تیلور از راند پنجم نبرد با یزدانی فرار کرد!

با مشخص شدن ترکیب تیم ملی کشتی آزاد آمریکا برای دیدار با ایران، جای خالی تیلور، داک و استیوسون به چشم می خورد....

به گزارش "ورزش سه"، بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده دیدار دوستانه بین کشتی ایران و آمریکا روز ۲۳ بهمن ماه سال جاری و در آرلینگتون دالاس در ایالت تگزاس برگزار خواهد شد؛ دیداری که به نوعی جنگ ستارگان خواهد بود. با حضور کشتی گیران ایرانی در سفارت آمریکا در دوبی ترکیب تیم ملی کشتی آزاد ایران برای سفر به آمریکا مشخص شد که در واقع همان نفرات اعزامی به مسابقات جهانی نروژ بودند؛ اگرچه در یکی، دو وزن حرف و حدیث هایی وجود دارد.


از سوی دیگر آمریکایی ها نیز امروز ترکیب خود را برای دیدار با ایران مشخص کرده اند. غیبت دیوید تیلور در وزن ۸۶ کیلوگرم شاید شوک بزرگی برای کسانی بود که انتظار تکرار نبرد فینال المپیک و جهانی را در تگزاس می کشیدند. از سوی دیگر کایل داک هم در وزن ۷۴ کیلوگرم حضور ندارد و البته گویا خبری هم از حضور گیبل استیوسون، قهرمان المپیک توکیو در وزن ۱۲۵ کیلوگرم نیست.


حالا بد نیست با توجه به مشخص شدن ترکیب نهایی دو تیم، وزن به وزن شرایط را بررسی کنیم.


۵۷ کیلوگرم؛ علیرضا سرلک -  توماس گیلمن


این نبرد که در صورت سفر تیم ملی کشتی آزاد ایران به آمریکا قطعی است، تکرار فینال مسابقات جهانی ۲۰۲۱ نروژ خواهد بود؛ جایی که سرلک جوان این فرصت را دارد تا بتواند از گیلمن انتقام بگیرد. در وزن ۵۷ کیلوگرم علیرضا سرلک دوبنده تیم ملی را می‌پوشد. سرلک در مسابقات جهانی ۲۰۲۱ نروژ به مدال نقره رسید و تقریبا جایگاه خودش را در وزن نخست تثبیت کرده است. ایران آخرین بار که در این وزن صاحب مدال جهانی شده بود، مسابقات ۲۰۱۵ بود. بعد از سال‌ها خلأیی که در وزن اول تیم ملی کشتی آزاد حس می‌شد، او تا حدودی توانسته در قامت مدعی ظاهر شود و نبردی دیدنی با قهرمان جهان خواهد داشت.


۶۱ کیلوگرم؛ داستان(رمضان پور) - دیتون فیکس


در مسابقات جهانی نروژ رحمان عموزاد، پدیده فعلی کشتی آزاد ایران روی تشک رفت و دست خالی ماند. او حالا به یک وزن بالاتر رفته و کادرفنی برای پر کردن خلا این وزن مجید داستان و محمد رمضانپور را به دوبی برد تا برای هر دو نفر تقاضای ویزای آمریکا کند. البته در این خصوص انتقادات زیادی صورت گرفت و برخی از اهمیت بیش از حد به مجید داستان در سال های اخیر گفتند. باید دید تصمیم نهایی در خصوص این وزن چه خواهد بود؛ اگرچه به نظر می‌رسد شانس مجید داستان بیشتر است. رقیب آمریکایی، نماینده کشتی ایران در این وزن دیتون فیکس، نایب قهرمان ۲۰۲۱ جهان است.


۶۵ کیلوگرم؛ رحمان عموزاد - یانی دیاکومیهالیس


در این وزن رحمان عموزاد که به تازگی قهرمان کشور هم شده به احتمال فراوان نماینده ایران خواهد بود و کشتی ایران با یانی دیاکومیهالیس از آمریکا دیدنی است. هر دو کشتی گیر جوان و بدون عنوان جهانی در بخش بزرگسالان هستند. کشتی گیر آمریکایی عنوان قهرمان پان آمریکن در سال ۲۰۲۰ را در کارنامه دارد و رحمان عموزاد نیز قهرمان جوانان جهان است.


۷۰ کیلوگرم؛ یزدانی(الهی) – جیمز گرین


امیرمحمد یزدانی که مدال نقره جهان در وزن ۶۵ کیلوگرم را چند ماه قبل به دست آورد، به یک وزن بالاتر رفته و این شانس را دارد که مسافر آمریکا شود. از سوی دیگر عرفان الهی که قهرمان جوانان جهان شده بود نیز به خاطر حضور در ترکیب اصلی تیم ملی در مسابقات جهانی نروژ برای ویزا اقدام کرده است. باید دید کادرفنی کدام یک از این دو نفر را راهی تگزاش می کند. در مقابل اما جیمز گرین با دو عنوان جهانی در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ در ترکیب تیم ملی آمریکا قرار دارد.


۷۴ کیلوگرم؛ یونس امامی- جیسون نولف


در وزن ۷۴ کیلوگرم نیز برای ویزای دو کشتی‌گیر اقدام شد؛ یونس امامی و محمدصادق فیروزپور. آنها هم باید در قهرمانی کشور با یکدیگر رقابت کنند. محمد‌صادق دومی امیدهای جهان را دارد. او در انتخابی تیم ملی با اختلاف کم به یونس باخت. یونس اما در جهانی باخت و حذف شد. حالا اما در مسابقات قهرمانی کشور یونس امامی قهرمان شد و احتمالا می تواند راهی آمریکا شود. از سوی دیگر خبری از کایل داک، مرد پرافتخار آمریکایی ها در وزن ۷۴ کیلوگرم نیست و جیسون نولف که بزرگترین افتخارش قهرمانی در پان آمریکن بوده، باید در این وزن رودرروی یونس امامی قرار بگیرد.


۷۹ کیلوگرم؛ محمد نخودی- جردن باروز


یکی دیگر از اوزانی که شاهد رقابت جذابی در آن خواهیم بود، ۷۹ کیلوگرم است. محمد نخودی کشتی گیر جوان ایران که در مسابقات جهانی نروژ هم تا فینال پیش رفت و آنجا به سد محکم جردن باروز برخورد کرد، حالا باید دوباره با این ستاره کشتی آمریکا مبارزه کند. جردن باروز با کوله باری از مدال های جهانی و المپیک روی کاغذ بازهم از شانس بیشتری برخوردار است، اما نخودی می خواهد اولین ایرانی ای باشد که باروز را شکست می دهد.


۸۶ کیلوگرم؛ حسن یزدانی -  زاهد والنسیا


همه در انتظار راند پنجم نبرد حسن یزدانی با دیوید تیلور بودند. این دوئل که در فینال المپیک با برتری تیلور و در فینال جهانی با برتری یزدانی به پایان رسید، می توانست میلیون ها بیننده تلویزیونی را جذب کند، اما با اعلام ترکیب آمریکا برای دیدار با ایران مشخص شد که تیلور قید حضور در این مسابقه را زده است. زاهد والنسیا که کشتی گیر چندان مطرحی نیست و افتخار خاصی هم در کارنامه خود ندارد، رقیب حسن یزدانی در تگزاس خواهد بود.


۹۲ کیلوگرم؛ کامران قاسمپور – جی دن کاکس


و اما تکرار کشتی نیمه نهایی مسابقات جهانی نروژ در تگزاس می تواند یکی از کشتی های جذاب در دیدار تیمی ایران و آمریکا باشد. جی دن کاکس که قبل از نبرد با قاسمپور چند باری علیرضا کریمی را شکست داده بود، مقابل این ستاره جویباری باخت و قاسمپور هم در ادامه اولین طلای جهانی خود را دشت کرد. حالا این دو کشتی گیر خودشان را برای نبرد تمام عیار دیگر در تگزاس آماده می کنند.


۹۷ کیلوگرم؛ مجتبی گلیج – کایل اسنایدر


گلیج که بعد از غیبت در المپیک دوبنده تیم ملی در مسابقات جهانی نروژ را از آن خود کرد، تا نیمه نهایی خیلی خوب پیش رفت و تنها چند ثانیه مانده بود تا با شکست کایل اسنایدر، قهرمان آمریکایی جهان و المپیک یک شگفتی بزرگ را رقم بزند، اما او در ثانیه آخر با یک غفلت نتیجه را واگذار کرد. بدون شک گلیج انگیزه های فراوانی را برای شکست اسنایدر و جبران آن شکست در نروژ خواهد داشت.


۱۲۵ کیلوگرم؛ امیرحسین زارع و حریفی نامشخص!


با اینکه کری خوانی از سوی گیبل استیوسون، قهرمان آمریکایی سنگین وزن المپیک توکیو برای نبرد با امیرحسین زارع بعد از قهرمانی او در مسابقات جهانی نروژ اوج گرفته بود، به نظر می‌رسد استیوسون حاضر به بازگشت به تشک کشتی نیست. استیوسون آخرین بار برای حضور در این مسابقه درخواست پول کرده بود؛ درخواستی که بعید است مورد موافقت فدراسیون کشتی آمریکا قرار بگیرد. در ترکیب اعلام شده از سوی فدراسیون کشتی آمریکا فعلا نامی از کشتی گیر ۱۲۵ کیلوگرم این تیم برده نشده است، اما حضور امیرحسین زارع در تگزاس قطعی است. باید دید نیکولاس گویازدوفسکی که در مسابقات جهانی شکست سنگینی را برابر زارع متحمل شد، بار دیگر رودرروی او می ایستد یا قرار است فرد دیگری جایگزین شود.

تگ ها


کشتی