تورینو –یوونتوس؛ سقوطی که از یک سقوط آغاز شد

یوونتوس با وجود تمام ستاره‌های بزرگش هنوز هم تیم دوم شهر تورینو به حساب می‌آید و امشب باید در ورزشگاه المپیکو تورین مقابل همشهری‌اش قرار بگیرد....

یوونتوس با وجود تمام ستاره‌های بزرگش هنوز هم تیم دوم شهر تورینو به حساب می‌آید و امشب باید در ورزشگاه المپیکو تورین مقابل همشهری‌اش قرار بگیرد.

حدود یک ماه پیش بود که هواداران سامپدوریا بعد از شکست دادن تورینو به شنانه تحقیر حریف، دست‌هایشان را مانند بال‌های هواپیما باز کردند تا فاجعه سقوط هواپیمای بازیکنان تورینو را در سال 1949 به آنها یادآوری کنند. فاجعه‌ای که تورینو را از آقایی در فوتبال ایتالیا، تبدیل به باشگاهی درجه دو کرد. تورینو قهرمان لیگ ایتالیا شده بود که برای برگزاری یک دیدار دوستانه به لیسبون سفر کرد و در بازگشت هواپیمای حامل تیم سقوط کرد. تورینو پادشاه فوتبال ایتالیا در دهه 40میلادی بود. باشگاهی که بعد از جنگ جهانی دوم، تنها دلیل مردم شهر تورین برای خوشحالی کردن بود و اگر امروز تورینو کماکان تیم اول شهر به حساب می‌آید، به دلیل همان خاطرات خوب است. خاطراتی که هر قدر هم شیرین باشند، اما توان رقابت با یوونتوس را به گراناتا نمی‌دهند. آنها در 10مسابقه این فصل، تنها سه برد داشته‌اند و هفته پیش هم با 4گل از لاتزیو شکست خوردند تا امشب کار سختی در دربی دلاموله پیش رو داشته باشند.

خبر خوش برای یووه اما بازگشت مصدومان تیم – آرون رمزی و داگلاس کاستا و دنیلو – به ترکیب تیم است. میرالم پیانیچ اخیراً توصیف جالبی از بازی کردن در یوونتوس داشته و تیم را به «شهر بازی» تشبیه کرده است. به نظر می‌رسد یوونتوسی‌ها با مائوریتسیو ساری از فوتبال بازی کردن لذت می‌برند. مثل فصول قبل خبری از برد‌های پرگل و قاطع نبوده، اما روحیه برتری‌طلبی‌شان را حفظ کرده‌اند. بازی‌های بزرگ برابر اینتر و ناپولی را برده‌اند و تلاش کرده‌اند بالاتر از رقیب سمجی مثل اینتر قرار بگیرند. شاید همین رقابت جدی با اینتر هم دلیل دیگری برای لذت بیشتر بازیکنان یووه از بازی کردن باشد. تا جایی که بازی قبلی برابر جنوا تا واپسین ثانیه‌ها دست از تلاش برای پیروز شدن نکشیدند. برد در دربی شهر تورین به معنی ادامه تفریح ستاره‌های یووه در شهر بازی خواهد بود.

***

در تاریخ دلاموله، ۲۴۱ بازی برگزار شده است. ۱۰۴ دیدار را یوونتوس برده و تورینو در ۷۳ بازی پیروز شده است. ۶۴ بازی هم با تساوی خاتمه یافته.

یووه در ۱۰ بازی آخر برابر تورینو در تمامی رقابت‌ها شکست نخورده است. آخرین برد تورینو به ماه می‌سال ۲۰۱۵ برمی‌گردد.

با وجود در اختیار داشتن مهاجمان بزرگ، یوونتوس با ۱۸ گل زده تا هفته دهم از تیم‌های آتالانتا، اینتر، لاتزیو و ناپولی کمتر گل زده است.

***

ترکیب احتمالی تورینو: سیریگو، ایتسو، آنسالدی، جیدجی، دسیلوستری، میته، باسلی، آینا، وردی، زازا، بلوتی

ترکیب احتمالی یوونتوس: شزنی، کوادرادو، بونوچی، دی‌لیخت، ساندرو، خدیرا، متوئیدی، بنتانکور، داگلاس کاستا، رونالدو، دیبالا

 

بیشتر بخوانید: 

رم – ناپولی؛ نبرد جنوبی‌ها

 

تگ ها


پیش بازی یادداشت یادداشت‌های اختصاصی