ثروت افسانه‌ای لبرون و جوردن؛میلیاردرهای ورزش جهان

مایکل جردن و لبرون جیمز، دو نفر از سرشناس‌ترین افراد در جهان ورزش، جز ثروتمندترین ورزشکاران دنیا نیز به حساب می‌آیند و بحث درباره میزان دارایی آنها همیشه مطرح بوده است....

به گزارش "ورزش سه"، لبرون جیمز همیشه از ابتدای دوران ورزش خود، مایکل جردن را به عنوان الگو در نظر داشت. انتخاب پیراهن شماره ۲۳ برای سالیان متوالی اتفاقی نبود، هرچند اخیرا تصمیم گرفت پیراهن شماره ۶ را بر تن کند. او در تلاش است تا با رکورد شش قهرمانی این بازیکن در زمین نیز برابر شود و این کار دشواری به نظر نمی‌رسد چرا که جیمز پیش از این چهار قهرمانی را در اختیار داشته اما به نظر می‌رسد که زمان و سن (او در دسامبر ۳۷ ساله خواهد شد) علیه این بازیکن در حرکت هستند.


ثروث مایکل جردن


یکی دیگر از درخشش‌های ستاره سابق لیکرز در زمینه کسب و کار است که جردن در آن عملکرد قابل توجهی را پیش و پس از دوران بازنشستگی به نمایش گذاشته است. تخصصی‌ترین نشریات اقتصادی گزارش داده‌اند که ثروت او چیزی حدود ۱.۶۵ میلیارد دلار است. این رقم به ۲.۱ میلیارد رسیده بود اما بر اثر بحران ایجاد شده پس از شیوع ویروس کرونا با حدود ۵۰۰ میلیون دلار ضرر روبرو شد.


این بازیکن رقمی در حدود ۹۰ میلیون یورو را در طول سال‌های حضورش در بسکتبال به دست آورد اما سایر ثروتش را به گفته فوربس به لطف کسب و کارهایی کسب کرد که پس از بازنشستگی با شرکای متعدد راه‌اندازی کرده بود. برند جردن و البسه ورزشی نایکی که متعلق به اوست جز منابع اصلی درآمد او هستند که بازدهی آنها پیش از پرداخت مالیات حدود دو میلیارد دلار در سال است.


سرمایه‌گذاری ۱۷۵ میلیونی روی هورنت و تبدیل آن به ۱.۵میلیارد دلار


او در سال ۲۰۰۶ تصمیم گرفت بخشی از سهام شارلوت هورنت را به قیمت ۱۷۵ میلیون دلار خریداری کند. جردن در سال ۲۰۱۴ سهامش را به ۸۹.۵ درصد افزایش داد تا مالک اصلی این باشگاه باشد. تخمین زده می‌شود که ارزش سهام او در آن سال ۶۲۵ میلیون دلار بود و ارزش آن در حال حاضر علیرغم شیوع جهانی ویروس کرونا به ۱.۵ میلیارد دلار رسیده است. در واقع او در سال ۲۰۱۹ بخش کوچکی از سهم خود را فروخت تا کسب درآمد کند.


یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد برای جردن ۵۸ ساله قراردادهای اسپانسری هنگفت با نایکی، آپر دک، هینز و گیترید است، شرکت‌هایی که در طول دوران حضور او در میدان نیز حمایتش می‌کردند و رابطه طولانی‌مدتی با آنها دارد.


علاوه بر این او شرکت معاملات املاک خود را دارد که سالانه ده‌ها میلیون سود برایش به همراه می‌آورد. او در حال حاضر در رده هزار و یکمین فرد ثروتمند جهان در فهرست فوربس قرار دارد.


ثروت بیش از یک میلیاردی لبرون... پیش از مالیات


لبرون جیمز به نوبه خود فاصله چندانی با جردن ندارد و از جایگاهش به عنوان یکی از بهترین بازیکنان تاریخ با قراردادهای اسپانسری هنگفت با نایکی، والمارت و سایر برندهای بزرگ سود می‌برد. او همچنین شرکت سرمایه‌گذاری خود به نام اسپرینگ هال را تاسیس کرده که نامش را از نام محله‌ای در اوهایو که به همراه مادرش در آن زندگی می‌کرد برداشته است. او سهام‌هایی در چندین کسب و کار جذاب نیز دارد.


به گزارش فوربس، ستاره لیکرز در طول ۱۸ سال بازی در ان بی ای بیش از یک میلیارد دلار کسب کرده است که ۴۰۰ میلیون دلار آن دستمزد بوده و ۶۰۰ میلیون دلار دیگر از فعالیت‌های بیرون از زمین بسکتبال بوده است. با این حال این مجله مالی، او را میلیارد به حساب نمی‌آورد (در آمریکا کسانی که ثروت بیش از یک میلیارد دلار داشته باشند این لقب را دریافت می‌کنند) چون تخمین زده می‌شود که ثروت او پس از کسر مالیات و پرداخت هزینه‌های مربوط به سرمایه‌گذاری حدود ۸۵۰ میلیون دلار شود.


درآمد ۹۵.۴ میلیون دلاری با دستمزد و درآمد تبلیغاتی


قرارداد جیمز با لیکرز باعث شده که او در رده پنجم بالاترین دستمزدها در ان بی ای قرار بگیرد اما توانایی او در بیرون از زمین است که این بازیکن را از سایرین جدا می‌کند. جیمز در طول سال گذشته حدود ۶۴ میلیون دلار از حامیان مالی و تبلیغات درآمد داشته که رکوردی برای بازیکن فعال در ان بی ای به حساب می‌آید و ۲۱ میلیون دلار بیشتر از کوین دورانت است که در رده دوم قرار دارد.


بزرگترین حامی مالی جیمز، نایکی است که در سال ۲۰۱۶ قراردادی مادام العمر با او به امضا رساند. هرچند هیچ رقم رسمی برای این توافق اعلام نشده اما گمانه‌زنی‌ها حاکی از این است که مبلغ این قرارداد در حدود یک میلیارد دلار باشد. این رقم باید به تعداد سال‌های عمر او تقسیم شده و سپس محاسبه شود اما به نظر می‌رسد که سالانه ده‌ها میلیون دلار به او سود برساند. جیمز این درآمدها را روی معاملات املاک سرمایه‌گذاری کرده (او حداقل چهار ملک با ارزش کلی حدود ۱۰۰ میلیون دلار دارد) و کسب و کارهای شخصی او بازده خوبی برایش به همراه دارند.


ارزش ۷۵۰ میلیون دلاری اسپرینگ هیل


عنوان کسب و کار اصلی اسپرینگ هیل کسب و کار اصلی اوست که نامش را از محله‌ای برداشته که برای اولین بار با مادرش به تنهایی در آن زندگی کرده است. او این شرکت را با همکاری ماوریک کارتر، دوست کودکی و شریک تجاری خود، با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیونی تاسیس کرد. امروزه تخمین زده می‌شود که ارزش این شرکت حدود ۷۵۰ میلیون دلار باشد و به گفته فوربس، او در فکر فروش کلی این شرکت یا بخشی از آن است.


اسپرینگ هیل سه شرکت را در یک شرکت ترکیب کرده است: اول از همه آژانس بازاریابی است، دومی مربوط به صنابع سرگرمی است و سومی پلتفرمی برای ورزشکاران است که بتوانند از طریق رسانه‌های جمعی یا سنتی، پادکست، رویدادهای شخصی و بازاریابی با مردم در ارتباط باشند.


گروه ورزشی فنوی و مالکیت تیم‌ها


یکی دیگر از منابع درآمد اصلی جیمز که حدود ۷۰ میلیون دلار است از همکاری او با گروه ورزشی فنوی به دست می‌آید که مالک بوستون رد ساکس، باشگاه فوتبال لیورپول، نیمی از روش فنوی راسینگ و ۸۰ درصد نیوانگلند اسپرت است. جیمز در سال ۲۰۱۱ سهام جزیی در یکی از باشگاه‌های لیگ برتر انگلیس خریداری کرد که در دوران همکاری گروه بازاریابی ورزشی او با گروه ورزشی فنوی بود.


جیمز در سال ۲۰۱۵ پیشنهاد اسپانسری مک دونالد را به ارزش حدودی ۱۵ میلیون دلار برای چهار سال رد کرد و در عوض یک میلیون دلار برای ۱۰ درصد از سهام. پیتزافروشی زنجیره‌ای کوچکی به نام بلیز پیتزا هزینه کرد. سرمایه‌گذاری او درست بود و این رستوران حالا بیش از ۳۰۰ شعبه در آمریکا و کانادا دارد. تخمین زده می‌شود که سود این رستوران برای او ۳۰ میلیون دلار است.


فوربس تخمین می‌زند که حتی پس از پرداخت مالیات سنگین و پرداخت دستمزد ده‌ها مدیربرنامه و مسئول، جیمز حداقل ۳۵۰ میلیون دلار سود جدای از سودهایش در اسپرینگ هال، بلیز، گروه ورزشی فنوی و سرمایه‌گذاری روی معاملات املاک کسب می‌کند. این شامل کلکسیون ماشین‌های لوکس است. علاوه بر این او سهامی در شرکت بدنسازی بیچ بادی دارد که با شرکت مواد مغذی ورزشی که با همکاری آرنولد شوارزینگر با سهام ۲۸ میلیون دلاری تاسیس کرد در ارتباط است.


جیمز، دومین بسکتبالیستی که به ثروث یک میلیاردی می‌رسد


تخمین زده می‌شود که مجموع ثروت لبرون جیمز تا امروز ۸۵۰ میلیون دلار است که هنوز فاصله زیادی تا سرمایه ۱.۶۵۰ میلیاردی مایکل جردن دارد. البته باید به این نکته توجه کرد که جردن ۵۸ ساله است و جیمز سه ماه دیگر ۳۷ ساله خواهد شد. او هنوز ۲۰ سال برای رسیدن به اسطوره خود زمان دارد و به نظر می‌رسد پیش از ۴۰ ساله شدن در سال ۲۰۲۴ بتواند به ثروت یک میلیارد دلاری برسد. او پس از مایکل جردن، به دومین بسکتبالیست یک میلیارد دلاری تبدیل خواهد شد.

تگ ها


مایکل جردن بسکتبال آمریکا لبرون جیمز بسکتبال