توصیه رییس سابق کمیته داوران به اعضای استیناف

رییس سابق کمیته داوران توضیحاتی را درباره حکم انضباطی دیدار پیکان و سایپا ارائه کرد....

به گزارش "ورزش سه"، رضا غیاثی کارشناس داوری که سالها ریاست کمیته داوران را برعهده داشت درباره حکم کمیته انضباطی و ۳ بر صفر شدن دیدار پیکان و سایپا به سود نارنجی پوشان بیان کرد: نتیجه سه بر صفر به سود سایپا خلاف مقررات بین‌المللی فوتبال است.


وی ادامه داد: تیم پیکان در جریان مسابقه با سایپا از تعویض ششم استفاده کرده که در مقررات وجود ندارد. در آیین‌نامه انضباطی  سال ۹۳ دو مورد به عنوان بازیکن غیر مجاز به فهرست اضافه شده که یکی استفاده بیش از حد مجاز از بازیکنان خارجی استفاده از تعویض بیشتر بود اما در سال ۹۶ و ۹۷ که دوبار مقررات انضباطی اصلاح شد این دو مورد را حذف کردند و دقیقاً بازیکنانی را غیرمجاز اعلام کردند که فیفا در آیین نامه خود نوشته بود و به عنوان ماده ۶۱ انضباطی ایران به تصویب مجمع عمومی در این ماده هیچ اشاره ای به غیرمجاز بودن تعویض بیشتر نشده که بتوان یک تیم را برای این کار بازنده کرد.


این کارشناس داوری همچنین گفت: موضوع مهمتری که باید به آن پرداخت این است که در دنیا بازنده کردن با نتیجه ۳ بر صفر به ندرت اتفاق می افتد و بیشتر شبیه صدور حکم اعدام در جوامع انسانی است به همین دلیل فیفا قبل از اینکه رکن قضایی بخواهد یک تیم را بازنده کند، از لغت Integraty concern  ( با در نظر گرفتن یکپارچگی و تمامیت مسابقات) استفاده می کند. بدین معنی که نباید رای شما قادر باشد جدول بازی ها را دگرگون کند یا به تیم‌های دیگر زیان وارد کند. این در حالی است که ما در کشور خودمان و در تمامی استان ها به راحتی رای ۳ بر صفر را اعلام می‌کنیم؛ بدون توجه به اینکه آیا جدول دستخوش تغییر می شود یا خیر. دنیای مدرن فوتبال به راحتی اجازه نمی دهد که نتیجه یک مسابقه را سه برصفر کنیم که به سلامت بازی‌ها لطمه وارد کند.


غیاثی افزود: لیورپول با به خدمت گرفتن یک بازیکن که فاقد آی تی سی بوده در یک مسابقه شرکت کرد و فدراسیون انگلستان بازیکن را صدهزار پوند و باشگاه لیورپول را ۲۰۰ هزار پوند جریمه کرد اما به نتیجه مسابقه دست نزد.


وی تاکید کرد: در بازی پیکان و سایپا بازیکنی که وارد شده کمتر از ۲ دقیقه در زمین بوده و تاثیرگذاری نداشته و از آنجا که فوتبال ورزش گروهی به حساب می آید، نمی‌توان به راحتی کل تیم را بازنده کرد این همان موضوعی است که در بند ۳ ماده ۲۲ انضباطی فیفا تحت عنوان Integraty concern آمده و دست کمیته انضباطی را به راحتی باز نمی‌گذارد که با هر تخلفی هر نتیجه ای را که خواست انشا کند .


غیاثی درباره احتمال تغییرحکم در استیناف گفت: بهترین تصمیم استیناف می تواند یک جریمه سنگین برای تیم پیکان برای داور چهارم مسابقه و برای داور اصلی بازی باشد تشریفات تعویض را کنترل نکرده اند به آنها نیز در این تخلف دو دقیقه‌ای مسئول هستند. ولی برنده کردن سایپا هرگز از مقررات داخلی و خارجی برداشت نمی‌شود.

تگ ها


کمیته داوران رضا غیاثی پیکان تهران سایپا