!تند نرو رفیق

از لحظه ای که خبر رسید حاج صفی و شجاعی در ترکیب پانیونیوس مقابل نماینده اسراییل خواهند ایستاد، معلوم بود که چنین بلوایی به پا خواهد شد ......

از لحظه ای که خبر رسید حاج صفی و شجاعی در ترکیب پانیونیوس مقابل نماینده اسراییل خواهند ایستاد، معلوم بود که چنین بلوایی به پا خواهد شد.

به گزارش مدال به نقل از فرهنگستان فوتبال - سیامک رحمانی: از لحظه ای که خبر رسید حاج صفی و شجاعی در ترکیب پانیونیوس مقابل نماینده اسراییل خواهند ایستاد، معلوم بود که چنین بلوایی به پا خواهد شد. سابقه حضور پیدانکردن ایرانی ها مقابل ورزشکاران و تیم های اسراییلی موضوعی تازه نیست. ایران رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی شناسد و تصمیم گاه آشکار و گاه نگفته ورزش ما هم پرهیز از هر مقابله ای با نمایندگان اسراییل است. این تقابل تا جایی جدی و پررنگ است که گاهی ایران از حضور در برخی مسابقات و تورنمنت ها عذرخواهی کرده؛ چرا که نمی خواسته با شرکت در مسابقات، به این رژیم رسمیت ببخشد. حضور بازیکنان ایرانی در باشگاه های اروپایی هم همیشه با این چالش مواجه بوده و بازیکنان ما هم عرفاً یا قلباً هیچ وقت نخواسته اند در مقابل حریف بایستند. اما آنچه در مقدماتی لیگ قهرمانان اروپا اتفاق افتاد، نه به نیت و تصمیم ملی پوشان ما، که براساس پروتکل های بین المللی ناگزیر بود. اگرچه واکنش ها به آن هم طبیعی است و به خصوص شهروندانی که مخالف بودند و در فضای مجازی و رسانه ها به این اتفاق اعتراض کردند، حق داشتند که نظر خود را بدهند؛ اما به نظر می رسد بعضی مسؤولان و مدیران هم، بدون در نظر گرفتن همه جوانب و از روی عصبیت ابراز نظر می کنند و خواستار برخوردهای قاطع و سریع هستند.

در مورد این رویداد باید به این واقعیت توجه داشت که ملی پوشان ما در پیراهن باشگاهی و براساس قرارداد و تعهدات خود عمل کرده اند و این چیزی نیست که به راحتی قابل تفسیر و تغییر باشد. مدیرانی که با هیجان زدگی سخن می گویند، باید توجه کنند که هر باشگاه و نهادی قواعد خود را دارد و تن زدن از آن همیشه ممکن نیست. در این زمینه می شود به همه نرمش های ایران در میادین بین المللی رجوع کرد. اینکه برای مثال زنان ما در صورتی می توانند در مسابقات مختلف و رویدادهای جهانی حاضر شوند که بتوانند پوششی قابل قبول در آن چارچوب ها را بر تن کنند؛ لباسی که الزاماً ایده آل مسؤولان نیست. نادیده گرفتن قواعد هم نتایج روشنی دارد؛ بیرون ماندن از بازی. همان طور که امروز سرپیچی از خواست باشگاه یونانی می توانست برای بازیکنان ما تبعات سنگینی داشته باشد. کمترین آن جریمه ها و ضررهای مالی بود که بعید است کسی در داخل کشور بخواهد آنها را پرداخت کند. محدودیت هایی که بازیکنان ما دارند، همین حالا هم با موضعگیری های جهانی مواجه است. طبیعی است که باشگاه های اروپایی وقتی با چنین دردسرهایی مواجه می شوند قید همکاری با ایرانی ها را بزنند و زمینه حضور ما در عرصه های بین المللی تنگ تر شو.

اگر تصمیم مدیران ورزش برخورد غیرمنطقی و چکشی با این دو بازیکن و مثلاً حذف آنها از تیم ملی باشد، جدا از تعلیق فدراسیون فوتبال و تیم ملی که احتمالاً در انتظارمان خواهد بود، یک پالس روشن هم به دنیا خواهیم فرستاد ؛ اینکه هر وقت در مقابل نمایندگان رژیم صهیونیستی به میدان نرفته ایم، امری دستوری بوده. در واقع ما رسماً اعلام خواهیم کرد که مرامنامه های المپیک و دیگر مسابقات بزرگ را به رسمیت نمی شناسیم و بر اساس ملاحظات سیاسی و نه ورزشی اقدام می کنیم. حتماً متوجه اید که ما هیچ وقت چنین حرفی را علناً نگفته ایم و نمی خواهیم بگوییم. اینکه بازیکنان ما برای طفره رفتن از مسابقه با ورزشکاران اسراییلی تمارض می کنند یا در دورهای ابتدایی تن به حذف می دهند، نمایشی است که اگر بیانیه ای برایش صادر کنیم، هزینه های سنگین خواهد داشت و کسی را یارای پرداختش نیست. اراده ای که حالا با محرومیت و برخورد با دو ملی پوش عیان خواهد شد.

به مدیران ورزش کشور می شود نهیب دیگری هم زد ؛ اینکه وقتی از باشگاه یونانی چنین انتظاراتی داریم، خودمان حاضریم در مسابقات داخلی از این سرپیچی ها چشم پوشی کنیم؟ مگر همین هفته پیش نبود که باشگاه استقلال را از سه بازینش محروم کردیم، که چرا آنها را برای مسابقات آسیایی در اختیار تیم امید قرار نداده است؟ اگر خواست یک بازیکن و باشگاه می تواند ملاک نیامدن و غیبت باشد، پس باید همه توجیهات استقلال را می پذیرفتیم و هیچ تنبیهی در نظر نمی گرفتیم.

آخرین نمونه از این دست را می شود در جشن قهرمانی پرسپولیس در پایان فصل قبل جستجو کرد. لابد یادمان هست که در این جشن وقتی رادوشویچ، دروازه بان کروات پرسپولیس، می خواست با پرچم کشورش بالای سکو بیاید، چطور با او برخورد شد و چگونه مانعش شدیم. اتفاقی بسیار معمولی و رایج در تمام دنیا. اینکه بازیکنی در باشگاه و در مراسم قهرمانی پرچم کشورش را به نمایش بگذارد. اما بعضی دوستان ما طاقت این را هم نداشتند و اجازه ندادند. لابد همان ها امروز از بازی کردن دو ملی پوش ایرانی برای باشگاهشان از همه خشمگین ترند و دنبال برخوردی هرچه گازانبری تر می گردند.

شجاعی و حاج صفی از این اتفاق ابراز تأسف کرده اند و مثل همه ما اعمال جنایت آمیز رژیم صهیونیستی را محکوم می کنند. لابد اگر اختیار داشتند، صد سال دیگر هم در چنین مسابقه ای به زمین نمی رفتند؛ اما تنبیه و محروم کردن شان از حقوق انسانی و شهروندی، چه بسا نشانه برحق بودن و متعالی بودن ارزش های ما نباشد.

 

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال