تکنولوژی چمن مصنوعی به خاطر عملکرد و نظارت ضعیف زیر سئوال رفت

کارشناس فوتبال گفت: در حالی که چمن مصنوعی در دنیای روز فوتبال جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده، عملکرد و نظارت ضعیف در اجرای آن باعث زیر سئوال رفتنش در ایران شد....

به گزارش خبرنگار مهر، دیدار تیم‌های پرسپولیس و نساجی با حاشیه‌های فراوانی مواجه شد و خیلی از کارشناسان حتی به برگزاری این بازی در شرایط جوی خاص نیز ایراد وارد کردند.

در این خصوص کاظم اولیایی کارشناس فوتبال در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه علاوه بر آنکه در خود فوتبال رعایت اصول استاندارد را نمی‌کنیم، در صنایع مرتبط با فوتبال هم به همین شکل با عملکرد ضعیف انسانی از استانداردهای روز دنیا فاصله می‌گیریم.

وی افزود: سالهاست فیفا به صورت رسمی چمن مصنوعی را به رسمیت شناخته و حتی مجوز برگزاری بازی روی این چمن را در بالاترین سطوح فوتبال هم داده است. منتها منوط به استاندارد بودن آن. همانطور که یک زمین چمن طبیعی هم باید دارای کیفیت لازم باشد و به استانداردهای روز دنیا نزدیک باشد، چمن مصنوعی هم باید دارای این فاکتورها باشد تا بتوان روی آن یک فوتبال با کیفیت ارائه داد.

کارشناس فوتبال در ادامه بیان داشت: کشور ما با اینکه اقلیم‌های گوناگونی دارد، اما آب و هوای غالب آن آب و هوای خشک است و ما در اغلب مناطق کشورمان با کمبود آب مواجه هستیم و با توجه به حجم آب مصرفی برای حفظ و نگهداری از زمین چمن طبیعی، نیاز به پیشرفت در تکنولوژی چمن مصنوعی داریم. اما عملکرد انسانی و سهل انگاری در اجرای این نوع چمن باعث بی اعتمادی به این تکنولوژی می‌شود.

اولیایی تصریح کرد: اگر بازی پرسپولیس و نساجی در آن شرایط برگزار می‌شود، مشکل از خود چمن مصنوعی نیست. بلکه مشکل از سازنده و نصاب این چمن است. در حالی که به راحتی می‌توان چمن مصنوعی را به تکنولوژی گرمایشی، سرمایشی و تخلیه آب در شرایط بارندگی تجهیز کرد، زمین قائم شهر فاقد این استانداردهای لازم است.

عضو کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها در خصوص اظهار نظر جواد ششکلانی رییس هیات فوتبال استان آذربایجان شرقی در خصوص مشترک بودن مالکان دو باشگاه تراکتور و ماشین سازی خاطرنشان ساخت: از آقای ششکلانی با این همه تجربه انتظار می‌رود باتجربه‌تر اظهار نظر کند. در هر صورت ایشان یک مقام رسمی در فوتبال هستند و اظهار نظر یک مقام رسمی قطعاً مورد توجه AFC و FIFA قرار خواهد گرفت و این اظهار نظر می‌تواند تبعاتی را برای تیم تراکتور که نماینده کشورمان در لیگ قهرمانان است داشته باشد.

وی افزود: در بحث صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها ۵ آیتم وجود دارد که یکی از مهمترین های آن آیتم حقوقی است. یکی از جزئیات این آیتم حقوقی نیز عدم مدیریت و مالکیت مشترک است. در مدارک مربوط به دو باشگاه ماشین و تراکتور هم هیات مدیره های مستقل دیده شده‌اند اما حالا این صحبت می‌تواند پیامدهایی داشته باشد.

تگ ها


کاظم اولیایی لیگ برتر فوتبال ایران چمن مصنوعی تیم فوتبال پرسپولیس تیم فوتبال نساجی مازندران باشگاه تراکتورسازی تبریز