Banner

توکیو ۲۰۲۰ ؛ آیا امسال برگزار می‌شوی؟

مشعل المپیک ۲۰۲۰ توکیو، امروز تحت تاثیر ویروس با جمعیتی بالغ بر تنها ۱۰۰ نفر با حضور مقامات ژاپن، یونان و کمیته ملی المپیک در یونان روشن شد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، در این مراسم، شعله مشعل المپیک پیشین که به رسم همیشگی المپیک روشن نگه داشته شده بود، به منطقه باستانی المپیا آورده شد تا به وسیله شراره‌های شعله آن مشعل المپیک توکیو روشن شود. این مشعل را یک ورزشکار ژاپنی تحویل گرفت تا دور تا دور دنیا را بچرخد و عاقبت به توکیو، پایتخت ژاپن برسد.


در این مراسم ویژه که قرار بود با حضور بسیاری از قهرمانان المپیک و حضور گسترده مردم همراه باشد، اما دولت یونان و کمیته ملی المپیک تصمیم گرفتند که با رعایت ضوابط بهداشتی آن را تنها با حضور حدودا ۱۰۰ نفربرگزار کنند. رئیس جمهور یونان ، پروکوپیس پاولوپولوس ، در یکی از آخرین فعالیت های رسمی خود ، این رویداد را تماشا کرد و توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک (IOC) نیز در مراسم حاضر شده بود . علاوه بر این دو مقام رسمی ، یاسوهیرو یاماشیتا ، جودوکار افسانه ای که در عین حال رئیس کمیته المپیک ژاپن است هم خودش را به این آیین قدیمی المپیک رسانده بود .


اولین حمل کننده این مشعل  آنا کوراکاکی برنده مدال طلای رشته تفنگ با پیستول در المپیک  ریو ۲۰۱۶ بود که مشعل المپیک را در ورزشگاه حمل کرد. وی پس از بازدید سنتی از بنای کوبرتین برای ادای احترام به نوسازی بازی های مدرن ، این شعله را به یک زن دیگر ، میزوکی نوگوچی ، قهرمان ماراتن ۲۰۰۴ ، که اولین شرکت کننده ژاپنی  بود منتقل کرد.


این شعله در خرابه های معبد توسط کاهن اعظم این مراسم ، با بازی زانتی جورجیو ، نوازنده کلاسیک از یونان روشن شد.


به رسم المپیک شعله‌های این مشعل، مشعل اصلی بازی‌ها در توکیو را روشن خواهند کرد. مشعلی که تا آخرین روز مسابقات المپیک در محل دهکده مسابقات روشن و برپا خواهد بود و بعد از آن هم برای مسابقات پارالمپیک روشن نگه داشته خواهد شد. در نهایت شعله‌ای از آن مشعل را می‌گیرند و به المپیا برمی‌گردانند تا آتش آن برای دوره بعدی المپیک روشن بماند.


البته هنوز معلوم نیست مراسم رسمی افتتاحیه المپیک توکیو برگزار شود یا نه. افزایش روزافزون ابتلا به کووید۱۹ و همه‌گیری جهانی ویروس کرونا رویدادهای فرهنگی، ورزشی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده است.کمیته المپیک ژاپن پیش‌تر گفته بود احتمال دارد تا مسابقات امسال بدون تماشاگر برگزار شود، یا اینکه کل مسابقات لغو شود و برگزاری آن به زمانی دیگر موکول شود.


ژاپن این ماه یکی از مهم‌ترین رویدادهای ورزشی‌ خود یعنی ماراتن توکیو را برگزار کرد اما به تماشاگران اجازه نداد تا برای تماشایش بیایند و به‌جای چندین هزار نفر، فقط چند صد نفر ورزشکار حرفه‌ای در این ماراتن دویدند.


به‌رغم تمامی این‌ها، مراسم روشن کردن آتش المپیک آرامش‌بخش است و یاد آور صلح، و همکاری بین کشورها و هم‌یاری مردم سراسر دنیاست؛ همان چیزی که در سایه بحران همه‌گیری جهانی ویروس کرونا نیاز آن از هروقت دیگری بیشتر احساس می‌شود.

بیشتر بخوانید:

ادعای اکیپ؛ یورو یک سال به تعویق خواهد افتاد

تگ ها


المپیک ۲۰۲۰ توکیو المپیک توکیو توکیو2020