توتی: دلم برای بستن بازوبند رم تنگ شده

فرانچسکو توتی هنوز هم کنار رم حضور دارد اما می‌گوید دلش برایش بستن بازوبند رم تنگ شده است....

فرانچسکو توتی هنوز هم کنار رم حضور دارد اما می‌گوید دلش برایش بستن بازوبند رم تنگ شده است.

فرانچسکو توتی در جدیدترین مصاحبه خود با بین اسپرت به  بیان اظهاراتش پرداخت.
بسیار خوشحال کننده است که توتی در کنار ماست؛ مایه افتخار است که پادشاه رم در استودیوی ما حضور دارد. تجربه جدید شما در بخش مدیریت به چه شکل می گذرد؟

تجربه ای کاملا متفاوت از دوران بازی است. شوق و انگیزه زیادی برای این کار دارم و تازه در آغاز راه هستم. دقیقا مثل دوران بازی ام، روحیه خوبی برای فعالیت در این حرفه دارم. تجربه تازه من آغاز شده و بابت آن بسیار خوشحالم.
یک فوتبالیست فشار بیشتری تحمل می کند یا یک مدیر؟

قطعا مدیر؛ شما به عنوان یک فوتبالیست همیشه به دنبال یک لحظه و اتفاق هستید تا اوضاع را برای خود دگرگون کنید اما شغل مدیریت کاملا متفاوت و سخت تر است.
دلتان برای بازی ها، رختکن و تمرینات تنگ نشده است؟

دلم برای هیچ چیزی تنگ نشده چون هر روز در تریگوریا (محل تمرینات رم) هستم. همراه با بازیکنان و مربیان در تمرینات، رختکن و سفرهای مختلف حضور دارم بنابراین فقدان چیزی را حس نمی کنم. تنها دلم برای یک چیز تنگ شده است؛ آماده شدن برای بازی در هر یکشنبه و بستن بازوبند کاپیتانی!
بهترین خاطرات شما مربوط به اسکودتوی 2001 و جام جهانی 2006 می شود؟

قطعا این دو مورد، لحظات فراموش نشدنی دوران حرفه ای من بود. قهرمان جهان شدم درحالیکه تحقق این مهم اصلا آسان نبود. زمان می گذشت و هر لحظه شانس من برای رسیدن به جام جهانی (به دلیل مصدومیت از ناحیه نازک نی پا) کمتر می شد. بسیار خوش شانس بودم که قهرمان جهان شدم. قهرمانی ام با رم در سری آ، دقیقا همان رویای کودکی ام بود که محقق شد. همیشه می خواستم در این پیراهن دست به کارهای فوق العاده ای بزنم.
رسیدن شما به جام جهانی یک اتفاق غیرعادی بود؛ برای ریکاوری در آن مقطع یک رکورد زدید. چه چیزی باعث آن شد؟

آن مصدومیت 4 ماه قبل از جام جهانی پیش آمد و بسیار بد و جدی بود. قطعا بدون معاینات و برنامه دکتر ماریانی، ریکاوری سریع غیرممکن بود. او مرا عمل کرد و در همه مراحل ریکاوری همراهم بود. علاوه بر این، لیپی (یکی از اعضای گروه بدنسازی رم و تیم ملی ایتالیا) همیشه به من امید می داد و بدون او این ریکاوری میسر نمی شد.
زمن و کاپلو؟

در ابتدای ورود زمن بسیار ترسیدم اما سپس نشان داد که عاشق این کار است. کاپلو یک مربی صاحب سبک بود که در هر تیمی به موفقیت رسید. کاپلو ذاتا یک مربی برنده بود که می دانست چطور تیمش را رقابتی نگه دارد.
و در نهایت زمان خداحافظی شما در بازی با جنوا ...

هضم بیرون آوردن پیراهن رم، بسیار سنگین بود اما متوجه شدم که آن روز، لحظات زیبایی رقم خورد. 25 سال خاطرات خوب و بدی با مردم شهرم تجربه کردم. وقتی پس از بازی با جنوا، ورزشگاه را دور زدم، با چهره هایی کاملا متفاوت نسبت به زمان بازی ام روبرو شدم. 25 سال سعی کردم با گل ها و پاس گل هایم، لبخند را بر روی لب آنها بیاورم اما وقتی دور خداحافظی می زدم، با چهره هایی غمگین و نگران روبرو شدم. خنده ها به نگرانی تبدیل شده بود و این غم و نگرانی را حس کردم. چهره تماشاگران برای من معنی زیادی داشت و به نوعی مرا دوباره از نو متولد کرد. روز خداحافظی ام برای من و مردم شهر رم، معنا و مفهوم زیادی داشت که می توانم ساعت ها در موردش حرف بزنم. 25 سال برای مردم این شهر هر کاری کردم و در لحظه خداحافظی ام فهمیدم مسیر درستی را برای دوران حرفه ای خود انتخاب کردم.
از اهمیت دربی های شهر رم بگویید؟

به خصوص وقتی جوانتر بودم، برنده شدن در دربی برای مردم از قهرمانی در لیگ، کوپا ایتالیا و سوپرکاپ مهم تر بود.

توتی: دلم برای بستن بازوبند رم تنگ شده

صلاح و آلیسون؟

بسیار ناراحت کننده است که یک بازیکن از باشگاه جدا می شود زیرا شما هر روز عشق و علاقه مردم را می بینید. در مورد محمد صلاح و آلیسون نیز همین مسئله صدق می کرد. ارتباط خاصی با محمد داشتم. هر زمان که کنار هم تمرین یا بازی می کردیم او به من می گفت که تو یک فوتبالیست در سطحی متفاوت هستی. ما اوقات خوش زیادی با یکدیگر داشتیم و او نیز فردی استثنایی است. محمد کارهای زیادی برای رم انجام داد ولی در زندگی شما گاهی مجبور می شوید تصمیماتی بگیرید و ما باید به آنها احترام بگذاریم. محمد بابت رفتن به لیورپول حق داشت چراکه آنها یکی از بهترین باشگاه های جهان هستند. خوشحالم که با انسان و فوتبالیست فوق العاده ای چون او برخورد داشتم.
چه زمانی تیمی می تواند مقابل یوونتوس در سری آ قرار بگیرد و به دوران این تیم خاتمه بدهد؟ هر سال شاهد داستانی تکراری در سری آ هستیم ...

متاسفانه همینطور است که می گویید. امیدوارم از سال آینده این اتفاق بیفتد اما واقعا سخت است. ساختار یوونتوس بر مبنای پیروزی شکل گرفته است؛ مجموعه و تیمی با ذهنیت برنده. آنها می توانند از جنبه های مختلف، الگویی برای سایرین باشند. وقتی تیمی دائما پیروز می شود یعنی از هر نظر قوی است. ورزشگاه اختصاصی به یوونتوس قدرت مضاعفی بخشیده است. آنها بهترین در ایتالیا و یکی از بهترین ها در اروپا هستند. شاید تیم هایی در سطح اروپا باشند که از نظر ساختاری در موقعیت بهتری از یوونتوس قرار دارند اما آنها موفق به جذب کریستیانو رونالدو شدند. یوونتوس سال هاست قهرمان اروپا نشده و حالا فتح لیگ قهرمانان اروپا، هدف اصلی آنهاست.
ایتالیا با مانچینی برگشته است. تیمی جوان که باید برای موفقیت هایش صبر کرد. آیا همین طور است؟

مانچینی در حال انجام کار فوق العاده ای است. او این شانس را دارد که با چنین مجموعه پر از استعدادی کار می کند. خوشبختانه بسیاری از این بازیکنان مستعد در رم حضور دارند؛ زانیولو، پلگرینی، الشعراوی، کریستانته و فلورنتزی. آنها نمایندگان رم هستند که این پیراهن را به جهان معرفی می کنند. تیم ملی ایتالیا می تواند و باید بهتر کار کند. باید به قله فوتبال جهان برگردیم.
این اولین سفر شما به قطر است؟

قبلا چند بار به طور گذرا و کوتاه به اینجا آمده بودم اما حالا فرصت شد 2-3 روزی به طور کامل از کشور شما دیدن کنم. حتی اگر همه مردم دنیا بگویند اینجا بیابان است اما از وجود این همه آسمان خراش و منظره زیبا واقعا هیجان زده شدم. در جام جهانی آینده فرصت خواهم داشت بیشتر با کشور شما آشنا شوم.
در مورد اینکه جام جهانی در قطر برگزار می شود، چه نظری دارید؟

تجربه شگفت انگیزی در انتظار شماست. جام جهانی زیبایی می شود و بابت میزبانی آن به شما تبریک می گویم.