توضیحات مهدی در مورد مجوز حرفه‌ای باشگاه‌های ایرانی

رئیس کمیته صدور مجوز حرفه ای تاکید کرد که الزامات و مراحل صدور مجوز حرفه ای از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا سختگیرانه تر شده است....

به گزارش"ورزش سه"، سهیل مهدی رئیس کمیته صدور مجوز حرفه ای در رابطه با خبری که اخیرا رسانه اماراتی منتشر کرده است، عنوان کرد: در ابتدا باید بگویم این رسانه موضوع جدیدی را مطرح نکرده است، چرا که هر ساله و قبل از شروع فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا، رنکینگ کشورهای آسیایی حاضر در این رقابتها و عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا به تفکیک غرب و شرق آسیا مورد بررسی قرار می گیرد. نگرش عمده این رتبه بندی هم متناسب با نتایج و امتیازاتی است که باشگاههای هر کشور که حاضر در لیگ قهرمانان آسیا و ای اف سی کاپ هستند، رقم زده که مورد بررسی قرار گرفته و این رنکینگ بطور مرتب و دائم بروز رسانی می شود.


وی در ادامه اضافه کرد: مهمترین نکته ای که درباره تصمیم گیری سهمیه ها در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا وجود دارد این است که رتبه کشورها مهمترین شاخصه ای است که در رابطه با اعطای سهمیه به آنها مورد بررسی قرار می گیرد. به ترتیب بالاترین سهمیه به بالاترین کشور که ۱+۳ است داده می شود. دو کشور در غرب آسیا شامل این امتیاز می‌شوند . سپس به ترتیب سهمیه ۲+۲ ، ۱+۲ و ۲+۱ تقسیم می شود.


سهیل مهدی که با رسانه رسمی فدراسیون صحبت کرده، با اشاره به اینکه به رغم آنکه ایران امسال در ابتدا سهمیه ۲+۲ در لیگ قهرمانان آسیا را داشت، اظهار کرد: طبق روال دو سال اخیر سهمیه ایران در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا ۲+۲ بود ؛ اما به دلیل ابطال مجوز حرفه‌ ای یک تیم ترکمنستانی از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا ، معادلات بر هم خورده و با توجه به جدول رده بندی رنکینگ ، سهمیه مذکوربه ایران اختصاص یافته و در ۲۰۲۱ سهمیه ۱+۳ شد.


مهدی در ادامه افزود: از آنجا که تا به امروز نمایندگان شایسته کشورمان در مرحله گروهی نتایج خوبی را کسب کرده اند، اگر این نتیجه گیری و پیروزی ها مستمر و مستدام باشد، می توانیم امیدوار باشیم که در خصوص کسب سهمیه شاهد اتفاقات خوبی باشیم. آنچه مسلم است کشورهایی مانند قطر، امارات و عربستان که رقیبان ما در غرب آسیا هستند، اگر نتوانند امتیازات لازم را کسب کنند، بدون تردید این رتبه بندی جابجا می شود. در صورتی که این موضوع اتفاق بیافتد، این سهمیه ها طبق فرایندی که در کمیته لیگ های حرفه ای در کنفدراسیون فوتبال آسیا مصوب شده ، تقسیم می شود و بنظرم موضوع عجیبی نیست.


او در  ادامه با اشاره به خبر یکی از رسانه های اماراتی در این مورد عنوان کرد: در خبری که رسانه اماراتی منتشر کرده نیز دقیقا همانطور که گفتم فرایند و روش تصمیم گیری مشخصی است که برای اعطای سهمیه ها طراحی شده است. ضمن آنکه سال گذشته هم تیم پرسپولیس به عنوان یکی از نمایندگان ایران تا دیدار پایانی صعود کرد و با امتیازات کسب شده، رتبه ایران در رده بندی حفظ شد. امیدوارم امسال نیز نمایندگان کشورمان به مراحل بالاتر صعود کنند و حداقل جزو ۴ تیم برتر آسیا باشند. اگر این اتفاق رخ بدهد، قاعدتا طبق این فرایند تصمیم گیری سهیمه ۱+۳ که بالاترین سهمیه است، به ما داده شود.


رئیس کمیته صدور مجوز حرفه ای در پایان تاکید کرد: امیدوارم باشگاه‌های ما بهتر از سال گذشته در خصوص اخذ مجوز حرفه ای تلاش مضاعفی جهت تنظیم مدارک انجام دهند. از آنجا که در سال جاری روند اخذ مجوز و الزامات، وارد جزئیات سختگیرانه تری شده و شفاف سازی در اولویت است و نیز با توجه به اینکه باشگاهها درگیر مسابقات لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا هستند، باید به این نکته توجه ویژه ای داشته باشند. اگر هدف آن است که نمایندگان شایسته ای در آسیا داشته باشیم، باشگاهها باید از همین امروز تمرکزشان روی تنظیم مدارک و مستنداتی باشد که مورد ممیزی AFC است، تا انشاءالله بتوانند علاوه بر کسب رتبه های لازم در جدول مسابقات، مجوز حرفه ای را هم کسب کنند. این دو شرط، شروط لازم و کافی کسب سهمیه است. در نهایت با آرزوی صحت و سلامت برای تمامی مردم کشور، امیدوارم امسال و سال آینده شاهد حضور مستمر و پر دوام و موفق نمایندگان کشورمان در بالاترین سطح آسیا و موفقیتهای تیم ملی کشورمان در رقابتهای انتخابی جام جهانی باشیم.

تگ ها


سازمان لیگ برتر سهیل مهدی