تیمی برای ناامیدبودن

تیم زیر ٢٣ساله های ایران به جام ملت ها نرسید به گزارش مدال به نقل ازشرق-یکشنب ......

تیم زیر ٢٣ساله های ایران به جام ملت ها نرسید

به گزارش مدال به نقل ازشرق-یکشنبه شب یک ناکامی بزرگ در کارنامه فدراسیون فوتبال ثبت شد. تیم امید (زیر ٢٣ساله ها) ایران با یک برد و یک باخت از دو بازی خود در رقابت های مقدماتی قهرمانی آسیا، نتوانست مجوز حضور در مرحله نهایی را به دست بیاورد. 
این تیم که هدایتش را امیرحسین پیروانی، سرمربی سابق تیم جوانان ایران برعهده دارد عصر یکشنبه در دومین و آخرین دیدار خود در قرقیزستان با دو گل مغلوب عمان شد تا شانسی برای حضور در جمع شش تیم برتر تیم های دوم گروه ها نداشته باشد و از رسیدن به مرحله نهایی محروم شود. این در حالی است که علاوه بر ١٠ تیم صدرنشین گروه ها، شش تیم دوم هم راهی مرحله بعد می شدند. 
ایران به دلیل انصراف سریلانکا از حضور در مسابقات گروهی یک بازی کمتر نسبت به سایر رقبای خود انجام داده بود. تیم امید در نخستین بازی خود توانست قرقیزستان را ببرد اما در بازی دوم نمایش ضعیفی مقابل عمان داشت. 
مرحله نهایی رقابت های قهرمانی زیر ۲۳سال آسیا دی ماه در چین برگزار می شود. علاوه بر چینِ میزبان، ١٥ تیم عمان، عراق، عربستان، قطر، سوریه، ازبکستان، فلسطین، اردن، استرالیا، کره شمالی، مالزی، تایلند، کره جنوبی، ویتنام، ژاپن هم جواز حضور در این رقابت ها را کسب کردند. ایران در حالی در رسیدن به این مسابقات ناکام ماند که تیم هایی مثل فلسطین و مالزی به مسابقات صعود کردند. 
اسکلت اصلی تیم امید ایران را بازیکنان تیم جوانان تشکیل می دهند. بازیکنانی که چند هفته پیش در جام جهانی جوانان با هدایت امیرحسین پیروانی شرکت کردند. ایران در آن مسابقات با یک برد و دو باخت  از رسیدن به مرحله دوم بازماند. جوانان ایران در شرایطی به تیم های زامبیا و پرتغال باختند که ابتدا از این تیم ها پیش افتاده بودند. پس از آن مسابقات، اکثر رسانه ها به انتقاد از عملکرد امیرحسین پیروانی سرمربی تیم پرداختند و او را گزینه مناسبی برای تیم امید ندانستند. 
در آن سو اکثر مربیان ایرانی در یک اقدامی احساسی و جانبدارانه به دفاع از همکار هم وطن خود پرداختند. فدراسیون فوتبال هم تحت تأثیر این فضاسازی مربیان ایرانی و حمایت کارلوس کی روش از پیروانی او را برای تیم امید انتخاب کرد. 
پیروانی در اولین گام یک شکست بزرگ ثبت کرد. میدان مهم تر تیم امید، بازی های انتخابی المپیک ٢٠٢٠ توکیو است. فوتبال ایران ٤٤ سال است به المپیک نرفته است و با این وضعیت نمی توان چندان به شکسته شدن این طلسم امیدوار بود. 
پیروانی البته مشکلات خاص خودش را داشت. دو باشگاه استقلال و تراکتورسازی بازیکنانشان را در اختیار او قرار ندادند و او زمان آماده سازی زیادی نداشت اما ناکامی در چنین رقابت سطح پایینی در قرقیزستان در شأن فوتبال ایران نیست. 
فدراسیون فوتبال در این چند ماه به این نکته بالیده که تیم های نوجوانان، جوانان، بزرگسالان، فوتسال و فوتبال ساحلی اش جهانی شده اند. اما تیم امید پاشنه آشیل فدراسیون مهدی تاج محسوب می شود و باید دید در آینده چه تصمیمی درباره این تیم گرفته می شود. 
جلال طالبی، کم بودن زمان برای آماده شدن تیم را دلیل ناکامی می داند. «تا زمانی که در فوتبال، ما در فاصله ٢٠ روز تا یک ماه مانده به مسابقات، تازه به فکر تشکیل تیم می افتیم، به جایی نخواهیم رسید. درحال حاضر تمام حواس و تمرکز فدراسیون به تیم ملی بزرگسالان و حضور در جام جهانی معطوف شده است تا بهره تبلیغاتی را از آن داشته باشند. این در حالی است که در تمام دنیا اساس توجه فدراسیون ها به تیم های نوجوانان، جوانان و امید است و با برنامه ریزی درست در این زمینه حرکت می کنند».
قاعدتا نباید از تیمی که ٢ بر صفر به عمان می بازد و در بین ١٦ تیم برتر آسیا قرار نمی گیرد، توقع صعود به المپیک را داشت. فدراسیون فوتبال هم نشان داده با سهل انگاری این تیم را پشتیبانی می کند. در شرایطی که دستمزد سالیانه کارلوس کی روش دو میلیون یورو است، فدراسیون فوتبال حاضر نیست برای کادرفنی تیم امید یک دهم این مبلغ هزینه کند. 
فدراسیون فوتبال در رده های سنی به دنبال مربیان ارزان داخلی است و با ادامه همین روند، باید منتظر ٤٨ساله شدن طلسم نرسیدن به المپیک بود. 

 

تگ ها


اخبار روز المپیک