!توهین نژادی در ورزشگاه‌های ایران،خطر در کمین است

توهین نژادی در ورزشگاه های ایران، فوتبال ایران چندماهی می ش ......

توهین نژادی در ورزشگاه های ایران، 

فوتبال ایران چندماهی می شود تنش های جدیدی را تجربه می کند که زیاد به اتفاقات خود فوتبال مرتبط نیست؛ از تنش های دیپلماتیک به وجودآمده بین ایران و عربستان تا تهدیدهای «AFC» (کنفدراسیون فوتبال آسیا) مبنی بر هرج ومرجی که تماشاگران در ورزشگاه ها به وجود می آورند.

به گزارش مدال به نقل از روزنامه شرق: فوتبال ایران چندماهی می شود تنش های جدیدی را تجربه می کند که زیاد به اتفاقات خود فوتبال مرتبط نیست؛ از تنش های دیپلماتیک به وجودآمده بین ایران و عربستان تا تهدیدهای «AFC» (کنفدراسیون فوتبال آسیا) مبنی بر هرج ومرجی که تماشاگران در ورزشگاه ها به وجود می آورند. همین چند وقت پیش بود که مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال، در نشستی خبری از جریمه های سنگینی خبر داد که بر فوتبال ایران تحمیل شده؛ جریمه هایی که ناشی از پرتاب بطری و سنگ و انداختن نور لیزر در زمین فوتبال است. در تازه ترین آنها هم باشگاه هایی که هوادارانشان در ورزشگاه سیگار بکشند با جرائم سنگینی روبه رو می شوند. این بخش از جرائم، همگی در مجموع هزینه سنگینی را روی دست فوتبال ایران گذاشت و باعث شد حتی بازی با ازبکستان که حکم صعود تیم ملی ایران به جام جهانی ٢٠١٨ را امضا کرد، تا مرز «برگزاری بدون حضور تماشاگر» پیش برود. اگرچه آن اتفاق برای تیم ملی رخ نداد و فدراسیون فوتبال فقط با جریمه مالی روبه رو شد؛ ولی باشگاه پرسپولیس، در دیدار یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا و در بازی حساس مقابل لخویا به دلیل تکرار رفتار نامتعارف تماشاگرانش مجبور شد در ورزشگاه خالی از هوادار آزادی به میدان برود.

خطر در کمین است

بااین حال موردی که حالا فوتبال ایران را به طور جدی تری تهدید می کند، گزارشی است که سازمان فوتبال علیه نژادپرستی (FARE)، مهم ترین سازمان غیردولتی همکار فیفا و یوفا در مبارزه با نژادپرستی، نوشته و نمونه های بارزی از رفتار و توهین های نژادپرستی در ورزشگاه های فوتبال ایران را عنوان کرده است. در این گزارش ٧٥صفحه ای که به مباحث توهین نژادی، قومی، مذهبی و تاریخی در سراسر ورزشگاه های دنیا پرداخته، اشاره ای هم به ایران و وضعیت ورزشگاه های ایران شده که می تواند زنگ خطر را به صورت جدی برای فوتبال کشورمان به صدا درآورد. این گزارش علاوه بر توهین های نژادی و رفتاری، به تبعیض در کشورهای مختلف هم پرداخته که میان آنها بازهم متأسفانه چند نمونه ذکرشده درباره فوتبال ایران به چشم می خورد. فراز شهلایی، پژوهشگر حقوق بین الملل ورزش دانشگاه پپرداین کالیفرنیا که خودش از نزدیک درباره این پرونده در حال تحقیق است، به «شرق» می گوید: «نژادپرستی در استادیوم های فوتبال سال هاست که به یکی از معضلات سازمان های ورزشی و غیرورزشی تبدیل شده است. البته بروز رفتارهای تبعیض و توهین آمیز توسط تماشاگران در استادیوم های فوتبال را بیشتر منتسب به فرهنگ و زمینه های سنتی و تاریخی جوامع می دانند. از پرتاب کردن موز و درآوردن صدای میمون تا شبکه پیچیده رفتارها، نمادها، کدهای عددی و حرفی و... همگی الگوهایی هستند که نژادپرستان در استادیوم های فوتبال برای ترویج اعتقادات باطنی خود از آن استفاده می کنند.

 در کمال تأسف این رفتارها کرامت انسانی نوع بشر را هدف قرار داده و با خلق صحنه های غم انگیز به طور مداوم باعث اشک ریختن مردانی می شود که در زمین فوتبال شاید رقیبی برای خود نشناسند». شهلایی در ادامه درباره اثرات این اتفاق در ورزشگاه های ایران هم می گوید: «در کشور ما هم در استادیوم ها رفتارهایی را می توان مشاهده کرد که کاملا در قالب تعریف نژادپرستی قرار گرفته اما در نهایت شاید به دلیل ارائه نشدن تعریف درست از نژادپرستی در فرهنگ ما بدون واهمه ادامه دارد. این رفتار که قطعا الگو گرفته از بدنه جامعه فرهنگی کشور است و تهدیدی برای یکپارچگی و کرامت انسانی ابنای بشر محسوب می شود با زیر ذره بین رفتن سکوهای تماشاگران در استادیوم ها از سوی نهادهای حاکم بر فوتبال به تهدیدی بالقوه برای فوتبال هم تبدیل شده است».

کدام تبعیض و توهین نژادی

در گزارشی که «FARE» نوشته در بخش مربوط به اتفاقات رخ داده در ورزشگاه های آسیا ابتدا به موضوع تبعیض اشاره شده و در آنجا عنوان شده که «در ایران زنان از حضور در ورزشگاه های فوتبال منع شده اند و امکان دیدن مسابقات را ندارند». در قسمتی دیگر هم اشاره شده که «در دو کشور ایران و عربستان زنان از ورود به ورزشگاه منع شده اند و حتی چند مورد بازداشتی از زنانی که می خواستند وارد ورزشگاه شوند، دیده شده است». در همین قسمت به تنش سیاسی بین ایران و عربستان هم اشاره شده که پایه گذار بخشی از توهین ها در ورزشگاه ها شده است؛ اما بخش مهم این گزارش مربوط به جایی است که «توهین های قومیتی» ذکر شده و حتی این توهین ها به صورت «فارسی» جلوی معادل انگلیسی شان نوشته شده است. از این گذشته رفتار یکی از مربیان ایرانی (فیروز کریمی) در برخورد با یک بازیکن سیاه پوست شاغل در لیگ هم زیر ذره بین قرار گرفته و از آن به عنوان توهین های نژادی علیه بازیکنان سیاه پوست در این گزارش یاد شده است.

سؤالی که باقی می ماند این است که چطور این شعارها و در رده بالاتر چطور دست نوشته ها و بنرهای مختلف جمع آوری می شود و در اختیار چنین نهادهایی قرار می گیرد؟ در پاسخ باید عنوان کرد که متخصصان همین مؤسسه مبارزه با توهین های نژادی، اقدام به شناسایی رفتارهای نژادپرستانه در ورزشگاه های فوتبال می کنند و آنها را در اختیار فدراسیون بین المللی و اروپایی فوتبال قرار می دهند. پس اگر تا همین چند وقت پیش پرتاپ کردن بطری، انداختن لیزر و سیگارکشیدن در ورزشگاه ها معضل جدید فوتبال ایران بود، حالا بحث توهین های نژادی هم به آن اضافه شده است. فراز شهلایی می گوید: «این شعارها که بیشتر قومیت خاصی در کشور را هدف قرار می دهند، رفتارهای نژادپرستانه تلقی می شوند و با توجه به اصل مسئولیت مطلق باشگاه ها و فدراسیون های فوتبال در صورت برخورد، مستقیما بر این نهادها تأثیرگذار خواهد بود. شناسایی این رفتارها از سوی FARE که در گزارش این سازمان حتی معادل فارسی شعارها نیز درج شده است، نشان دهنده تلاش سازمان یافته برای برخورد با همه ظواهر نژادپرستی در استادیوم های فوتبال در سراسر جهان است که در صورت عدم فرهنگ سازی از سوی نهادهای مسئول فوتبال و فرهنگ در جامعه ما می تواند به خطری گسترده تر تبدیل شود. این گزارش هشداری به جامعه و متولیان فرهنگ و فوتبال در کشور است تا برای حذف این گونه الگوهای رفتاری ناپسند در میان برخی از تماشاگران فوتبال اقدامات لازم را هرچه سریع تر انجام دهد».

همه زیر ذره بین

طبیعی است که چنین گزارش جامعی فقط توهین های نژادی در فوتبال ایران را زیر ذره بین قرار نداده و رفتار تماشاگران فوتبال در سراسر دنیا را ارزیابی کرده است. در مقیاس کلی ایران یکی از ده ها کشوری است که تماشاگرانش اقدام به کاربردن الفاظی می کنند که توهین نژادی محسوب می شوند. در سایر کشورها از توهین های جنسیتی، مذهبی و اعتقادی بسیار وحشتناک تری نام برده شده که هرکدام می تواند سرآغاز یک پرونده جدید برای مبارزه با توهین های نژادی باشد. در این بحث خیلی مختصر فقط می شود به نمونه ای از توهین های نژادی در آسیا اشاره کرد که در استرالیا توهین جنسیتی، در عربستان توهین نژادی به بازیکنان سیاه پوست و در کشورهای کره، ژاپن و چین توهین های نژادی به شیوه «دیگرهراسی» کاملا شایع است.

 

تگ ها


اخبار روز المپیک