و در نهایت این قرارداد را نفرستادند و به جایش یک نامه پیشنهاد فرستادند که بی‌فایده بود.» مشخص نیست چرا زمانی که هیچ قراردادی برای این بازیکن ارسال نشده، مدیرعامل آبی ها اعلام کرد "شیمبا را استقلالی بدانید!"

* جدایی قایدی، ۴۸ ساعت پس از تکذیب فروش او!


در روزهایی که مهدی قایدی برای جدایی از استقلال در دبی به سر می برد، احمد مددی برای مذاکره با مدیران شباب الاهلی راهی امارات شد اما دست خالی به ایران بازگشت. فرهاد مجیدی سرمربی استقلال نیز پس از برگزاری جلسه ای که با مدیران باشگاه داشت، در پاسخ به تعیین وضعیت قایدی گفت: «تا جایی که من می دانم فروش این بازیکن منتفی شده است.» از گفته های مجیدی اینگونه برداشت می شد که احمد مددی به وی اعلام کرده روند مذاکرات در دبی به مشکل خورده و قایدی در استقلال ماندگار است. اما پس از گذشت ۲ روز از این صحبت ها، ناگهان فیلم حضور قایدی در تمرینات شباب الاهلی در فضای مجازی منتشر شد و پس از گذشت ساعاتی، خبر پیوستن این بازیکن به تیم اماراتی به صورت رسمی اعلام شد. اتفاقی که کاملا خلاف گفته های مجیدی و مدیران استقلال صورت گرفت و مهدی قایدی یکی از مهمترین و کلیدی ترین بازیکنان ترکیب استقلال از این تیم جدا شد.


* رفت و برگشت عجیب ارسلان و اسماعیلی


این تنها تناقض مدیریت استقلال در بحث نقل و انتقالات نیست. احمد مددی در همان برنامه ورزش و مردم صراحتا از عدم حضور فرشید اسماعیلی و ارسلان مطهری در لیست مجیدی خبر داد. او گفت: «این دو بازیکن در لیست تمدید قرارداد ها حضور ندارند! آقای سرمربی محترم نظری روی این عزیزان ندارد و احتمال جدایی شان هست». پنج روز پس از این گفته های مددی، ارسلان مطهری قراردادش را با آبی ها تمدید کرد. حتی پیش از تمدید قرارداد مطهری، شایعاتی پیرامون بازگشت فرشید اسماعیلی به میز مذاکرات به گوش رسید که باشگاه استقلال بلافاصله و با صدور اطلاعیه ای آن را تکذیب کرد.


اما روز گذشته مجیدی صراحتا اعلام کرد که به اسماعیلی نیاز دارد و خواستار تمدید قرارداد اوست! سرمربی آبی ها گفت: «درباره فرشید و ارسلان باید تاکید کنم که نام این دو بازیکن در لیستی که مدتها قبل به باشگاه داده بودم، قرار داشت. همین چند روز قبل مجددا از باشگاه خواستم و حتی نامه زدم که با این دو بازیکن تمدید کنند. ارسلان به جمع ما اضافه شد و امیدوارم باشگاه هم کدورت‌ها را در این مقطع کنار بگذارد تا فرشید هم در اسرع وقت به تمرینات اضافه بشود.» این گفته های مجیدی عملا با صحبت های احمد مددی و بیانیه ای که استقلال به شکل رسمی صادر کرد، در تضاد است!

* جذب قاسمی نژادی که در لیست فرهاد نبود!


نکته عجیب و جالب توجه دیگر، پروسه جنجالی جذب امین قاسمی نژاد است. در حالی که از ابتدای تابستان تصور می شد که این بازیکن نخستین خرید فصل جدید استقلال باشد، اما مذاکراتی با او صورت نگرفت. فرهاد مجیدی در حاشیه یکی از تمرینات آبی پوشان، صراحتا اعلام کرد که قاسمی نژاد در لیست او جایی ندارد. صحبت هایی که باعث دلخوری این بازیکن شد و مدیربرنامه قاسمی نژاد نیز با پرسپولیسی ها مذاکراتی را صورت داد و این بازیکن تا آستانه پیوستن به رقیب نیز پیش رفت. اما در ساعاتی که همگان منتظر پرسپولیسی شدن قاسمی نژاد بودند، او سر از باشگاه استقلال درآورد و آبی پوش شد تا برخلاف گفته های مجیدی، این بازیکن جذب شود.

* اسدی و حردانی؛ وعده های تعبیر نشده مددی


رضا اسدی یکی از اهداف بزرگ نقل و انتقالاتی استقلال بود. بازیکن فصل گذشته سن پولتن اعلام کرده بود که قصد بازگشت به فوتبال ایران را دارد و نام او در لیست فرهاد مجیدی حضور داشت اما این بازیکن راهی تیم رقیب شد. دقیقا در لحظاتی که کار اسدی با پرسپولیس تمام شده بود و این بازیکن در تدارک حضور در کنفرانس خبری بود، احمد مددی روی آنتن زنده برنامه ورزش و مردم در اتفاقی حیرت انگیز اعلام کرد با رضا اسدی وارد مذاکره شده اند و طی یکی دو روز آینده تکلیف جذب او مشخص می شود! علاوه بر این، مجیدی قصد داشت برای تقویت سمت راست خط دفاعی تیمش صالح حردانی را به خدمت بگیرد و مدیرعامل آبی ها نیز از مثبت پیش رفتن مذاکرات سخن گفت ولی این بازیکن نیز در تیمش یعنی فولاد خوزستان ماندگار شد.

به هر شکل استقلال تابستان عجیبی را سپری می کند. تقریبا بیشتر صحبت های احمد مددی و فرهاد مجیدی نتیجه عکس داشته است و آنها برخلاف گفته های خود عمل کرده اند. آبی ها باید فردا راهی امارات شوند تا خود را برای دیدار حساس برابر الهلال آماده کنند. تیمی که به نظر می رسد خوب تقویت نشده و خریدهای جدیدش در اردوی تیم ملی حضور دارند و به طور مثال جعفر سلمانی هنوز حتی با پیراهن استقلال عکس نگرفته است چه برسد به اینکه در تمرینات حضور یابد. گفته می شود ابوالفضل جلالی هم مصدوم است و نمی تواند برابر الهلال بازی کند. به هر شکل فرهاد مجیدی باید با مشکلات بزرگ و عدیده ای، تیمش را به مصاف تیم متمول الهلال بفرستد.

تگ ها


نقل و انتقالات ۱۴۰۰ استقلال تهران فوتبال ایران استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال