Banner

توضیحات کارشناس حقوقی درباره رای دربی/استقلال میتواند اعاده دادرسی کند

نودمین دربی پایتخت حواشی را به همراه داشت که منجر به ورود کمیته انضباطی و صدور احکامی برای هر دو تیم استقلال و پرسپولیس شد....

به گزارش خبرنگار مدال، به دنبال صدور آراء کمیته انضباطی در خصوص دربی 90 با کارشناس حقوقی که تمایلی نداشتند نامشان رسانه ای شود، گفت و گویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

آرای صادرشده از جانب کمیته انضباطی یکسری ابهاماتی دارد که موجب به وجود آمدن سوالاتی میان هواداران دو تیم استقلال و پرسپولیس شده است. اولین موضوعی که می شود درخصوص آن صحبت کرد، این است که کمیته انضباطی باشگاه استقلال را با استناد به ماده 86 آیین نامه انضباطی فدراسیون یک جلسه از حضور هواداران در اولین بازی خانگی محروم کرده است و اعلام کرده که این رای هم  قطعی است. ما اگر نگاهی به ماده 86 آیین نامه بیاندازیم می بینیم که در این ماده  هیچ کجا صحبت از محرومیت از بازی خانگی نشده است مگر در بند الف که گفته است اگر در مسابقه ای بیش از 20 تماشاگر وارد زمین مسابقه شوند باشگاه میزبان علاوه بر جریمه نقدی به یک بازی بدون حضور تماشاگر محکوم می شود و البته در این جا هم نگفته است که این محکومیت قطعی و غیرقابل اعتراض است و در هیچ بند دیگری صحبت از محرومیت خانگی تماشاگران نیست و مشخص نیست که کمیته انضباطی بر اساس کدام بند از ماده 86 این رای را صادر کرده است چرا که صراحتا هم اعلام کرده که با استناد به همین ماده چنین رایی را صادر کرده است.
آن چه از پخش تلویزیونی بازی مشخص بود و از جانب هواداران استقلال پرتاب شیئ به سمت بازیکنان پرسپولیس صورت گرفت که به سر بازیکن هم برخورد کرد، اگر این موضوع ملاک صدور رای از جانب کمیته انضباطی بوده است، مربوط به ماده 59 آیین نامه است و نه 86 که در آن جا هم صحبتی از این موضوع نشده که آراء صادره غیرقابل اعتراض است.
نکته جالب تری که در این موضوع وجود دارد این است که کمیته انضباطی اعلام کرده که برخی از آراء غیرقابل اعتراض است. در ماده 102 آیین نامه به صراحت ذکر شده است که تمامی آراء صادره از جانب کمیته انضباطی فوتبال قابل اعتراض هستند مگر در 4 مورد:
الف-اخطار
ب-توبیخ
ج-حداقل میزان جزای نقدی که برای تیم ها لحاظ می شود
د-تصمیمات و تنبیهاتی که به علت استنکاف باشگاه یا بازیکن از احکام صادره از رکن قضایی فدراسیون اعمال می شود
این محرومیت مطمئنا شامل سه مورد اول نمی شود درباره بند چهارم هم آیین نامه در بند 89 به صراحت استنکاف را توضیح داده و گفته است که آرایی که صادر می شود، اگر بازیکن یا باشگاه به آن آرا تمکین نکنند، در این صورت کمیته انضباطی می تواند حداکثر میزان مجازات را لحاظ کند.
به هر حال اکنون مشخص نیست که کمیته انضباطی بر چه اساسی با استناد به این بند، احکامی را صادر کرده و آن ها را قطعی و غیرقابل تجدید نظر خوانده است در حالی که در ماده 102 به صراحت آرای غیرقابل تجدید نظر و مواردی که رای غیرقابل تجدید نظر است، بیان شده که هیچکدام شامل این رای های صادر شده نمی شود.
از آن جایی که آراء صادرشده از جانب محاکم باید با استناد به مواد قانونی باشند و کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال  هم مستثنی از این امر نیست و  ماده 86 آیین نامه فدراسیون هم هیچ اشاره ای به قطعیت محرومیتی که اعلام شده ندارد، رای صادره دارای اشکال است و باشگاه می تواند نسبت به رای صادره اعاده دادرسی داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید:

فرار مدیران استقلال از بحران!

تگ ها


باشگاه استقلال آرای کمیته انضباطی دربی 90 اعتراض استقلال کارشناس حقوقی باشگاه پرسپولیس پرسپولیس استقلال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال