تیم ملی آلمان ؛ سرگردان و نامطمئن (یادداشت)

شواین‌اشتایگر، ملی‌پوشان سابق آلمان از این تیم انتقاد کرده‌اند. شواین‌اشتایگر گفته: &#۱۷۱;تیم می‌خواهد بداند که سبک بازی‌اش چیست؟ چه بازیکنی به میدان می‌رود؟ تاکتیکش چیست؟&#۱۸۷;...

 به گزارش ورزش سه ، قرار بود یورو ۲۰۲۰ آزمون نهایی‌ای باشد که نشان دهد بازسازی آلمان با یواخیم لو چطور پیش رفته است اما با عملکرد اخیر تیم آلمان، بعید بود آنها در مسابقات جام ملت‌های اروپا مدعی باشند. حذف زودهنگام هم بی‌تردید به معنای پایان دوران لو در تیم آلمان بود. ویروس کرونا باعث شده که فعلاً خبری از تحلیل‌های عمیق نباشد و لو ۱۲ ماه دیگر فرصت داشته باشد تا آلمان را به مسیرش برگرداند.


با این حال، ترکیب‌های عجیب و برنامه بازی ازهم‌گسیخته نشان می‌دهد که بازسازی آلمان از برنامه عقب است. لو نتوانسته از ابزارهای لازم استفاده کند. مربی آلمان گفته: «برایم مهم نیست که دیگران چه می‌گویند» و حاضر نیست بپذیرد که تیم نیاز به تغییرات دارد: «اگر اتفاقی نیفتاده باشد، ترکیب را تغییر نمی‌دهم».


اما فشار زیادی بر تیم لو است که نتیجه بگیرد. آنها مقابل اوکراین پیروزی بی‌فروغی داشتند و برابر ترکیه هم در آخرین لحظات دچار فروپاشی شدند. در حقیقت، یکی از ضعف‌های تیم او این است که به سادگی بازی برده را با تساوی یا نتیجه‌ای ترسناک عوض می‌کند و قابلیت حفظ و کنترل بازی و نتیجه را ندارد.


لو در ۲۰ بازی پس از جام جهانی ۲۰۱۸ از ۴۱ بازیکن استفاده کرده است و همین نشان می‌دهد که چرا بازی آلمان انسجام لازم را ندارد. لو نمی‌داند بهترین ترکیب ممکن برای تیمش چیست. او با این حال می‌گوید: «برنامه ما روشن است. ما کاملاً متقاعد شده‌ایم.» اما کسی با دیدن این تیم آلمان متقاعد نمی‌شود. شاید هم بازیکنان قادر به اجرای برنامه بازی لو نیستند.


با وجود صحبت‌های مبنی بر بازسازی تیم، کای هاورتز، بزرگ‌ترین استعداد آلمان،  نادیده گرفته شده (اگرچه او در بازی دیشب هم درخشید). از ۱۳ بازی ملی‌ای که هاورتز می‌توانسته در آنها بازی کند، او تنها سه بار در ترکیب ثابت قرار گرفته است. او در بازی مقابل ترکیه بهترین بازیکن میدان شد اما برابر اوکراین روی نیمکت نشست. این بازیکن ۲۱ساله بیش از ۱۵۰ بازی باشگاهی انجام داده ولی تعداد بازی‌های ملی‌اش دورقمی هم نشده است. اینکه لو نمی‌تواند تیمش را حول آینده‌دارترین بازیکنش شکل دهد، دغدغه بزرگی است.
صحبت‌های زیادی درباره بی‌تجربه بودن تیم آلمان می‌شود و برخی منتقدان می‌گویند توماس مولر باید برگردد اما این ماجرا بیش از حد بزرگ شده است. میانگین بازی ملی بازیکنان آلمان در دیدار با اوکراین ۴۰ دیدار بود. این عدد برای فرانسه در تساوی برابر پرتغال ۵۳ بازی بود. آلمان همچنین سه بازیکن با ۵۰ بازی ملی یا بیشتر داشت، در حالی که فرانسه پنج بازیکن با چنین شرایطی در ترکیبش قرار داده بود.


میانگین سنی هر دو تیم ۲۷ سال بود. بی‌تجربه بودن مشکل نیست، بلکه مسأله این است که لو نمی‌تواند ترکیب ایده‌آلش را پیدا کند.


لو پیش از دیدار لیگ ملت‌های اروپا برابر سوئیس گفته: «من تصویر بزرگ‌تر را می‌بینم، نه یک دیدار دوستانه را. ما مسیر خود را داریم.» اما لوتار ماتئوس و باستین شواین‌اشتایگر، ملی‌پوشان سابق آلمان از این تیم انتقاد کرده‌اند. شواین‌اشتایگر گفته: «تیم می‌خواهد بداند که سبک بازی‌اش چیست؟ چه بازیکنی به میدان می‌رود؟ تاکتیکش چیست؟»
اگر یورو ۲۰۲۰ برگزار می‌شد، هیچ‌کدام از این پرسش‌ها پاسخ نداشتند. لو فرصت بیشتری یافته اما هنوز اوضاع مبهم است. بازی‌های پیش رو آزمون مهمی است تا نشان دهد پروژه لو به کدام سمت می‌رود.


منبع: دویچه وله

تگ ها


تیم ملی آلمان